Home > Blogy > Vybíráme z blogů: Jak na fotografování koní?

Vybíráme z blogů: Jak na fotografování koní?

Uživatelské blogy jsou v komunitě Distanc.cz stále více populární. Každý víkend proto vybíráme na titulní stranu serveru nejzajímavější příspěvky blogujících uživatelů. Chcete také psát o koních? Založte si v KLUBOVNĚ Distanc.cz svůj blog a pobavte ostatní. Svým zápiskem můžete také inspirovat či varovat. Dnes představujeme blog Martiny Hubníkové. Ta přináší inspiraci z obasti koňské fotografie. Přejeme příjemné počtení a věříme, že se se svými fotografickými výsledky pochlubíte v Klubovně! Alba mají neomezenou velikost a jsou vždy vázána na váš profil. Nahrávání je stejně snadné jako na známém Rajčeti či FB :o) –red-

Jak na fotografování koní?

Snem každého amatérského fotografa je určitě mít fotky na profesionální úrovni. Na internetu najdete mnoho různých rad, tipů a triků, které vám nastíní, jak zachytit svého čtyřnohého miláčka tak, abyste získali krásnou fotku. Především bych chtěla říct, že každý z nás nějak začínal a nejde jen o to zakoupit si drahý fotoaparát a „práskat“ jednu fotku za druhou. Chce to vyzbrojit se trpělivostí a vyčkat na tu správnou chvíli, kdy máme zmáčknout spoušť.

Obecná doporučení

Výhodou digitálních fotoaparátů je především okamžitý náhled na fotku. Pokud se vám fotka nelíbí, lze ji okamžitě smazat. Je zde však jisté ALE. Na závodech nebo na dostizích je lepší vyzbrojit se větší paměťovou kapacitou a počkat si v klidu, až na prohlížení stáhnutých fotek, byť bychom měli většinu záběrů smazat. Vše je o tréninku a je lepší si v klidu své chyby prohlížet a uvědomit si je doma, než zbrkle problikávat editování fotek v mezičase. Digitální přístroje jsou přece jako stvořené ke sportovnímu focení.

Obecně známým faktem je, že krásná fotka se neudělá sama, proto je tomu potřeba trochu pomoci. Pokud tedy fotíme koně, doporučuji zaostřit na srdce a fotit v podřepu, přikrčení, nebo si dokonce sednout na zem ve vzdálenosti asi 5 metrů. Zachytíte tak správnou „velikost“ koně a nebudete z něj dělat nevzhledného příslušníka psí rasy.

Foťte za slunečného počasí a bez blesku. Zvířecí oči jsou na světlo velmi citlivé.

Lokace

Prostředí pro focení mělo být čisté. To znamená, že bychom se měli snažit vyhnout všem rušivým elementům na fotce, jako jsou projíždějící auta, části domů, ploty, dráty či pobíhající psi. Za slunečného počasí, bychom si měli hlídat i svůj vlastní stín, aby se nám nevhodně nepromítl do fotky.

Správně - čistá lokace

Správně – čistá lokace

Špatně - v lokaci se nachází rušivý element (člověk a pes)

Špatně – v lokaci se nachází rušivý element (člověk a pes)

Postoj koně

Pokud chceme fotit koně v zootechnickém postoji, měli bychom se ujistit, že předváděč je obeznámen jak tohoto postoje dosáhnout. K fotografovi bližší přední noha, je předkročená a zadní zakročená. Ve výsledném efektu nám tvoří dvě končetiny předkroční a dvě zakročení, ocas volně splývá. Kůň stojí v rovnováze a nepřenáší váhu. Předváděn by měl být na uzdečce, čistý, bez deky a bandáží. Hříva, ocas i kopyta jsou upravená.

Správný zootechnický postoj

Správný zootechnický postoj

Správný postoj - kůň má však zavřené oko

Správný postoj – kůň má však zavřené oko

Špatně - obrácený postoj nohou

Špatně – obrácený postoj nohou

Špatně - kůň má deku a nemůže tak vyniknout

Špatně – kůň má deku a nemůže tak vyniknout

Uši

Určitě na fotce není moc hezké, když uši koně míří každé jinam. Je dobré, když se focení účastní „fotograf, předváděč a rozptylovač“. Snadnými pomůckami k upoutání pozornosti může být mlaskání, luskání, pískání, šustění mikrotenového sáčku nebo oblečení, případně pamlsek. Pozor však u mladých koní na velký rozruch, ti se můžou snadno splašit.

Uši ve správné pozici

Uši ve správné pozici

Uši ve špatné pozici

Uši ve špatné pozici

Něco nám chybí

Velmi častou chybou, která by se nám stávat neměla, jsou chybějící části koně. Zejména si musíme dávat pozor na kopyta, nohy, uši a při portrétech na nozdry.

Špatně - chybí ucho, kopyto a část kola

Špatně – chybí ucho, kopyto a část kola

Špatně - akční fotka ovšem bez nohou

Špatně – akční fotka ovšem bez nohou

Úplný profil koni nesvědčí

Pokud fotíme profil koně, měli bychom tak činit na výšku, opět v mírném podřepu. Nechceme totiž dosáhnout nevzhledné protažené hlavy s obřími nozdrami, která působí komickým dojmem. Fotíme z tříčtvrtečního pohledu. Vyjímkou jsou některá plemena například, koně arabského původu, u kterých je přesný profil žádoucí, aby vynikla tzv. štičí hlava, ty fotíme z přímého profilu.  

Správně vyfocený profil

Správně vyfocený profil

Špatně - fotka v úplném profilu a na šířku

Špatně – fotka v úplném profilu a na šířku

Parkur

Jednou z největších výhod parkurů je běžná dostupnost, protože zde fotí každý. Pozor však na hranice parkuru, za ty nevstupujte bez dovolení pořadatele. I když chcete ulovit ty nejlepší fotky, dbejte na bezpečnost ostatních i svou vlastní. Na překážku byste měli mít dobrý výhled zepředu či šikmo z boku. Slunce by vám nemělo svítit do objektivu ani vytvářet stíny. Snažte se zachytit dynamiku při odskoku a nad skokem, při které kůň tak vynikne. Fotografie při doskoku nejsou příliš lichotivé.

Správně - kůň je nad skokem

Správně – kůň je nad skokem

Nelichotivá fotka při doskoku

Nelichotivá fotka při doskoku

Drezúra

Při drezúře se nefotí žádné mimořádně akční fotky. Hlavní je zachytit na fotce soulad koně a jezdce. Jedná se zde, o maximální soustředí na drezurní úlohu, ve které bychom my – fotograf, měli zachytit správnou fázi chodu koně, a to vznos. Laicky řečeno zachytit co největší množství končetin ve vzduchu.

Správně - kůň ve fázi vznosu

Správně – kůň ve fázi vznosu

Špatně - kůň je ve fázi dopadu

Špatně – kůň je ve fázi dopadu

Volnost

Při focení koní ve volnosti každopádně vynikne jejich krása a temperament. Pokud fotíme ve stádě, můžeme se dočkat velmi akčních fotografií. Opět bychom si měli hlídat správnou fázi chodu – vznos. Pokud však koně raději vymění pohyb za pasení, snažíme se zachytit stádo s největším počtem koní, a to zepředu. Nezapomeňte si hlídat záda, kůň je přeci jen zvíře a jeho reakce může být nepředvídatelná. Proto nevstupujte do ohrad bez dovolení majitele stáje nebo koní. Ti přece jen své svěřence dokážou lépe odhadnout než vy.

Lepší fáze

Lepší fáze

Špatná fáze

Špatná fáze

Dostihy

Při focení dostihů je dobré zachytit panující atmosféru na tribuně a v paddocku. U rovinových dostihů je velmi zajímavým momentem, kdy koně vybíhající ze startovních boxů. Výhodou jsou starty u tribuny, nemusíte pak zbytečně obcházet celé závodiště. U dostihů překážkových se snažte stejně jako u parkuru zachytit fázi odskoku a nad skokem. Do prostoru závodiště v rámci bezpečnosti nevstupujte. Vyjímkou jsou fotografové s akreditací, kteří si předem písemně zažádali o tento vstup u provozovatele. Neměla by chybět ani fotka vítěze probíhajícího cílem a dekorace.

Kůň ve fázi odskoku

Kůň ve fázi odskoku

Vítěz v cíli

Vítěz v cíli

Dekorování u klusáckých dostihů

Dekorování u klusáckých dostihů

Western

Většina westernových disciplín je plná akce a pohybu. Stoupnout bychom si měli z boku, ve směru, ve kterém kůň poběží. Zajímavé fotky mohou vzniknout při tzv. stopech, kdy kůň prudce brzdí. Naopak při barelech, kdy se snažíme zachytit koně vbíhajícího do točení směrem k nám.

Stop (archiv S. Lečíkové, PR APHA)

Stop (archiv S. Lečíkové, PR APHA)

Barrel Racer (archiv S. Lečíkové, PR APHA)

Barrel Racer (archiv S. Lečíkové, PR APHA)

Stále v pozoru

Většinou ty nejlepší fotky vznikají náhodou, nebo „omylem“. Proto by měl být fotograf stále ve střehu, protože se kdykoliv může naskytnout příležitost jedinečného snímku. Časem si každý fotograf utvoří svůj vlastní fotografický styl. Vše je o cviku, proto se nebojte experimentovat. Zajímavé mohou být třeba různé detailní fotografie.

23

24

A rada na konec?

V průběhu focení nebo těsně po něm si fotky řádně poznačte a zaevidujte. Předejdete tak mylnému označení koně či jezdce.

Po focení koně, si vyfoťte, nebo poznamenejte např. cedulku na boxe

Po focení koně, si vyfoťte, nebo poznamenejte např. cedulku na boxe

Na soutěži vám v orientaci pomůže rozpis

Na soutěži vám v orientaci pomůže rozpis

Držím vám palce a přeji pevnou ruku! Mrkající

Fotografie k článku poskytla Martina Hubníková, Veronika Poršová a Silvie Lečíková.


Uživatelské blogy nejsou redakčně upravovány.

Fotografie koní Fotografování koní Jak fotit koně Martina Hubníková Postoj koně
Předchozí: Pardubice hledají opět ředitele
Následující: Veterinární příručka 18 – Rány u koní