Home > Zpravodajství > domácí sport > Jan Štětina potvrdil jarní formu v Ceně Falton

Jan Štětina potvrdil jarní formu v Ceně Falton

V sobotu 5. května zahájil Skokový pohár České pojišťovny své druhé kolo v Brně na Veveří.  Vrchol dne Cenu firmy FALTON, s.r.o.  (ST**) ne nadarmo označovanou také jako „generálka na Velkou cenu Brna“ ovládl Jan Štětina a Atomic  S. V juniorských soutěžích sice nebyla účast bohatá, ale pěkné výkony k vidění byly.

Jan Štětina - Atomic SJan Štětina – Atomic S

Premiéra parkuru s následným rozeskakováním vytvořila atmosféru
Poprvé v Brně rozhodčí využili nová skoková pravidla, resp. článek 298.2.4 – parkur s následným rozeskakováním. Podle tohoto článku bylo hodnoceno nakonec všech pět soutěží.  Vzhledem k neúprosnému času, kdy poslední soutěž odstartovala až krátce před šestou hodinou, se rozhodčí na přání jezdců rozhodli využít tohoto článku i v poslední soutěži ST**.  V té startoval i Aleš Opatrný, který si odskočil do Brna ze zahraničního turné. S Casalem nasadil v půli startovního pole vysokou laťku. Parkur zajel čistě a v čase 26, 12. Favorit Ludvík Jandourek, kterému se v Brně dařilo i v loňském roce předvedl s Vigem 1 velice rychlý parkur v čase 25, 02 avšak na posledním skoku přišla smolná chyba. Stejný osud bohužel potkal také Jaroslava Jindru s Beldarlem.

A opatrnyAleš Opatrný a Casal

Neméně pěkný výsledek také předvedl Jan Studnička. Se svým prvním koněm Datasys Anfí zajel čistě i  rozeskakování avšak čas 33,01na výsledek Opatrného stále nestačil. Se svým druhým koněm Duel 3 podal také pěkný čistý výsledek, dokonce rychlejší. Již na pohled ale bylo vidět, že v rozeskakování nespěchal na sto procent. „Duel je horká hlava, chci ho šetřit do poháru, kde bych s ním mohl posbírat body,“ komentoval tempo J. Studnička. Poslední startující Jan Štětina však suverénně otočil karty. V rozeskakování zajel čistě a v čase 25, 28, čímž odsunul Aleše Opatrného s Casalem na druhé a Jana Studničku s Duelem na třetí místo.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Jan Studnička a Duel 3Jan Studnička a Duel 3

Celé dění sobotního dne zahájila soutěž L* – Cena Ekologické projekty, která na svém startovním poli čítala 64 dvojic. S čistým kontem dojela do cíle přesně jedna třetina startovního pole, což hned na začátku dne potvrdilo kvality domácího stavitele Roberta Smékala.  Nejrychleji si v rozeskakování počínal Jiří Skřivan a Uberlina reprezentující Stáj Manon. Druhé místo v soutěži obsadila Klára Trunkátová se Safírem 14. Bronz putoval do Opavy s vítězem prvního kola Jiřím Hruškou, který však tentokrát svého pohárového favorita Arista Z nechal doma. „Musí se šetřit, je připouštěcí sezona,“ komentoval jezdec „dovolenou“ plemeníka. Tentokrát Jiří Hruška startoval s klisnou Tenerife´s.
Druhá soutěž stupně L* patřila juniorům, kterých se tu sešlo pouze 10. Nejvíce bodů do juniorského Kolowrat Capu nasbíral Jan Skřivan s Vinividivici.  Druhý čistý výkon avšak již o zlomek pomalejší podala Lucie Anovčínová a Rolys. Třetí příčku obhájil Miloš Chlanda s Likorou, který bohužel v rozeskakování již jednou chyboval. V nedělním Kolowrat Junior Cupu bude startovat pouze pět dvojic.

Parkur stupně S** se jel jako Memorial pana Prof. MVDr. Zdenka Věžníka Dr. Sc., s kterým se bohužel TJ Moravan rozloučil na důstojném pohřbu v pátek 27. dubna. V této soutěži zvítězil Ladislav Arient a Poison 1. Druhý taktéž s čistým kontem dojel Jan Štětina a Atomic S. Třetí dokončil tradiční účastník brněnských závodů, slovenský jezdec Marko Halo sedlající Chicaga.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

V juniorském S** posbíral nejvíce bodů do Kolowrat Junior Cupu Miloš Chlanda s Likorou. Ten jako jediný z osmi startujících dvojic překonal parkur čistě a to i v rozeskakování. Kateřina Kubrická sice chybovala s oběma koňmi. S Šejnou 1 však obsadila druhé a s Šejlou třetí místo.

Kompletní výsledkové listiny najdete na ceskyskokovypohar.cz

Předchozí: V Pardubicích zahájí dostihovou sezonu v úterý
Následující: Skokově drezurní závody na Dražce obhajovali domácí jezdci
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...