Home > Zpravodajství > informujeme vás > Hřebčín je zatím bez koní, rekonstrukce je v plném tempu

Hřebčín je zatím bez koní, rekonstrukce je v plném tempu

Na společnou prohlídku rekonstrukce Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem se v pondělí 4.srpna vydali ministr zemědělství Marian Jurečka, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a senátorka Miluše Horská. Průvodcem jim byl ředitel hřebčína Jiří Machek. Ukázal jim jak opravu zámku, tak i kompletní rekonstrukci stájí v Kladrubech nad Labem i nedalekých Selmicích.

Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie

Stáje v Kladrubech tentokrát zely prázdnotou. Na 250 koní se totiž muselo z Kladrub dočasně přestěhovat do okolních stájí hlavně ve Slatiňanech a Selmicích. „Poprvé jsem tu viděl celý komplex stájí, kde nebyl jediný kůň,“ svěřil se s prvními dojmy náměstek Línek a pokračoval: „Rekonstrukce je složitá kvůli přesunům koní, ale také tím, že se tu denně střetávají názory památkářů na straně jedné s provozními potřebami chovatelů na straně druhé.“

Projekt Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem byl podpořen z Integrovaného operačního programu Evropské unie, a to částkou 254 milionů korun a částkou 45 milionů korun ze státního rozpočtu. Vše by mělo být hotovo do konce letošního roku. Pro návštěvníky tu navíc vznikne expozice z historie hřebčína a také rozšířená expozice kočárů. Budovy se vrátí k původní zelené barvě z období klasicismu. „Hřebčín je sice organizací spadající pod ministerstvo zemědělství, ale pro Pardubický kraj je důležitou součástí nabídky v cestovním ruchu. Po rekonstrukci se zvýší i přitažlivost této části regionu,“ uvedl Roman Línek důvod zájmu Pardubického kraje.

Čtěte také:  Ministerská záštita není jen pro Velkou pardubickou, ale i na podporu dostihového sportu

Hřebčín nyní spolu s krajem a s ministerstvy zemědělství a kultury bude usilovat o zápis parkové krajiny anglického typu uvnitř rozsáhlého areálu na listinu památek UNESCO. Zvelebit chce také budovy a další části hřebčína, na které se v současném projektu nedostalo, a to s pomocí Integrovaného operačního programu Evropské unie a také Norských fondů.

Hřebčín Kladruby nad Labem je unikátní historická památka tvořená souborem objektů propojených s vyváženým a do nejmenšího detailu promyšleným systémem okolní kulturní krajiny. Celek je založen na více než pět set let trvajícím vztahu člověka a koní, který vedl k postupnému zdokonalování organizace, vybavenosti a infrastruktury areálu a okolní krajiny, při zachování dobových uměleckých a architektonických zásad. Tento unikátní odkaz je nezbytné zachovat pro další generace v jeho původní podobě. Hřebčín Kladruby nad Labem představuje unikátní souhru nemovité národní kulturní památky, movité národní kulturní památky a živé kultury (ceremoniály, zvyklosti). Je jedním z nejstarších hřebčínů na evropském kontinentě. Zajišťuje chov starokladrubského koně, přičemž „kmenové chovné stádo starokladrubského koně v počtu 65 klisen a 4 hřebců v barvě bíle“ je národní kulturní památkou.

Zdroj: Pardubický kraj

Kladruby nad Labem Národní hřebčín Národní hřebčín Kladruby nad Labem s.p.o.
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Mistrovství ČR v rodeu
Následující: Letní všestrannost se pojede jako mistrovství dvou oblastí a pod záštitou poslance

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Jiří Nesvačil jun. čerstvým držitelem zlatého odznaku FEI

Čestný odznak FEI (Mezinárodní jezdecké federace) se uděluje sportovcům, kteří během své sportovní kariéry úspěšně absolvují mistrovství světa, nebo kontinentální mistrovství. Pro získání zlatého odznaku je třeba šest úspěšně dokončených účastí. Reprezentant Jiří Nesvačil jun. získal v letošním roce čestné ocenění Mezinárodní jezdecké federace v disciplíně spřežení, která je náročná ...