Home > Zpravodajství > koně trochu jinak > Tip na výlet: interaktivní muzeum Starokladrubského koně

Tip na výlet: interaktivní muzeum Starokladrubského koně

Na konci června otevřelo město Slatiňany v budově Švýcárny nové interaktivní muzeum Starokladrubského koně. Muzeem tak nyní procházejí návštěvníci bez průvodce. Informace jim poskytují informační panely a popisky u jednotlivých exponátů. Z redakce za Vás muzeum navštívila Sandra Schulzová a přináší pro nemalou ochutnávku. Zvažte, kam příště vyrazíte na výlet.

svycarna

Švýcárna Slatiňany

Ve Švýcárně jsou nyní k vidění např. jezdecká sedla, sbírka vzorků bičišťat, podkovy dostihových koní šlechtické rodiny Auerspergů (majitelů slatiňanského panství v 19. století), kovářské nářadí a nejrůznější dokumenty prof. Bílka, který se zasloužil nejen o záchranu starokladrubských koní.

 

infopanel2 kopie

V prvním patře je umístěn box s koněm, kterého si mohou návštěvníci zkusit vyčistit a poté i nauzdit a nasedlat. Ti, kteří neváží více jak 40 kg, se dokonce můžou vyhoupnout i do jeho sedla. Dále je tu možnost vyzkoušet si, jak vypadá pohled kočího z kozlíku. Když vezmete opratě do ruky, budete si připadat skutečně jako když jedete.

 box

V promítacím sále je ke zhlédnutí několik tematických filmů. Ty vás seznámí s historií Slatiňan a s budovou Švýcárny. Život a práci prof. Bílka přiblíží ing. Lenka Gotthartová, současná ředitelka hipologického muzea ve Slatiňanech. Další filmy se věnují již samotným starokladrubským koním. Představí vám život starokladrubských koní, dozvíte se, jaké jsou jejich plemenné standardy a jaké je využití. Dozvíte se také o reprodukci koní i kování. Filmy dohromady trvají téměř 90 minut. Takže pokud by se děti mezitím nudily, mohou si kreslit a budou za to odměněny omalovánkami.

Budova Švýcárny prošla v letech 2011 a 2012 celkovou rekonstrukcí a je zcela bezbariérová. Je možné si zde zakoupit nejrůznější upomínkové předměty.

Další informace naleznete na www.slatinany-svycarna.eu

 

Interaktivní muzeum starokladrubského koně Švýcárna Slatiňany
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: České jezdectví čekají v srpnu světová, evropská i národní mistrovství
Následující: Zkoušky výkonnosti na Bulovce zrušeny
x

Mohlo by vás zajímat

Novinky ve slatiňanské Švýcárně

Ve slatiňanské Švýcárně připravili pro návštěvníky několik novinek. Již od října loňského roku slouží zejména dětským návštěvníkům nové venkovní hřiště s herními prvky ve tvaru koníků. Úplnou letošní novinkou je venkovní vyhlídka, která byla zbudována pod zadní stěnou Švýcárny. Je z ní vynikající výhled na živé koně, kteří se pasou v ohradách. Druhou ...