Home > Zpravodajství > domácí sport > Jezdecký sport čekají v červenci mistrovství v olympijských disciplínách

Jezdecký sport čekají v červenci mistrovství v olympijských disciplínách

Červenec bude pro jezdecký sport ve znamení mistrovství České republiky ve všech třech olympijských disciplínách – v drezuře, ve skocích i ve všestrannosti. Bohužel, nikdo z našich jezdců neprošel kvalifikačním sítem olympijských kritérií pro Londýn 2012, a tak vedle několika významných mezinárodních závodů se právě republikové šampionáty pro ně stanou vrcholy letošní sezony.

Ilustrační foto: Lucie HladováIlustrační foto: Lucie Hladová

Pokud zůstaneme u zmíněné trojice jezdeckých disciplín, tak jako první přišla na řadu drezura, která pro starší juniory naplánovala mistrovství republiky již v rámci mezinárodních závodů v Brně na Panské líše. Ty se konaly předešlý víkend a mistryní se stala Barbora Marešová se svým koněm Remember Me H poté, co suverénně vítězila po všechny tři dny. „Nyní se chystáme v červenci s Lindgren 2 na mistrovství Evropy v Bernu. Tam jedeme sbírat spíše zkušenosti a bude velmi příjemné, pokud by české družstvo dosáhlo na nějaký pěkný výsledek,“ uvedla Barbora Marešová. Společně s ní budou v Bernu startovat Kamila Kotyzová s Alicí a Barbora Dvorníková s Why Not.

Do Varů na drezurní mistrovství po devíti letech

Drezurní jezdci v ostatních věkových kategoriích se utkají o mistrovské kovy ve dnech 6. – 8. července v Karlových Varech – Staré Roli. Na toto místo se šampionát vrací po více jak devíti letech a pořadatelé se tak na akci chystají o to pečlivěji. „V současné době je již připraven drezurní obdélník s nejmodernějším povrchem obsahující speciální geotextílie, který si závodníci mohli vyzkoušet při sérii kvalifikačních závodů se silnou zahraniční účastí,“ uvedla předsedkyně pořádajícího klubu Eva Chromcová.

Do seniorské kategorie nastoupí 16 účastníků a chybět by mezi nimi neměl téměř nikdo z domácí špičky, do níž se řadí Fabrizio Sigismondi, Karolína Žižková, Adéla Neumannová, Alena Zeusová, Stanislava Knitlová či ŠárkaCharvátová. Na soupisce chybí z elitních jezdců snad jen Ema Jančářová, jelikož se svým Athosem 7 pravidelně startuje na nejvyšší úrovni Grand Prix a do úloh St. Georg či IM1, jež jsou součástí tříkolové mistrovské soutěže, jej již nechce brát. Družstva sestaví tři oblasti – jihočeská, východočeská a pražská. Poslední jmenovaná vyšle dokonce dva týmy.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Žižková a Darwin mistři 2011Žižková a Darwin mistři 2011

Na všestrannost do Koles a do Humpolce

Také všestrannost bude mít mistrovské soutěže rozdělené do dvou termínů i míst. Mladí jezdci a týmy budou o tituly bojovat v rámci předkola seriálu Zlatá podkova, a to netradičně v mimovíkendové, avšak částečně sváteční dny – 4. až 6. července v Kolesách u Kladrub nad Labem. Na start hlavní soutěže by se mělo postavit více jak 40 dvojic a týmů nastoupí osm.

Hned následující týden se dění v jezdecké všestrannosti přesune do Humpolce, jenž bude 13. – 15. července hostit mistrovské soutěže pony, dětí, juniorů a seniorů. Původně se v Humpolci mělo závodit o mistrovské medaile mladších kategorií a ty seniorské (vč. družstev) se měly konat začátkem srpna v rámci mezinárodních závodů v Pardubicích. Uvedená akce, jež se za poslední roky stala tou nejprestižnější u nás, však byla na počátku roku zrušena, a tak došlo k výše popsaným změnám. Z tohoto důvodu se budou konat ve stejné dny hned dvě stejně významné jezdecké akce. V termínu od 12. do 15. července totiž proběhne také skokové mistrovství České republiky mladých jezdců a seniorů.


Skokané se utkají o medaile v oblíbených Martinicích

Největší skokové závody u nás budou hostit po dvou letech Martinice na Příbramsku. Kolbiště resortu Equitana patří mezi ty nejoblíbenější, což dokazuje Memoriál Jana Papouška pořádaný na přelomu června a července, kdy se celkový počet startů za čtyři dny vyhoupne vysoko přes tisícovku a jen za pátek by jich mělo být bezmála 500! Účast jezdeckých dvojic by měla být hojná i při samotném mistrovství. I to bylo důvodem ke zlepšení jezdeckého povrchu. „Společnost SAM, která se o martinické povrchy stará od roku 2007, provedla doplnění písku novým typem geotextilního vlasového materiálu, celé plochy jízdáren byly přerovnány a znovu zapracovány. Dokončen je již také nový mycí prostor pro koně u mobilních boxů. Příprava na mistrovství České republiky tak vrcholí a opakování průběhu šampionátu z roku 2010 je minimem, kterého bychom chtěli dosáhnout,“ uvedl ředitel závodů Martin Pecka.

Před, během i po skokovém mistrovství do zahraničí

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Skladba koní při martinickém mistrovství České republiky bude částečně ovlivněna skutečností, že hned 19. – 22. července startuje oficiální reprezentační tým na CSIO-W v Bratislavě. Tato akce zařazená do Světového poháru byla netradičně posunuta na dřívější datum, aby nekolidovala s olympijskými hrami v Londýně. Naše barvy by ve slovenské metropoli měli reprezentovat dle jmenovité přihlášky České jezdecké federace Zuzana Zelinková, Jiří Luža, Jiří Skřivan, Aleš Opatrný a Ondřej Zvára. „O konečné sestavě našeho družstva v Poháru národů bude rozhodnuto až podle aktuální formy jednotlivých účastníků,“ konstatoval manažer skokové komise ČJF Václav Drbal.

Např. Jiří Luža již s předstihem uvedl, že se svojí stájovou jedničkou Ronaldem-S na mistrovství v Martinicích startovat nebude a zastoupí jej Land Rebel-S. „Generálkou před CSIO3*-W Bratislava bude pro Ronalda ve dnech 4. – 8. července účast na mezinárodních závodech CSI* v německém městě Gera,“ prozradil Luža. Tam mj. pojede i Ondřej Zvára a další jezdci, jejichž částečně obměněná ekipa bude na stejném místě pokračovat i v dalším týdnu – a to vč. Ondřeje Zváry. Ten tudíž v Martinicích nebude obhajovat loňské stříbro a na mistrovský titul z roku 2011 nenaváže ani Zuzana Zelinková, jež pro změnu dala přednost 12. – 15. července CSIO3*-W v Budapešti. Jemu předchází mezinárodní závody CSIOJYCh/CSI*. V mladších kategoriích budou v Maďarsku startovat čtyři jezdkyně – juniorské družstvo vytvoří Kateřina Kurbrická, Tina Šalková a Zdeňka Vávrová, za mladé jezdce bude startovat Lucie Strnadlová.

Opomenout z červencových mezinárodních výjezdů našich skokanů nelze ani CSI*/CSICh-A Pezinok, kam je nahlášena v termínu 6. – 8. července necelá desítka jezdců s více jak dvaceti koňmi. V druhé polovině měsíce jsou naplánovány starty na mezinárodních závodech ve francouzském Moorselle a rakousekém Wr. Neustadtu.

Jiří Luža - Land Rebel-SJiří Luža – Land Rebel-S

Spřežení se chystají do Nebanic

Na rozdíl od jiných disciplín, vozatajové v červenci do zahraničí nepojedou. Pro ně se bude totiž stěžejní akce konat na domácím území. V Nebanicích u Chebu proběhne ve dnech 19. – 22. července jubilejní XX. ročník mezinárodních závodů spřežení (CAI-A 1, 2, 4(W), CAIP 2, 4), přičemž pro čtyřspřeží se tradičně jedná o závod zařazený do Světového poháru. Pro příznivce této disciplíny se bude jednat o obří čtyřdenní happening. Aktuálně je do Nebanic nahlášeno 64 účastníků, přičemž nejvíce obsazená budou jednospřeží – těch bude dvacet tři. O šest méně dorazí dvojspřeží a po osmi kočárech je ve dvojspřeží a čtyřspřeží pony i velkých koní.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Největší domácí nadějí je jistě Martin Gössl reprezentující pořádající Jezdecký oddíl TJ Agro Cheb – Nebanice. Tomu se totiž letos na mezinárodní scéně opravdu daří. Nejen, že zvítězil mezi zahraniční konkurencí při květnových závodech v Polici nad Metují, ale dařilo se mu 21. – 24. června také v rakouském Altenfeldenu. S koňmi Pluto Peppolina a Pluto Aquila zvítězil v maratonu a v drezuře i prarkuru získal shodně třetí místa, což v konečném součtu znamenalo prvenství. Nejenže tak za sebou nechal dalších 23 startujících, ale měl i náskok 10 trestných bodů na druhého umístěného.

„Na závody se pečlivě připravujeme a kromě sportovní části plánujeme pro diváky bohatý doprovodný program. Mohou se těšit např. na živá hudební vystoupení, pro děti budou přichystány různé atrakce, skákací hrad, jízdy na ponících nebo v kočáře. Rádi bychom také v rámci sobotního maratonu zrealizovali farmářské trhy,“ uvedl hlavní organizátorů závodů Miloslav Šimáček.

CJF CAI Nebanice - Martinice GosslCJF CAI Nebanice – Martinice Gossl

Za hranice vyrazí také jezdci všestrannosti a vytrvalosti

Pro úplnost dodejme, že na mezinárodní závody se do zahraničí vypraví ještě jezdci ve všestrannosti a vytrvalosti. Vytrvalost čeká závod kategorií CEI*/2*/3*/CEIJY*/2*/CEIOJY2* v Norten Hardenberg. Ve všestrannosti můžeme držet palce od 12. do 15. července Jaroslavu Hatlovi, který bude účastníkem otevřeného mistrovství Anglie probíhajícím v britském Gatcombe Parku, ale především 17. – 22. července Barboře Kamírové s Lipton Sinaj a Marii Dvořákové v sedle koně Chock na mistrovství Evropy pony ve francouzském Fontainebleau. Stejný víkend se koná CCI*/CIC2* v německém Crostwitzu a česká vlajka zavlaje koncem července při CIC3* v rakouském Feldbachu.

Více informací hledejte na www.cjf.cz.

Předchozí: V neděli bude závodiště patřit klisnám i festivalovým hostům
Následující: Memoriál Jana Papouška v plném proudu – S** pro Gladišovou
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...