Home > Zpravodajství > domácí sport > Hradišťko v sobotu patřilo fríským koním

Hradišťko v sobotu patřilo fríským koním

Poslední zářijová sobota patřila v JŠ Equus Kinsky černým perlám. Po roce se sem vrátila nejdůležitější událost pro chovatele, majitele a příznivce fríských koní – svod. Hodnotit koně přijeli komisaři až z Holandska. S nimi přijeli i profesionální vodiči, kteří se celý den snažili o co nejlepší předvedení jednotlivých koní.

Téměř jedenácti hodinový program začal v 8 hodin ráno v jezdecké hala výkonnostními zkouškami IBOP. Zúčastnilo se jich 12 koní. Zkoušku pod sedlem konalo 11 koní (10 klisen a 1 hřebec). Nejlépe se dařilo klisně Vera van de Zonnehoeve s jezdcem Vladimírem Bláhou. Předepsanou drezurní úlohu zajeli za 78,5 bodu. Druhé místo obsadila klisna Ina od Bílých Skal (74,5 bodu), třetí místo pak klisna Ciara van de Demro Stables (72,5 bodu). Klisna Teuntje J. skládala výkonnostní zkoušku jako jediná v zápřeži s výsledkem 71 bodů. Po nezbytném přeměření koní začal již samotný svod.

Vera van de Zonnehoeve

Vera van de Zonnehoeve

Jako první se komisařům představila letošní hříbátka. Do Hradišťka dorazila pouze 3 – dvě klisničky a hřebeček. Šampionkou kategorie hříbat se stala Vanessa van Moravia, která získala 1. prémii. Rezervním šampionem se stal její stájový kolega Thomas van Moravia, který stejně jako Victoria van Marhol získal 2. prémii.

V kategorii ročních a dvouletých klisen byly pouze dvě účastnice, obě dvouleté. Šampionkou se stala Mia van de Gela po zisku 2. prémie. Rezervní šampionkou je Maggie Happy Horses, která byla ohodnocena 3. prémií.

Čtěte také:  Divocí koně na Plachtě přispěli k obnově slatinné louky i pestrých porostů na březích rybníka

O zápis do hlavní plemenné knihy se ucházelo 6 čtyřletých a starších klisen. Zapsány byly čtyři klisny. Šampionkou této kategorie se stala čtyřletá Gianna fan Harns, která získala 3. prémii. Rezervní šampionkou se po zisku taktéž 3. prémie stala Inke Sijtke. Zbylé dvě klisny odešly bez prémie.

Polední přestávku vyplnil doprovodný program. Představili se v něm koně kinští, kteří jsou v Hradišťku doma. Diváky potěšil fríský hřebec Pieter van Diphoorn v ukázce práce na ruce i pod sedlem. Předvedlo se i dvojspřeží fríských hřebců, kterým se zájemci mohli svést. Do Hradišťka zavítal i nejúspěšnější drezurní kůň historie Harold.

Po polední přestávce usilovalo 7 tříletých klisen o zápis do hlavní plemenné knihy. Pět klisen se zápisem uspělo, klisna Lola M. L. byla zapsána do Vedlejší plemenné knihy 1 a stala se rezervní šampionkou. Vítězkou této kategorie se stala Jameela R. C., která získala 3. prémii. Všechny ostatní zapsané klisny odešly bez prémie.

Šestá kategorie byla určena čtyřletým a starším klisnám, které jsou již zapsány v hlavní plemenné knize a jejichž majitelé chtějí získat lepší ohodnocení klisny. Předvedeno bylo 9 klisen. Tři z nich získali titul Ster s 2. prémií. Šampionkou se stala čtyřletá Ina od Bílých Skal, rezervní šampionkou Geisha Esther.

V další kategorii se představilo 5 čtyř až šestiletých Ster klisen. Žádná s klisen nezískala lepší ocenění, než již měla. Šampionkou se stala šestiletá Annelies Fan´e Skâns, rezervní šampionkou taktéž šestiletá Betsje.

Annelies Fan´e Skâns

Annelies Fan´e Skâns

Pouze mezi dvěma klisnami se rozhodovalo v kategorii sedmiletých a starších Ster klisen. S 1. prémií odešla šampionka této kategorie osmiletá Vera van de Zonnehoeve. Rezervní šampionkou jedevítiletá  Roos v. d. Ven.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Také kategorie klisen s titulem Kroon měla pouze dvě účastnice. Šampionkou byla vyhlášena šestiletá Amalia van de Wisselplaats. Rezervní šampionkou se stala Rixt P. V.

Kategorie tříletých a starších valachů měla pouze jednoho zástupce. Byl jím Arnoldus T., který získal titul Ster. Devítiletý valach Steven fan Wieke´s Hiem byl jediným účastníkem kategorie čtyřletých a starších Ster valachů. Díky zisku titulu Ster se stal Arnoldus T. šampionem valachů, Steven fan Wieke´s Hiem tudíž rezervním šampionem.

Do kategorie ročních hřebců byl přihlášen jediný účastník, který se nakonec svodu neúčastnil. Poslední kategorie byla určena hřebcům zapsaným v hříběcí plemenné knize. Ze šesti předvedených hřebců získali dva titul Ster, ostatní odešli bez titulu. Šampionem hřebců se stal čtyřletý Irving van Dupaumolen, který získal za klus známku 9 bodů. Rezervním šampionem byl vyhlášen jeho stájový kolega tříletý Karel van Dupaumolen.

Na závěr dne bylo nutné vyhlásit šampiona a rezervního šampiona celého svodu. Rozhodovalo se mezi osmiletou Ster klisnou Verou van de Zonnehoeve a šestiletou Kroon klisnou Amalií van de Wisselplaats. První jmenovaná byla nakonec vyhlášena rezervní šampionkou svodu. Šampionkou svodu 2014 se stala Amalia van de Wisselplaats.

FOTOGALERIE 

Fríský kůň Hradištko u Sadské svod
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Ze střetu s auty vyvázl kůň bez zranění
Následující: Svod fríských koní ve fotogalerii

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Jan Štětina vítězem parkurové Velké ceny Prahy. ČSP dál vede Chýle

Český skokový pohár má za sebou čtvrtý mítink, který se konal v Hradištku u Sadské. V napínavém finále Velké ceny Prahy se podařilo jen dvěma jezdcům zopakovat bezchybný výkon ze základního parkuru. Tím šťastnějším byl Jan Štětina v sedle Zenta-S. Jan Štětina. Foto: Zenon Kisza Čtvrté kolo domácí parkurové extraligy ...