Home > Blogy > Jak zbavit koně zlozvyků? II.

Jak zbavit koně zlozvyků? II.

Agresivita při krmení ve skupině

Problém:    

   Krmení skupiny koní ve stáji nebo ve výběhu může být problematické. Pro vás jako majitele je velmi důležité rozpoznat potenciálně nebezpečné chování, a to nejen kvůli koním samotným, ale také kvůli vaší vlastní bezpečnosti, aby vám koně při potyčkách o krmení neublížili. I ten nejhodnější kůň se může chovat jako blázen a bude se vám snažit ukrást něco, co nesete.

Příčina: 

            Hladoví koně

   Když mají koně hlad, získávájí samožřejmě navrh instinkty pomáhající přežít a agrese může být způsob, jak si prosadit určitou pozici v hierarchii stáda a získat díky tomu přístup k potravě jako první. Starší či méně dominatní koně následkem toho trpí.

            Špatné chování

   Pokud koně necháte, aby si na vás dovoloval a kradl vám krmení, které nesete, zvykne si na to a bude to tak dělat pořád.

Řešení:

  • Koně by měli mít vždy k dispozici dostatek potravy, aby mohli ujídat po malých kouscích (o výhodách tohoto systému s ohledem jak na zdraví, tak i chování koní pojednává oddíl o přirozeném krmení).
  • Před jádrovým krmivem podávejte koním seno.
  • Rozdělte koním seno na více hromádek, než je koní, a nechte mezi hromádkami dostatečné rozestupy, aby do nich koně nešlapali zadníma nohama.
  • Vezměte si s sebou bičík, švihněte s ním o zem a nenechte k sobě žádného koně přijít moc blízko.
  • Krmete všechny koně ve stejnou dobu nebo ty, kteří dostavají vícekrát denně, oddělte.
  • Pokud nějaký kůň je zvyklý dělat potíže, přivažte ho nebo ho krmte venku a zpátky ho pusťte teprve, až všichni dojedí.
  • Pokud krmíte koně několik dní na stejném místě, většinou si své místo zapamatují a pak na tomto místě budou trpělivě čekat, až přijdou na řadu.

      Tipy

   Koním a poníkům, teří nedostávají jádrové krmivo, ale mají nadváhu, nebo by jim vadilo, kdyby se jedno krmení vynechalo, můžete dávat mrkev. Další možností je nízkokalorická řezanka. Velmi užitečným trikem je dávat dominatním koním objemnější krmivo (řezanku, vojtěšku) než ostatním a zamíchat zrní nebo granule do něj. Submisivním koním pak dejte řezanku dospodu a zrní navrch a nemíchejte je. Dominatnímu koni tak bude trvat déle, než svůj příděl zkonzumeje; když pak začne od jídla odhánět ostatní, bude pravděpodobnější, že už mezitím výživnější zrní stihli sníst- zbude jen píce a tyran se vrátí ke svému žlabu nebo kbelíku.

Předchozí: Veterinární příručka – Nemocný kůň
Následující: Nový seriál hobby závodů obohatí sezonu 2013
x

Mohlo by vás zajímat

Kladrubský hřebčín postupně plní podmínky od UNESCO

Po trochu překvapivém červencovém zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového dědictví UNESCO se poprvé sešla Rada památky, aby projednala plnění podmínek, které jsou s tímto zápisem spojeny. Nadále pak bude působit jako Rada památky UNESCO a střežit udržitelnost tohoto kulturního statku v jeho kvalitě. ...