Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Jezdci SPČP se zapíšou někomu do života

Jezdci SPČP se zapíšou někomu do života

Finále Skokového poháru České pojišťovny bude nejen o vrcholovém jezdeckém sportu, ale také o dobročinných záležitostech. Agentura Via Solaris oznámila zahájení spolupráce Skokového poháru České pojišťovny s Českým národním registrem dárců dřeně a Nadací pro transplantaci kostní dřeně.

logo SPČP

„Rádi bychom pomohli se zvýšením počtu dárců pro registr, partnerů pro nadaci a posílení mediálního povědomí a informovanosti o celém projektu pomocí našich mediálních partnerů. Via Solaris a Skokový pohár České pojišťovny vstupují do tohoto projektu s důvěrou a nadějí, že mezi sportovci – jezdci, návštěvníky a partnery se najdou noví podporovatelé nadace, tak i konkrétní dobrovolníci pro registr,“ přiblížila záměr ředitelka agentury Via Solaris Pavla Kudláčková. „Nejen při finále letošního jedenáctého ročníku v Hořovicích, ale i při dalších vybraných kolech Skokového poháru v příštím roce budou připravena odběrová místa, kde se jezdci i návštěvníci budou moci zaregistrovat. Na všech našich závodech po celé republice pak budeme projekt výrazně prezentovat,“ dodala.

Prvotní myšlenka na tuto spolupráci se zrodila díky jednomu z členů Asociace Český skokový pohár – Jezdecké společnosti Equitana Martinice, kde se letos v červenci měli jezdci poprvé možnost zaregistrovat se přímo během skokového mistrovství České republiky. „Do Českého národního registru dárců dřeně jsem vstoupil v roce 2001. Stačilo pár kapek krve a trocha času na zodpovězení několika otázek o mém zdravotním stavu. Tím jsem se zařadil mezi tisíce jiných Čechů, kteří jsou také v tomto registru lidské naděje evidovány. Od roku 2007 se pravidelně setkávám při jezdeckých závodech s mladými lidmi otužilými sportem, a proto nás napadlo se na ně obrátit, zda by zvážili možnost vstupu do tohoto registru,“ uvedl Martin Pecka, ředitel jezdeckého areálu Equitana v Martinicích.

Čtěte také:  Změna na pozici generálního partnera Velké pardubické. Otevírá se příležitost pro nová partnerství.

Odběrové místo Českého národního registru dárců dřeně bude v Hořovicích připraveno na nové dobrovolníky v den velkého finále Skokového poháru České pojišťovny – tj. v neděli 30. září. „Přímo na místě příchozím vyškolení pracovníci podrobně vysvětlí celý proces dárcovství dřeně i různé způsoby odběru krvetvorných buněk. Pokud nebude něco zcela jasné, rádi zodpovíme veškeré dotazy. Je třeba si totiž uvědomit, že členství v registru dobrovolných dárců dřeně znamená určitý morální závazek. Zapíšete-li se do něj, můžete být kdykoliv v budoucnu vybráni jako jediný možný dárce pro konkrétního těžce nemocného člověka. Jeho osud pak může záviset jen na vaší rychlé dostupnosti a na ochotě své krvetvorné buňky opravdu darovat,“ konstatovala MUDr. Jana Navrátilová z Českého národního registru dárců dřeně.

Mezi prvními, kdo se rozhodl vstoupit do registru právě při hořovických jezdeckých závodech, byl olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, jenž se ve stejný den utká s obhájcem loňského vítězství ve Skokovém poháru České pojišťovny Jiřím Skřivanem v přátelském dvojboji složeném z parkuru a běhu. „Myslím, že je to skvělá věc. Rád využiji této příležitosti, spojit účast na sportovní akci s dobročinnou záležitostí, jakou je zápis do registru dárců kostní dřeně,“ podotkl David Svoboda. Každý, kdo by se k Davidu Svobodovi chtěl přidat, by si měl dopředu nastudovat důležité informace, které jsou v přehledné formě k dispozici na adrese: www.kostnidren.cz/registr/darci/brozury.php.

Čtěte také:  Parkuroví jezdci okouzlili Prahu. Kellnerová nadchla pátým místem, Češi si připsali i dvě vítězství

Základními kritérii pro zápis nového dobrovolníka jsou: věk 18 až 35 let, dobrý zdravotní stav a ochota překonat určité nepohodlí a ztrátu času, které jsou spojeny s jednou či několika návštěvami zdravotnického zařízení, případně s odběrem krvetvorných buněk v zájmu záchrany života druhého člověka.

Předchozí: Olympionik David Svoboda jede do Lysé
Následující: MZe rozdělí 63,5 milionů mj. na rozvoj jezdectví, péči a hipoterapii
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...