Home > Zpravodajství > domácí sport > II. kvalifikace: Žokej Josef Váňa se vrací!

II. kvalifikace: Žokej Josef Váňa se vrací!

Legenda a rekordman Velké pardubické Josef Váňa bude opět v sedle! To je hlavní zpráva pátého letošního dne v pardubickém Agrofert parku. Již na podzim se objevila zpráva, že Josef Váňa uvažuje o návratu do sedla a jeho partnerem ve Velké pardubické by měl být osmiletý ryzák Rabbit Hawk Wing. Startovní listina druhého kvalifikačního dostihu, Ceny města Pardubic – Memoriálu mjr. Miloše Svobody na 5800 metrů, skutečně obsahuje jméno osmiletého reprezentanta stáje Rabbit Trhový Štěpánov a v sedle bude osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa.

Josef Váňa se v sedle vrací na dostihovou dráhu. Foto: Sandra Schulzová

Josef Váňa se v sedle vrací na dostihovou dráhu. Foto: Sandra Schulzová

Rekordmana Velké pardubické uvidíme v dostihovém sedle opět po 621 dnech. Naposledy 12. října 2014 dokončil Velkou pardubickou v sedle Tiumena na šestnáctém místě. „Chtěl bych startovat, ale záleží na zdravotním stavu, ještě mě brní pravá ruka,“ sdělil Váňa v úterý okolo poledne. „Problémy s váhou nemám, to je v pohodě.“ Ještě plánuje vyrazit do sauny, aby si také zvykl na horké počasí, které je na sobotní odpoledne předpovídáno.

Od srpna roku 2011 neseděl Váňa na jiném koni v dostihu než na trojnásobném vítězi Velké pardubické Tiumenovi. Partnery Rabbit Hawk Winga byli od září 2013 pouze trenérův syn, Josef Váňa mladší, nebo stájová dvojka Jan Kratochvíl. Nevedli si špatně, dvakrát museli Rabbit Hawk Winga zastavit, ale ve zbývajících pěti startech posbírali dvě vítězství, jedno druhé a dvě třetí místa. Svůj talent ukázal Rabbit Hawk Wing loni v den Velké pardubické, kdy v Ceně Labe dokončil na druhém místě necelé čtyři délky za Hegnusem, který bude jeho soupeřem i ve druhé kvalifikaci.

Čtěte také:  Jarní prázdniny v Národním hřebčíně

Stejně jako před pěti týdny i tentokrát je pole startujících v kvalifikačním dostihu početné a čítá sedmnáct jmen, čtrnáct z nich najdeme na přihláškách do letošní 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, trojice Hipo Jape, Mlýn a Sapfó mezi přihlášenými nefiguruje, ale při splnění podmínek mohou být dohlášeni v srpnu. Ze čtrnácti přihlášených a startujících již má splněno kvalifikaci pět. Hegnus před pěti týdny finišoval na třetím místě v kvalifikaci, Reaper byl šestý, Klaus devátý a Templář o příčku za ním. Kvalifikován je i loňský vítěz Ribelino, ale jeho letošní dva starty byly rozpačité, nedokončil ani test v Brně ani květnovou kvalifikaci. Tentokrát dostává šanci na reparát, stejně jako trojice Sherardo, Ter Mill a Amaragon. Všechny jsme viděli na startu 21. května, ale do cíle se nedostali, a tak se musí pokusit splnit kvalifikační podmínky ještě jednou.

Právě trojice trenéra Čestmíra Olehly, Hegnus, Reaper a Klaus by měla patřit k favoritům, k nim musíme přidat také letos debutujícího Universe of Gracie, který poslední dva ročníky Velké pardubické dokončil na čtvrtém, resp. třetím místě a loni na jaře vyhrál první kvalifikaci a při čtvrté doběhl na třetím místě. Letošní pozdější start je způsoben změnou na trenérském místě v centrále BORS Břeclav. Jiřího Kouska několik dní před sezónou vystřídala Lenka Horáková. V sedle Universe of Gracie se objeví Martin Liška, který nahrazuje v Anglii zraněného Jana Faltejska.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Dvojici zkušených koní posílá do dostihu František Holčák. Puntarenas vyhrál menší dostih před třemi týdny a v sedle Gauner Danona bude žokej Cevin Chan, který s Kazziem loni v září vyhrál Gran premio v Meranu a před dvěma týdny švédskou Velkou národní ve Strömsholmu. V sedle Klause bude Angličan Thomas Garner, který už v Pardubicích dvakrát startoval, loni byl při Velké v sedle bělouše Sokola.

Z rámcového programu stojí za zmínku především Červnová cross country Válečníka na 3300 metrů, kde se představí elitní koně, pro které je ovšem distance nad pět kilometrů příliš dlouhá. Loni byla druhá v Poplerově memoriálu při dni Velké pardubické Ryana, stylem start-cíl se pokusí prosadit veterán Terebesz, podceňovat nelze ani Amforu, která letos jednou vyhrála a před třemi týdny doběhla druhá za Puntarenas. Dobře známý Rabbit Well ponese nejvyšší hmotnost, ale pokud se mu podaří odstartovat, může i on patřit k nejlepším.

(bda)

Tipy na dostihy:

  1. Gibb‘s Beach – Jesmoon – Reki
  2. Al Jaz – Tzigane Du Berlais – Peintre Abstrait
  3. Rabbit Well – Ryana – Amfora
  4. Hegnus – Ter Mill – Reaper
  5. Izynka – Suerte Al Salto – Rabbit Librettist
  6. Tymian – Canton – Buonarroti
  7. Playstarabad – Sorgenio – Adiutant
  8. Hasan – Hádés – Norman

Časový harmonogram_II.kvalifikace

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Josef Váňa kvalifikace Pardubice Velká pardubická
Předchozí: Dvě výročí jediného Pardubáka, který vyhrál Velkou pardubickou
Následující: Velký jezdecký den se vrací do Kladrub nad Labem

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...