Home > Zpravodajství > informujeme vás > Jezdecký klub, nebo koňská jatka?

Jezdecký klub, nebo koňská jatka?

mrtvý kůň ve výběhu Jezdeckého klubu Vlčí stopaSrdce se mi málem zastavilo, když se mi do ruky dostaly fotografie z Jezdeckého klubu Vlčí stopa z Kostelní Lhoty nedaleko Nymburka. Že v tomto jezdeckém klubu je absolutně nevhodné prostředí pro chov koní je mi známo, stejně tak jako široké veřejnosti. Majitel JK pan Tomáš Bělovský nevhodné prostředí nijak neřeší, ba naopak. Koně, kteří jsou v tomto „klubu“ resp. stáji jsou dnes a denně v ohrožení zdraví i života. 19. března v sobotu se ve výběhu tohoto JK stala tragická událost, která se bohužel tu a tam může stát, i když každý správný chovatel se takovýmto situacím snaží předcházet.

Upozorňuji, že fotografie umístěné v článku jsou drastické a lidé slabších povah by měli zvážit čtení tohoto článku dále.

mrtvý kůň nabodnutý na trubce staré ohrady JK Vlčí stopaV onu sobotu, 19.března se ve výběhu JK Vlčí stopa nabodl kůň na trubku vyčnívající ze země a způsobil si tak zranění, kterým podlehl.
I když by se dalo polemizovat o bezpečnosti takového výběhu, ve kterém jsou ze země čnějící trubky, je to stále ještě malé sousto pro „koňařskou“ duši oproti tomu, co se dělo o den později.

Druhý den pan Tomáš Bělovský v areálu JK Vlčí stopa takto tragicky pošlého koně vyvrhnul, stáhl z kůže a naporcoval.  Jak sám uvádí:

Je pravdou, že mi ve výběhu pošel kůň, když se nabodnul na trubku staré ohrady pro ovce, kterou jsem nestihl ze země vyndat. Koně jsem vyvrhnul, stáhnul a naporcoval, protože mi bylo líto toho masa, které bylo z jinak zdravého koně. Tak jsem to rozdal kamarádům pro psy.

vyvrhnutý a stažený kůň v JK Vlčí stopahlava koně, který zahynul v JK Vlčí stopaV první řadě tu je stránka humánní, kde by asi žádný z chovatelů koní neprovedl to, co pan T. Bělovský. Hned v druhé řadě tu je otázka zákona, kde se praví, že porážky koní, stejně tak jako jejich další zpracování lze provádět pouze na jatkách, která jsou držiteli příslušných povolení a oprávnění, včetně veterinárních.

Čtěte také:  Rada světové památky v Kladrubech nad Labem potvrdila plnění úkolů z centrály UNESCO

Jak dokladují další fotografie, ani ostatní koně u pana Tomáše Bělovského nemají na kůň se zlomenou nohou v JK Vlčí stoparůžích ustláno. Není zde nouze o taková zranění, jako jsou  zlomené nohy, celkově špatný zdravotní stav z důvodů nedostačující hygieny a veterinární péče, ale i špatný stav koní díky nevhodnému a nedostatečnému krmení.

O zraněná zvířata není v JK Vlčí stopa nouze, neboť všude se povalují přepravní palety a i některé ohrady jsou provizorně budovány z těchto palet.
Krajská veterinární správa navštívila JK Vlčí stopa na základě stížnosti, kterou obdržela a na tuto skutečnost pana T. Bělovského upozornila. Aby také ne, vždyť v době jejich návštěvy si jiný kůň zaklínil nohu v jedné z palet, které se povalovaly ve výběhu.

Ke všem těmto událostem jsou na sociálních sítích, jako je Facebook vedeny horlivé diskuse, ve kterých se i k tomuto vyjádřil syn pana Tomáše Bělovského jezdec David Bělovský:

To je hnus, hnus ještě že jsem se od něj trhl, fakt by to chtělo aby mu ty koně už sebraly, aby se nemohlo stávat něco podobného!!!Nechápu že mu něco takového může neustále procházet
Jsem sice jeho syn (bohužel), ale s něčím takovým opravdu nesouhlasím!!!!!!!!!!

děti na koních, včetně hříbat skáčí přes hořící překážku v Jezdeckém klubu Vlčí stopaBěhem dne, se pokusíme získat oficiální stanovisko Krajské veterinární správy. Zatím máme pouze neověřené zprávy, že pan Tomáš Bělovský dostal pokutu od KVS. Zda je to pravda, v jaké výši a jak se bude situace vyvíjet dál zjistíme a budeme vás průběžně informovat.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

Jedno je však již teď jasné. V tomto Jezdeckém klubu jde koním vždy o život, což dokladují fotografie z webových stránek samotného klubu, kde i děti na koních společně s hříbaty skáčí přes hořící překážky.

Vyjádření Krajské veterinární správy ze dne 30.03.2011 13:52 hod.:

Přepis telefonního rozhovoru.

Na dotaz ohledně skutečností, které se staly v JK Vlčí stopa nám pan MVDr. Zdeněk Císař z Krajské veterinární správy řekl následující:

Dotaz:
Můžete nám podat bližší informace o nešťastné události, která se stala v Jezdeckém klubu Vlčí stopa v Kostelní Lhotě?
Odpověď:
Ano, obdrželi jsme informaci o této události včetně fotografií, na kterých je zdokumentován mrtvý kůň, který se nabodl ve výběhu na trubku vyčnívající ze země a také jsme obdrželi fotografii zobrazující již staženého a vyvrhnutého koně zavěšeného na rozporce v prostorách JK Vlčí stopa.
S majitelem jsme zahájili správní řízení za porušení veterinárního zákona a uložili jsme mu pokutu. V době naší kontroly již byla odstraněna vyčnívající trubka z výběhu, aby se nezranilo další zvíře.
Dotaz:
Nezohledňuje se při správním řízení a určování výše pokuty i to, že sice uhynulé zvíře nepoužil dále k prodeji, ale rozdával maso z tohoto zvířete známým pro psy?
Odpověď:
Otázka přihlížení či nepřihlížení k dalším skutkům může v tom hrát roli, ale podstatné je, že když ten kůň uhynul, on doma nesmí zpracovávat koně, nebo lichokopytníky jako takové, tam je zákaz porážení. Nějaké okolnosti však byly brány v potaz a důležité je, že poté svého činu litoval a tu tyč, která způsobila to smrtelné zranění koně odstranil. Bylo také bráno v potaz, že koně nepoužil k jiným účelům než ke krmným.
Dotaz:
Máme informace o tom, že v JK Vlčí stopa panuje celkově neutěšený stav ohledně kvality ustájení a péče o koně. Máme k dispozici fotografie, na kterých malé děti na koních i s hříbaty skáčí přes hořící překážky. Máte o tom nějaké informace?
Odpověď:
Tam se jedná o to, že my posuzujeme skutky podle zákona na ochranu zvířat proti týrání, kdy ve vyhlášce, která hovoří o podmínkách, které jsou pro ustájení hospodářských zvířat, ale i koní, tak tam jsou ty základní požadavky a parametry. Kolegové do protokolu uvedly, že při kontrole nebyl porušen zákon 246 na ochranu zvířat proti týrání, ani vyhláška, která stanoví podmínky pro ustájení zvířat. Ale to, jak se potom ke zvířeti chová, nebo jak je trénuje je věc druhá. Máme samozřejmě nad tímto JK zvýšený dohled a budeme tomu věnovat maximální pozornost, aby jsme dokázali vyloučit, nebo naopak potvrdit, že dochází k porušování zákona 246 na ochranu zvířat proti týrání. Samozřejmě bude teď pod zvýšeným dohledem.

Čtěte také:  Novým krajským radním pro sport se dnes oficiálně stal Josef Váňa

Zajímají nás i vaše názory – přidejte své komentáře k tomuto článku

Předchozí: Horsemanship, aneb jak to vidím já. Respekt versus strach
Následující: Jan Holcbecher
x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...