Home > Články > rady a návody > Hubertova jízda – popis a pravidla bezpečnosti

Hubertova jízda – popis a pravidla bezpečnosti

Svátek svatého Huberta, patrona jezdců a lovců, připadá každoročně na 3.listopadu. Ale již od konce září se konají v různých jezdeckých stájích Hubertovy jízdy, jako připomínka parforsních honů. Je to vlastně takové vyvrcholení a zároveň ukončení jezdecké sezony. Přátelské počasí i barvy podzimu tuto jezdeckou událost ještě více umocňují.

Před samotným začátkem Hubertovy jízdy, může být lot jezdců rozdělen do několika skupin podle svých jezdeckých dovedností.

Trasa je připravena vždy dopředu a některé stáje mají v zásobě různé varianty ať už pro začátečníky či pokročilé.

Tradiční lišku nyní představuje jezdec, který má většinou připnutý liščí ohon na kabátu a symbolizuje tak dávnou tradici honu. Jezdívá v čele lotu společně s Mastrem, kterého by měl představovat nejzkušenější jezdec či pořadatel Hubertovy jízdy. Ten dohlíží na všechny prohřešky během jízdy, pečlivě si je zaznamenává a na konci dne u hubertovského soudu odsoudí případné hříšníky za všechny možné i nemožné přestupky.

Po slavnostním zahájení a pronesení úvodní řeči, kde jsou jezdcům připomenuta i pravidla Hubertovy jízdy přijde na řadu stužkování jezdců a v některých případech i odměna pro koně v podobě nabídnuté hrsti ovsa.

Trasa Hubertovy jízdy vede obvykle krásnou podzimní krajinou, vyhýbá se pokud možno komunikacím a během jízdy jsou překonávány pevné překážky. Koně, které nejsou navyklé na skákání mohou překážku obejít. Obvykle na půli trasy bývá nachystáno občerstvení. Jezdci i koně si tak mohou odpočinout a posilnit se na další úsek tratě. Pokud pořadatel zajistí přepravu diváků, mohou být i tito přítomni na občerstvení či u některých zajímavých úseků na trati. Poslední fází Hubertovy jízdy bývá obvykle hon na lišku tzv. Halali. Ten spočívá v ukořistění liščího ocasu, který se buď připevňuje na lano nad trať závěrečného Halali nebo jej Liška odhodí na zem či jej jezdci mohou strhnout z jejího  kabátu. Vítězem lovu se pak stává ten jezdec, kterému se podaří tuto vzácnou trofej ukořistit.

Večerní soud pak zasedne v čele s Mastrem a odsouzení hříšníci musí většinou svůj prohřešek splatit nějakým tím mokem.

Co vše se počítá k prohřeškům a protivení se pravidlům Hubertovy jízdy:

– pád jezdce či koně

– předjetí Mastra či Lišky

– odmítnutí skoku

– posilnění se alkoholickým nápojem

– nekolektivní chování k ostatním jezdcům

– neposlušnost koně (jezdce)

– nevhodné či špinavé ustrojení jezdce

– špatná či špinavá výstroj koně

– ztráta nebo rozbití části výstroje či části oděvu

– opuštění či vychýlení se z dané trasy

– vykonávání tělesné potřeby na místech, která k tomu nejsou určena

– špinavý kůň

Bezpečnostní pravidla Hubertovy jízdy:

– Zvažte své jezdecké dovednosti a dovednosti svého koně absolvoaltvat náročnou trasu Hubertovy jízdy. Přestože se vydáte na Hubertovu jízdu v lotu pro začátečníky, pamatujte na to, že stádový pud koní bude sílit s počtem koní v lotu. Položte si otázku zda je Váš kůň natolik klidný, aby zvládl zátěžové situace jako je například kolem prchající cizí kůň.

– Dodržujte bezpečné rozestupy mezi koňmi.

– Dbejte pokynů Mastra.

– Koně, kteří kopou, by měli mít v ocase červenou mašličku a měli by se držet vzadu lotu.

– Temperamentní koně s potřebou být vepředu nechť se drží za Mastrem.

– Vhodně zvolené oblečení s ohledem na podzimní počasí i náročnost terénu je nezbytnou součástí Hubertovy jízdy. Zároveň by však mělo být reprezentativní, čisté a z hlediska jízdy na koni bezpečné. Zvažte, zda budete riskovat úraz bez ochranné přilby. Jezdecké boty jsou vhodnější pevné, doplněné o chapsy či mini chapsy.

– Nejezděte na koni, kterého dobře neznáte.

– Snažte se myslet i za ostatní jezdce a jejich koně a  předvídat situace, které by mohly nastat.

– Zvolte takovou výstroj, kterou kůň zná, která je plně funkční, čistá a bezpečná.

Předchozí: Pomůcky pro horsemanship: úvod, aneb k čemu pomůcky slouží
Následující: Výstava Kůň zavítá do Lysé poosmnácté
x

Mohlo by vás zajímat

Aleš Opatrný: Na GC Prague PlayOffs budu opět v roli jezdce i trenéra

Jedním z českých jezdců, kteří budou startovat od 21. do 24. listopadu při galashow světového parkuru GC Prague PlayOffs, je úřadující mistr České republiky Aleš Opatrný. Pozvánky do O2 areny získal dokonce dvě. O využití té druhé měl hned jasno. Osminásobný mistr České republiky v parkurovém skákání Aleš Opatrný právě ...