Chci zde mít svou reklamu
Home > Články > Výcvik > komunikace > Horsemanship, aneb jak to vidím já. Respekt versus strach

Horsemanship, aneb jak to vidím já. Respekt versus strach

V tomto článku bych chtěla osvětlit, jaký je podle mého názoru rozdíl mezi respektem a strachem a co to vlastně ten respekt je.

Nevím, zda jste někdy zažili podobnou situaci jako já. Pomáhala jsem majitelům koně s jeho výcvikem, a jelikož jsme se konečně měli vrhnout do praxe, začala jsem vykládat něco o pomůckách, do kterých patřil samozřejmě také bič – v mém případě mrkvovka, ale jinak to celkem nehraje roli. Schválně jsem se zeptala majitelky, zda se koník bojí biče a vrátila se mi odpověď – „No, má z něj respekt.“ Jelikož se mám ráda a nechci přijít k úrazu, nechala jsem si koníka na lonži v uctivé vzdálenosti a zkusila jsem mrkvovku zvednout (samozřejmě bez jakékoliv pobídky), načež se koník začal stavět v panice na zadní.

Tak tomu neříkám respekt. Respekt je podle mě nějaký vztah, kde jsou jasně nastavená pravidla a obě strany je dodržují. Pokud si např. určím svůj osobní prostor a koník do něj nebude vstupovat, když ho o to vysloveně nepožádám, respektuje tento prostor. To ale neznamená, že se bojí do tohoto prostoru vstoupit (samozřejmě na požádání – proč by si např. nedošel pro pochvalu?).

 

Velmi důležité je, že pravidla by měly dodržovat opravdu obě strany, to znamená také náš respekt ke koni. Nemůžeme mu něco slíbit a pak to nesplnit. Pokud koně přetížíme, nerespektujeme jeho možnosti, atd., atd.

Nejproblematičtější situace vzniká s fyzickými pomůckami. Pomůcky pomáhají člověku, aby si mohl s koněm lépe porozumět. Kůň by neměl pomůcky brát jinak, než ostatní běžné věci, které používáme – naši ruku, čištění, … Mohu koně plesknout rukou, jako ho rukou pohladit, stejně tak s bičem nebo lonží. Někteří koně nemají kladný vztah k určitým pomůckám proto, že byly vždy používány jen pro vyvíjení tlaku – spojují si je tedy s těmi „otravnými věcmi“, prostřednictvím kterých po nich budeme vždy jen něco chtít. Tím chci naznačit, že kůň nemusí mít nějakou otřesnou zkušenost, aby reagoval na pomůcky negativně. V tomto případě řeší tento problém správně prováděná přátelská hra (pozn. první ze 7 her Parelliho).

Pro správné reakce na pomůcky je potřeba, aby kůň pomůcku rozeznal. Kůň musí s přesností rozlišit, zda mu ukazuji na slabinu, protože chci něco ukázat kamarádce, nebo zda ho žádám, aby ustoupil.

O tomto tématu by se dalo mluvit dál a dál, protože je to téma nevyčerpatelné, takže jestli máte co říci, podělte se o to s námi v komentářích.

 

Dana Kortusová

danakortusova.wz.cz

Předchozí: Zoubková víla u koní?
Následující: Jezdecký klub, nebo koňská jatka?
x

Mohlo by vás zajímat

Vstupenky na Velkou pardubickou mizí před očima

Vstupenky k sezení na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou jsou tři týdny před jejím startem téměř vyprodány. Přesto je stále ještě možné své sedadlo najít. Volné kapacity jsou především na tribuně A. Online prodej nabízejí hned tři prodejní systémy. Vstupenky k sezení, ale i na stání na vrchol tuzemské překážkové sezony je ...