Home > Zpravodajství > domácí sport > Jan Štětina vítězem noční Velké ceny Ptýrova 2017

Jan Štětina vítězem noční Velké ceny Ptýrova 2017

Vrcholem 7. mítinku Českého skokového poháru 2017 byla eLED.cz Velká cena Ptýrova, která se jela v sobotu 19. srpna již tradičně ve večerních hodinách pod světly reflektorů. Do soutěže nastoupilo 25 dvojic a jen 3 z nich v základní části nechybovaly…

Jan Štětina a Verdi-S. Foto: Josef Malinovský

Dvě postupující dvojice do finále hlavní soutěže dokonce měly na svém kontě 8 trestných bodů a polovina z TOP10 tak byla zatížena 4 body za jednu chybu. Mezi nimi nechyběl ani Jan Štětina, který jak s Verdim-S, tak s Benitem-S smolně chyboval až na posledním skoku. S Verdim-S do závěrečné části nastupoval hned jako první a napodruhé s ním předvedl precizní jízdu. Těžko by jej v tu chvíli napadlo, že bude jediným, kdo tento zkrácený parkur dokončí bez penalizace.

Chybu v obou dvou parkurech si připsal Aleš Opatrný s Apolem a jak se u něj dalo očekávat, měl ze všech nejrychlejší čas, což mu dávalo šance na umístění mezi dekorovanými. Na stupně vítězů ovšem aspirovali především jezdci s nulou na bodovém kontě při vstupu do finále. Prvním z nich byl Jiří Papoušek s Dukatem VTH, ale po chybách nakonec pokračování vzdal. Obhájce loňského vítězství Marek Klus s Carisonem zaváhal dvakrát a propadl se až na konečné 4. místo. Posledním, kdo mohl strhnout vítězství na svoji stranu, byl Jiří Skřivan na Flying Star 1. I v jeho případě přišla penalizace. Jelikož byla pouze jedna, v cíli měl shodný počet trestných bodů jako Jan Štětina. Čas měl ale o sekundu a půl pomalejší, což jej zařadilo na druhé místo. Aleš Opatrný se nakonec mohl radovat z třetí příčky. Ten měl stejně jako Marek Klus v součtu 8 trestných bodů, čas měl však přesně o sekundu rychlejší.

Dva jezdci postoupili do finále se dvěma koňmi. Druhý svěřenec Jiřího Papouška, Datasys Djumper, inkasoval podobně jako Opatrný v každé části jednu chybu a díky finálovému času 63,06 sekundy se zařadil na pátý řádek výsledkové listiny. Jan Štětina s Benitem-S nasbíral celkem 12 trestných bodů a v kombinaci s časem z druhého parkuru si dojel pro cenu za šesté místo.

Během sobotního programu na Ptýrově proběhly mj. i všechny tři rámcové seriálové soutěže Českého skokového poháru. V dílčím finále Amateur Tour nečekaně do rozeskakování postoupily pouze dvě dvojice. Jaroslav Vábek s Dekameronem v něm udělal jednu chybu, a tak Hana Dastychová v sedle Fatimy 15 mohla jet na jistotu. To však neudělala a nasadila svižné tempo. Svého soupeře v cíli předstihla o 9 desetin sekundy. Co je však důležitější, dojela s čistým kontem, a tak zcela zaslouženě zvítězila. Tím si také upevnila vedoucí pozici v průběžném pořadí seriálu amatérských jezdců.

Zcela opačný průběh mělo dílčí finále Czech Junior Cupu, kdy se do rozeskakování probojovalo hned 15 soutěžících. Pět z nich pak bezchybný výkon zopakovalo i v závěrečné části soutěže. Čistou a zároveň nejrychlejší jízdu předvedla Valentýna Kuková s Vidarou, jejíž čas byl 34,11 sekundy. Jen o vteřinu za ní zaostávala Anna Helebrantová s koněm Epo Van De Achterhoek Z. O další půl sekundy pomalejší byla Anna Lani Novak s Tavetou-HS, ale stále se řadila mezi velmi rychlé dvojice, které ostatním soupeřům nadělili i více než 3 vteřiny.

Kategorie U25 se jela s následným rozeskakování. Do něj pokračovalo 10 účastníků. Sandra Tomaidesová s Princess 4 protnula cílovou čáru v čase 34,11 sekundy a na jejím kontě nepřibyl ani v tomto případě žádný trestný bod. Nejvíce se jí přiblížila se sekundovou ztrátou Žaneta Pokorná se Zulianthou Fortunou. Trojici na stupních vítězů doplnila Andrea Halíková, jež si pro pomyslný bronz dojela s Goodwins 007.

Záznam eLED.cz Velké ceny Ptýrova odvysílá Česká televize ve středu 23. srpna od 13.25 hodin na programu ČT Sport. Kompletní výsledky najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.

Předchozí: Charme Look obhájil srpnové kvalifikační vítězství
Následující: Výstava KONĚ V AKCI letos bude třídenní

Dostihy střídá Mistrovství ČR koňských spřežení

Dostihová klání střídá Mistrovství ČR spřežení. Nejlepší vozatajové z celé České republiky se na pardubické závodiště sjedou v pátek 15. září, aby až do neděle soutěžili o tituly šampionů. Stavitelem tratí bude devítinásobný mistr republiky a vozataj se zápisem v Guinessově knize rekordů Petr Vozáb. Závody spřežení jsou disciplínou, která má v České republice ...