Home > Zpravodajství > domácí sport > II. kvalifikace: Žokej Josef Váňa se vrací!

II. kvalifikace: Žokej Josef Váňa se vrací!

Legenda a rekordman Velké pardubické Josef Váňa bude opět v sedle! To je hlavní zpráva pátého letošního dne v pardubickém Agrofert parku. Již na podzim se objevila zpráva, že Josef Váňa uvažuje o návratu do sedla a jeho partnerem ve Velké pardubické by měl být osmiletý ryzák Rabbit Hawk Wing. Startovní listina druhého kvalifikačního dostihu, Ceny města Pardubic – Memoriálu mjr. Miloše Svobody na 5800 metrů, skutečně obsahuje jméno osmiletého reprezentanta stáje Rabbit Trhový Štěpánov a v sedle bude osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa.

Josef Váňa se v sedle vrací na dostihovou dráhu. Foto: Sandra Schulzová

Josef Váňa se v sedle vrací na dostihovou dráhu. Foto: Sandra Schulzová

Rekordmana Velké pardubické uvidíme v dostihovém sedle opět po 621 dnech. Naposledy 12. října 2014 dokončil Velkou pardubickou v sedle Tiumena na šestnáctém místě. „Chtěl bych startovat, ale záleží na zdravotním stavu, ještě mě brní pravá ruka,“ sdělil Váňa v úterý okolo poledne. „Problémy s váhou nemám, to je v pohodě.“ Ještě plánuje vyrazit do sauny, aby si také zvykl na horké počasí, které je na sobotní odpoledne předpovídáno.

Od srpna roku 2011 neseděl Váňa na jiném koni v dostihu než na trojnásobném vítězi Velké pardubické Tiumenovi. Partnery Rabbit Hawk Winga byli od září 2013 pouze trenérův syn, Josef Váňa mladší, nebo stájová dvojka Jan Kratochvíl. Nevedli si špatně, dvakrát museli Rabbit Hawk Winga zastavit, ale ve zbývajících pěti startech posbírali dvě vítězství, jedno druhé a dvě třetí místa. Svůj talent ukázal Rabbit Hawk Wing loni v den Velké pardubické, kdy v Ceně Labe dokončil na druhém místě necelé čtyři délky za Hegnusem, který bude jeho soupeřem i ve druhé kvalifikaci.

Čtěte také:  Štětina si díky triumfu ve Velké ceně Ptýrova upevnil pozici lídra ČSP

Stejně jako před pěti týdny i tentokrát je pole startujících v kvalifikačním dostihu početné a čítá sedmnáct jmen, čtrnáct z nich najdeme na přihláškách do letošní 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, trojice Hipo Jape, Mlýn a Sapfó mezi přihlášenými nefiguruje, ale při splnění podmínek mohou být dohlášeni v srpnu. Ze čtrnácti přihlášených a startujících již má splněno kvalifikaci pět. Hegnus před pěti týdny finišoval na třetím místě v kvalifikaci, Reaper byl šestý, Klaus devátý a Templář o příčku za ním. Kvalifikován je i loňský vítěz Ribelino, ale jeho letošní dva starty byly rozpačité, nedokončil ani test v Brně ani květnovou kvalifikaci. Tentokrát dostává šanci na reparát, stejně jako trojice Sherardo, Ter Mill a Amaragon. Všechny jsme viděli na startu 21. května, ale do cíle se nedostali, a tak se musí pokusit splnit kvalifikační podmínky ještě jednou.

Právě trojice trenéra Čestmíra Olehly, Hegnus, Reaper a Klaus by měla patřit k favoritům, k nim musíme přidat také letos debutujícího Universe of Gracie, který poslední dva ročníky Velké pardubické dokončil na čtvrtém, resp. třetím místě a loni na jaře vyhrál první kvalifikaci a při čtvrté doběhl na třetím místě. Letošní pozdější start je způsoben změnou na trenérském místě v centrále BORS Břeclav. Jiřího Kouska několik dní před sezónou vystřídala Lenka Horáková. V sedle Universe of Gracie se objeví Martin Liška, který nahrazuje v Anglii zraněného Jana Faltejska.

Čtěte také:  Pro tuto chvíli zachráněni. Díky Středočeskému kraji dostali divocí koně šanci na přežití

Dvojici zkušených koní posílá do dostihu František Holčák. Puntarenas vyhrál menší dostih před třemi týdny a v sedle Gauner Danona bude žokej Cevin Chan, který s Kazziem loni v září vyhrál Gran premio v Meranu a před dvěma týdny švédskou Velkou národní ve Strömsholmu. V sedle Klause bude Angličan Thomas Garner, který už v Pardubicích dvakrát startoval, loni byl při Velké v sedle bělouše Sokola.

Z rámcového programu stojí za zmínku především Červnová cross country Válečníka na 3300 metrů, kde se představí elitní koně, pro které je ovšem distance nad pět kilometrů příliš dlouhá. Loni byla druhá v Poplerově memoriálu při dni Velké pardubické Ryana, stylem start-cíl se pokusí prosadit veterán Terebesz, podceňovat nelze ani Amforu, která letos jednou vyhrála a před třemi týdny doběhla druhá za Puntarenas. Dobře známý Rabbit Well ponese nejvyšší hmotnost, ale pokud se mu podaří odstartovat, může i on patřit k nejlepším.

(bda)

Tipy na dostihy:

  1. Gibb‘s Beach – Jesmoon – Reki
  2. Al Jaz – Tzigane Du Berlais – Peintre Abstrait
  3. Rabbit Well – Ryana – Amfora
  4. Hegnus – Ter Mill – Reaper
  5. Izynka – Suerte Al Salto – Rabbit Librettist
  6. Tymian – Canton – Buonarroti
  7. Playstarabad – Sorgenio – Adiutant
  8. Hasan – Hádés – Norman

Časový harmonogram_II.kvalifikace

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Josef Váňa kvalifikace Pardubice Velká pardubická
Předchozí: Dvě výročí jediného Pardubáka, který vyhrál Velkou pardubickou
Následující: Velký jezdecký den se vrací do Kladrub nad Labem

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Jaroslav Müller, ředitel Dostihového spolku a.s.

Od začátku měsíce září má Dostihový spolek a.s. nového ředitele. Stal se jím Jaroslav Müller – člověk, který v „koňském světě“ není úplně neznámý. Celý svůj profesní život se věnuje chovu a výcviku koní. Má zkušenosti s řízením společnosti i s pořadatelskou činností v oboru. Z Mnětic na Pardubicku teď ...