Home > Zpravodajství > domácí sport > IX. den metropolitní sezóny: 97. ČESKÉ DERBY ČESKÉ PODNIKATELSKÉ POJIŠŤOVNY

IX. den metropolitní sezóny: 97. ČESKÉ DERBY ČESKÉ PODNIKATELSKÉ POJIŠŤOVNY

DERBY je absolutním vrcholem dostihového kalendáře, má status zkoušky, významově převyšující nejen ostatní zápolení první kategorie, ale i ostatní čtyři klasické dostihy. Triumf v něm nesmazatelně zapíše jméno vítězného koně do historie, pro jeho jezdce, trenéra, majitele, chovatele a ošetřovatele je pak tou naprosto nejvyšší metou, jíž lze v dostihovém světě dosáhnout. Derby spolu se dvěma dalšími klasickými testy tříletých hřebců a klisen – Velkou jarní cenou a St. Leger – tvoří takzvanou klasickou Trojkorunu. Dotace (celkový součet cen v dostihu) je 2,500.000 Kč, a tak je České derby již po řadu let nejbohatším rovinovým dostihem ve středoevropském regionu. Jeho 97. ročník, pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky, a další program s řadou tradičních špičkových dostihů se v Conseq Pa rku Velká Chuchle uskuteční v neděli 25. června. V osmi bodech slavnostního programu se představí celkem 80 koní a 20 jezdců. První dostih programu startuje ve 14 hodin, areál Conseq Parku bude otevřen od 12 hodin. Doporučujeme návštěvníkům, aby si naplánovali včasný příjezd na závodiště, ideálně okolo 13. hodiny.

Favoritem je dosud neporažený Black Canyon

Do nejprestižnější klasické zkoušky letos zamíří patnáct hřebců a jedna klisna. Dvě z největších českých stájí (kterým se ale jedinečný triumf v Derby zatím stále vyhýbá) budou mít v dostihu hned po třech reprezentantech, loňské vítězství obhajující majitel je zastoupen dvěma akvizicemi. Sedm aktérů již dokázalo triumfovat v (tuzemském, případně slovenském) dostihu nejvyšší kategorie – včetně vítězů Velkých jarních cen z Prahy i Bratislavy, nicméně vysokým favoritem je někdo jiný: ve čtyřech dosavadních startech neporažený tmavý hnědák Black Canyon, od počátku kariéry cíleně chystaný právě na nedělní vrchol.

Black Canyon. Foto: archiv pořadatele

1 – AENEAS (žokej Tomáš Lukášek, trenér Josef Váňa, stáj Statek Blata Český ráj)

Jako dvouletý nestartoval a zatím čeká na první triumf, v posledním vystoupení se však zlepšil, když bral bronz ve Velké červnové ceně. Člena vítězného týmu z předloňského Derby v sedle posílí trojnásobný vítěz Polského derby.

2 – FELIX (Jan Rája, Dalibor Török, DS Pegas)

Čtěte také:  V prvním kole přihlášek na Velkou pardubickou se sešlo 30 koní

Šestý z loňské Ceny zimního favorita i sezónní premiéry ve Francii si o pozornost řekl před třemi týdny ve Velké červnové ceně, kde za suverénním stájovým kolegou získal druhé místo. V sedle bude mít opět vítěze Českého derby 2011.

3 – STELLAR SPEED (Aurelien Lemaitre, Arslangirej Šavujev, Valentin Bukhtoyarov)

Druhý dosud nezvítězivší aktér a jeden z trojice, která se v Praze ukáže poprvé, zatím všechny starty absolvoval ve Francii. V posledních dvou představeních byl s dobrou konkurencí čtvrtý. Žokej, člen širší francouzské špičky, v ČR debutuje.

4 – PALAZZO CORSINI (Martin Laube, Greg Wroblewski, Stáj Marcelewo)

Také druhý z přítomných synů světového top-plemeníka Galilea zahájil kariéru až letos, a to dvěma působivými dubnovými triumfy v menších dostizích. Velká červnová cena se mu po drobném zranění nepovedla, nyní už je však opět fit.

5 – JOSEPH (Jiří Palík, Pavel Tůma, Dr. Charvát)

Jediný český rodák na startu a jeden z dvojice s pouze třemi starty na kontě. Vloni vyhrál říjnový debut v Mostě a letos tamtéž Memoriál dr. Frankenbergera. Opět jej povede vítěz Českého (2005) a Polského (2008) derby.

6 – BLACK CANYON (Petr Foret, Dalibor Török, DS Pegas)

Favorit dostihu s čistým kontem, který vyhrál všechny čtyři dosavadní starty. V Praze startoval dvakrát a byl suverénní v říjnovém Pražském zimním favoritovi i nedávné Velké červnové ceně, jíž ovládl stylem start-cíl, zadrženě o čtyři délky.

7 – SAŠA (Jan Verner, Tomáš Váňa, Stáj VB-Váňa)

Jediná klisna a šampiónka loňských juniorek debutovala před rokem stříbrem v Simsonově ceně, načež triumfovala v Ceně Masise. Letos finišovala třetí v Jarní ceně klisen. V jejím sedle poprvé bude vítězný žokej Slovenského derby 2014.

8 – SILVER BALL (Radek Koplík, Arslangirej Šavujev, Valentin Bukhtoyarov)

První z dvojice týmu, obhajujícího loňský triumf, letos v dubnu suverénně vyhrál mezi nezvítězivšími, byl čtvrtý v Memoriálu dr. Frankenbergera a osmý ve Starohájském kritériu. Prvně jej povede vítězný žokej Slovenského derby 2006.

9 – GEORGE BOOLE (Róbert Šara, František Holčák, AGA-Vlachovice)

Svěřenec trenérského rekordmana Českého derby jede do Prahy poprvé, ale jako vítěz slovenské Velké jarní ceny, což byla jeho regionální premiéra po příchodu z Irska. Jeho žokej před třemi lety vyhrál Maďarské derby, v českém debutuje.

Čtěte také:  Na Pardubickém závodišti dostává prostor nadaná mládež

10 – FIGHTING LIPS (Jakub Pavlíček, Pavel Tůma, Dr. Charvát)

Již v dubnu tu vyhrál vytrvalecký dostih nezvítězivších, načež se umístil třetí v Memoriálu dr. Frankenbergera a čtvrtý ve Velké červnové ceně. Má dispozice pro dlouhé tratě, jeho bratr dokázal být druhý v německém St Leger.

11 – NOBLE CLIFS (Jack Mitchell, Dalibor Török, DS Pegas)

Všech pět dosavadních startů absolvoval na mílové distanci. V září tu snadno vyhrál dostih nezvítězivších, v Ceně zimního favorita byl pátý, letos po dubnové rozcvičce ve Francii vybojoval druhý honorář z Velké jarní ceny.

12 – NAGANO GOLD (Bauyržan Murzabajev, Greg Wroblewski, Syndikát V3J)

Po jistém triumfu z první dubnové neděle finišoval v karlovarské Jarní ceně jen těsně druhý za Black Canyonem a v květnu impozantně opanoval zdejší vytrvaleckou třetí kategorii. Prvně jej povede vítěz loňského Českého derby.

13 – DOMINIQUE (Jaroslav Línek, Pavel Tůma, Dr. Charvát)

Čtvrtý z loňského Gerschova memoriálu a těsně druhý z Ceny zimního favorita letos obsadil sedmé místo ve Velké jarní ceně a šestou příčku ve Velké červnové ceně. Do sedla byl premiérově angažován čtyřnásobný vítěz Maďarského derby.

14 – SIR SUN (Jiří Chaloupka, Luboš Urbánek, Lokotrans)

Vítěz zářijového Gerschova memoriálu letos absovoval jediný dostih, avšak jed- nalo se o Velkou jarní cenu a svěřenec v Derby debutujícího kouče ji dokázal jistě vyhrát. V jeho sedle opět bude vítěz dvou ročníků Českého derby (2012, 2014).

15 – IRWIN FORGE (Zdenko Šmida, Radek Holčák, UTRIN)

Třetí z místních debutantů dokázal vloni a letos třikrát zvítězit v Bratislavě, slovenskou Velkou jarní cenu dokončil na třetím místě, ve Starohájském kritériu byl devátý. Poprvé jej povede vítěz Maďarského derby 2010.

16 – ZOCK (Jaromír Šafář, Helena Blažková, Joly)

Loňský vítěz Simsonovy ceny a Ceny zimního favorita a šampión dvouletých hřebců letos vybojoval třetí příčku ve Velké jarní ceně a pátý finišoval ve Velké červnové ceně. Do sedla se mu vrací vítěz Českého i Slovenského derby 2015.

Čtěte také:  Dostihová sezona odstartuje v pondělí 18. května, ovšem bez diváků

Otevírací kurzová nabídka 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny:

 

2,5:1 – Black Canyon 5,5:1 – Stellar Speed
7,5:1 – Palazzo Corsini 8,5:1 – Nagano Gold, Sir Sun
9:1 – Felix 11:1 – Noble Cliffs
13:1 – Aeneas 14:1 – Fighting Lips
15:1 – Zock 17:1 – Saša
21:1 – Dominique, George Boole 25:1 – Joseph
33:1 – Irwin Forge, Silver Ball

Další dostihový program

14:00 – Cena Výživových programů Fitmin (III. k., 1200 m): do druhé kapitoly celoročního chuchelského seriálu pro dvouleté české odchovance míří deset „dorostenců“, z nichž sedm bude debutovat.

14.30 – 13. Cena TRM (I. k., 1200 m): po roce se pražskému publiku představí populární trojnásobný Sprinter roku Mikesh, jeho soupeři budou mj. vítěz letošního Gomba handicapu Master of Gold nebo čerstvá premiantka Ceny Jezdetcví Kobi.

15.10 – 14. Tattersalls Mile (I. k., 1600 m): hvězdné kvarteto tradiční mílařské zkoušky tvoří držitelka titulu Kůň roku 2016 Dally Hit, vítěz Velké dubnové ceny a letos dvakrát druhý v italských Gr.3 Father Frost, vítěz Velké květnové ceny či Ceny Scottish Rifleho Aldar a v kariéře již osminásobný vítěz francouzských dostihů Phu Hai.

15.45 – 58. Conseq Zlatý pohár (I. k., 2400 m): téměř roční zdravotní odmlku ukončí vítěz Českého i Slovenského derby 2015 Touch of Genius, jehož konkurenci tvoří např. někdejší slovenské eso Legionar, hrdina loňského EJC Long Always on Sunday a suverén květnového Memoriálu Vlastimila Smolíka Solar Eclipse.

17:00 – 38. Cena WAGO (I. k., 2200 m): hlavními medailovými aspirantkami mezi devíti tříletými účastnicemi jsou čtvrtá z české Jarní ceny klisen Coffola, třetí z bratislavské Ceny Arvy Celeste a vítězka anulované loňské Ceny zimní královny Hessoesse.

17:30 – Simsonova cena Tüchler (II. k., 1200 m): ze sedmi adeptů prvního ostrého testu sezóny pro dvouleté koně již dokázali zvítězit Kissi Boy, Golden Alighieri a vnučka legendární Nory Jeane Mambo.

18.00 – Cena EBF (III. k., 1800 m): na závěr programu se o premiérový životní triumf utká jedenáct nezvítězivších tříletých koní, včetně ostře sledovaného, původově velmi atraktivního debutanta Polish Pearl.

České derby Conseq Park dostihy Metropolitní sezona Velká Chuchle
Předchozí: Česká parkurová jednička Aleš Opatrný v Olomouci
Následující: Téměř čtyřicetiletá historie druhé kvalifikace už má co nabídnout

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Dostihová sezona odstartuje v pondělí 18. května, ovšem bez diváků

Prezidium Jockey Clubu ČR schválilo termíny prvních osmi dostihových dnů letošní sezóny, které se uskuteční od pondělí 18. května do pátku 3. července. Tyto termíny byly schváleny včetně propozic. Prezidium Jockey Clubu ČR schválilo také změny termínů všech klasických dostihů. O zahájení dostihové sezóny bylo primárně jednáno se zástupci závodišť ...