Home > Články > Výcvik > komunikace > Je ježdění na ohlávce nebezpečné?

Je ježdění na ohlávce nebezpečné?

Ježdění na ohlávce je poslední dobou hodně ožehavé téma. Já na ohlávce jezdím a nepřipadá mi, že by bylo moje ježdění nějak nebezpečné. Zkusme si spíš položit jinou otázku: Je ježdění nebezpečné? Jak jaké, že? No tak s ohlávkou nebo s uzdečkou je to stejné.

Tady totiž neřešíme problém ohlávky, ale neschopnost zvládnout si svého koně. Pokud koník reaguje dobře na ohlávku na obdélníku nebo kde trénuji, můžu zkusit vyjet na vyjížďku, ale měl by na to být kůň připraven. Pokud s koněm jezdím a není připraven na ježdění, je velká pravděpodobnost, že nebude poslouchat a tudíž na něm bude ježdění nebezpečné – a to na jakémkoliv „uždění“.

Pokud je koník otupělý na nos nebo ohlávku nerespektuje, pokusím se to změnit alespoň ze země a nevidím problém dát koníkovi na ježdění uzdečku, obzvlášť jezdí-li na něm ne úplně zkušený jezdec nebo člověk, který jezdit s provazovkou prostě neumí a je zvyklý na uzdečku.

Někteří lidé říkají: No, tak to by mě zajímalo, co uděláš na ohlávce, když se ti kůň splaší. Odpověď: Nic. On totiž nikdo není schopen udělat nic, když je kůň splašený. Splašený kůň znamená, že se kůň lekl/vystrašil natolik, že bojuje o život a tím pádem nejsme schopni ovlivnit jeho chování žádným donucovacím prostředkem. Viděla jsem hodně koní, kteří se lekli a zdrhali na páce nebo stihle. Tomu, aby se koník lekl, nikdy nemůžeme zabránit. Jednou na to stejně přijde. Když koník umí situaci řešit (a to lze natrénovat doma a klidně ještě před tím, než na koně sednu a později i při ježdění – je to naše známé řešení strachu), vyřeší jí sám – vypálí a hned po 2-3 cvalových (tryskových) se zastaví nebo přejde do klusu/kroku a stane se ovladatelným. Když na tuto situaci dojde, máme kolikrát co dělat, abychom se udrželi v sedle a to je také hlavní aspekt. Člověk nemůže koníkovi ve „splašení se“ nijak zabránit, protože nemáme schopnost reagovat tak rychle. Nemůžeme se tak rychle rozhodnout, musí se rozhodnout kůň. Proto ho k tomu také vedeme, aby přemýšlel sám a pokud možno tak, jak se to líbí nám. Někdy se koník lekne, ztuhne a v zápětí zjistí, že se nic neděje, může se tudíž jet v pořádku dál. Záleží hodně na typu a temperamentu koně, ale tento postup se dá naučit. Tento problém nemá s ježděním na ohlávce nic společného, spoustu lidí to ale tak vidí, proto se tím zde zabývám.

Pokud jste se rozhodli jezdit na ohlávce, podporuji to, ale mějte na paměti, že bezpečnost je na prvním místě a nepřeceňujte sebe ani svého koně, mohli byste lehce přijít k úrazu. „Důvěřuj, ale prověřuj!“

 

článek najdete také na: danakortusova.wz.cz

Dana Kortusová

Předchozí: Jak na rychlostky V.
Následující: Westernové závody Hlučín
x

Mohlo by vás zajímat

Rada světové památky v Kladrubech nad Labem potvrdila plnění úkolů z centrály UNESCO

Rada světové památky Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zasedala v minulých dnech v sídle hřebčína, aby zhodnotila řešení posledních připomínek Výboru pro světové dědictví UNESCO a připravila dokumentaci pro odeslání do sídla této organizace v Paříži. „Projednali jsme mimo jiné nově vypracovaný management plán, což je vlastně ...