Home > systémová sekce > wiki > Jednotlivé části uzdečky

Jednotlivé části uzdečky

Čelenka 

Čelenka na uzdečce plní funkci pouze ozdobnou. Existuje celá řada zdobených možností.

Nánosník

Nánosník doplňuje uzdečku, zajišťuje účinnost udidla. Udržuje vzájemné postavení horní a dolní čelisti koně. Správně zapnutý nánosník ulehčí působení udidla, neboť přenáší část tlaku na nosní kost. Nánosník koni zabraňuje otevřít hubu a tím se vyhýbat působení udidla. Při výběru vhodného nánosníku se dobré brát ohled na individualitu každého koně a nejlepší je se poradit s odborníkem.

Druhy nánosníků :

Anglický : Tento nánosník má širší a silnější nosní řemínek. Zapíná se nad udidlem v místě těsně pod jařmovou kostí tak, aby na ni netlačil. Nedotahuje se na pevno, ale pouze tak, aby pod něj šly vložit dva prsty.

Kombinovaný(Irský) : je složen z anglického nánosníku. Ten má na předním okraji našité očko, kterým se protáhne tenčí řemínek, zapínající se pod udidlem na dolní čelisti. Musí se dbát na správný postup při zapínání – nejprve se zapne samotný nánosník a až poté se zapne tenký řemínek. Díky tomuto postupu se zabrání nežádoucímu stáhnutí nánosníku dolů.

Mexický : se skládá ze dvou řemenů, které se na hřbetě nosu koně kříží. Kombinuje působení hannoverského nánosníku s nánosníkem dříve sloužícím k uchycení pevného martingalu. Mexický nánosník je velmi oblíbený, i když v uzavření huby koně není tak účinný jako hannoverský nánosník. Nevyvolává tlak na nos a pokud je dost utažený, brání sklonu ke křížení čelisti koně.

Hannoverský : je tvořen řemínkem vedoucím přes nos koně. Obepíná nos se zapínáním na udidlo. Tento řemínek je širší a směrem ke stranám se zužuje. Po obou stranách je zakončen malými kroužky, k nimž je připevněn podbradní řemínek a nátýlní řemen. Vždy je nutné dát pozor na délku nosního řemínku, neboť musí být tak krátký, aby kroužky nemohly tlačit na udidlo. Je nutné, aby ležel přibližně na čtyři prsty nad horním okrajem nozder na nosní kosti. Podbradník hannoverského nánosníku se zapíná na udidlo, přičemž mezi ním a spodním okrajem dolní čelisti musí být mezera na dva prsty. Musí se dbát na to, aby nánosník neomezoval dýchání koně. Musí být dobře konstruovaný a řádně zapnutý. Zadní řemínek by neměl být moc krátký, tehdy by nánosník musel být zapnutý příliš nízko a tím by mohl překážet ve spodní oblasti nosu. Správná poloha by měla být 6,5 až 7,5 cm nad nozdrami na konci nosní kosti. Pokud je upevněn níž, začíná bránit koni v dýchání. Zárukou, že nánosník nemůže klesnout na nozdry, je kroužek na obou stranách nánosníku. Tento kroužek obsahuje dva ostny, přes které jsou připevněny nátylník a horní díl nánosníku. Většinou tyto dva díly jsou pevně sešity.

 Udidlo

Nejpodstatnější částí uzdečky je udidlo, které bývá vyrobeno z nerezové oceli nebo plastu. Pro mladé a zvlášť citlivé koně se používají měkká gumová udidla. Obecně platí, že čím je udidlo tenčí, tím ostřeji působí. Udidel existuje nepřeberné množství, odlišují se nejen tloušťkou, ale i tvarem a průřezem. O všech se nemůžeme zmiňovat to by byl článek na několik dalších kapitol a proto si představíme nejpoužívanější udidla asi u nás.

 Druhy udidel:

Stihlové udidlo s kroužky je nejběžnějším udidlem používaným v základním a pokročilém stádiu skokového i drezurního výcviku. Část udidla, která leží v koňské hubě (udítko), není pevně spojena s udidlovými kroužky, a proto kůň lehce žvýká, pění a zůstává měkký v hubě. Pokud ovšem jezdec příliš tahá za otěže, může koni působit velkou bolest, protože kloub uprostřed udítka tlačí na horní patro.

Stihlové udidlo s olivami má oproti předešlému typu kroužky ve tvaru olivy, které jsou s udítkem spojeny kloubem. Je tak zabráněno případnému uskřípnutí koutku huby koně do udidlového kroužku. Je vhodné především u koní s citlivou hubou, protože leží v hubě  stabilněji a klidněji.

Obě tato udidla mohou být jednou lomená, tedy s jedním kloubem uprostřed, nebo dvakrát lomená, tedy se dvěma klouby. Dvakrát lomená udidla mají tu výhodu, že lépe sedí v koňské hubě a netlačí tolik na horní patro. Mimo to mohou být udidla opatřena různými rolkami a hračkami, které mají za úkol podporovat slinění a zklidňovat nervózní koně.

 Dvakrát lomené stihlové udidlo kovové a gumové

                                   

Roubíkové udidlo; hlavním účelem roubíků je zabránit klouzání udidla do stran a napomáhají bočnímu působení na tvář zvířete. Roubíková udidla se vyrábějí společně s udidly typu Fullmer (australské roubíkové udidlo s lícním kroužkem).

Vícenásobné kroužky se skoro mohou řadit do skupiny pelhamů a pák. Jediným důvodem, proč tomu tak není je, že nepoužívají řetízky. Hlavním významem je možnost pracovat s mnohoúčelovým udidlem, jehož účinek se liší v závislosti na pozici otěže. Tento typ udidel se lidově nazývá sněhulák.

pelhem                                                                             drezurní páka

       

Bezudidlové uždění

Při zvlášť těžké vrozené komplikaci huby, nebo při poškození zubů, můžeme použít nauzdění bez udidla, tzv. hackamore. Působí na nosní kost, dolní čelist a zátylek koně. Tento typ uzdění by měli používat pouze zkušení jezdci, kteří mají vyvážený sed a velmi jemné působení rukou.

Předchozí: Popis uzdečky a uzdy
Následující: Druhy sedel
x

Mohlo by vás zajímat

O Pardubickou všestrannost je obrovský zájem

Sportovní sezona na Pardubickém závodišti odstartuje první červnový víkend závody Pardubické všestrannosti. Zájem o soutěž je tak velký, že pořadatelé museli uzavřít příjem přihlášek už 14 dnů před původním termínem! Mezi přihlášenými figuruje několik mistrů republiky a také jezdci kvalifikovaní či usilující o účast na olympijských hrách v Tokiu. Záštitu ...