Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Jezdecký sport čekají v červenci mistrovství v olympijských disciplínách

Jezdecký sport čekají v červenci mistrovství v olympijských disciplínách

Červenec bude pro jezdecký sport ve znamení mistrovství České republiky ve všech třech olympijských disciplínách – v drezuře, ve skocích i ve všestrannosti. Bohužel, nikdo z našich jezdců neprošel kvalifikačním sítem olympijských kritérií pro Londýn 2012, a tak vedle několika významných mezinárodních závodů se právě republikové šampionáty pro ně stanou vrcholy letošní sezony.

Ilustrační foto: Lucie HladováIlustrační foto: Lucie Hladová

Pokud zůstaneme u zmíněné trojice jezdeckých disciplín, tak jako první přišla na řadu drezura, která pro starší juniory naplánovala mistrovství republiky již v rámci mezinárodních závodů v Brně na Panské líše. Ty se konaly předešlý víkend a mistryní se stala Barbora Marešová se svým koněm Remember Me H poté, co suverénně vítězila po všechny tři dny. „Nyní se chystáme v červenci s Lindgren 2 na mistrovství Evropy v Bernu. Tam jedeme sbírat spíše zkušenosti a bude velmi příjemné, pokud by české družstvo dosáhlo na nějaký pěkný výsledek,“ uvedla Barbora Marešová. Společně s ní budou v Bernu startovat Kamila Kotyzová s Alicí a Barbora Dvorníková s Why Not.

Do Varů na drezurní mistrovství po devíti letech

Drezurní jezdci v ostatních věkových kategoriích se utkají o mistrovské kovy ve dnech 6. – 8. července v Karlových Varech – Staré Roli. Na toto místo se šampionát vrací po více jak devíti letech a pořadatelé se tak na akci chystají o to pečlivěji. „V současné době je již připraven drezurní obdélník s nejmodernějším povrchem obsahující speciální geotextílie, který si závodníci mohli vyzkoušet při sérii kvalifikačních závodů se silnou zahraniční účastí,“ uvedla předsedkyně pořádajícího klubu Eva Chromcová.

Do seniorské kategorie nastoupí 16 účastníků a chybět by mezi nimi neměl téměř nikdo z domácí špičky, do níž se řadí Fabrizio Sigismondi, Karolína Žižková, Adéla Neumannová, Alena Zeusová, Stanislava Knitlová či ŠárkaCharvátová. Na soupisce chybí z elitních jezdců snad jen Ema Jančářová, jelikož se svým Athosem 7 pravidelně startuje na nejvyšší úrovni Grand Prix a do úloh St. Georg či IM1, jež jsou součástí tříkolové mistrovské soutěže, jej již nechce brát. Družstva sestaví tři oblasti – jihočeská, východočeská a pražská. Poslední jmenovaná vyšle dokonce dva týmy.

Žižková a Darwin mistři 2011Žižková a Darwin mistři 2011

Na všestrannost do Koles a do Humpolce

Také všestrannost bude mít mistrovské soutěže rozdělené do dvou termínů i míst. Mladí jezdci a týmy budou o tituly bojovat v rámci předkola seriálu Zlatá podkova, a to netradičně v mimovíkendové, avšak částečně sváteční dny – 4. až 6. července v Kolesách u Kladrub nad Labem. Na start hlavní soutěže by se mělo postavit více jak 40 dvojic a týmů nastoupí osm.

Hned následující týden se dění v jezdecké všestrannosti přesune do Humpolce, jenž bude 13. – 15. července hostit mistrovské soutěže pony, dětí, juniorů a seniorů. Původně se v Humpolci mělo závodit o mistrovské medaile mladších kategorií a ty seniorské (vč. družstev) se měly konat začátkem srpna v rámci mezinárodních závodů v Pardubicích. Uvedená akce, jež se za poslední roky stala tou nejprestižnější u nás, však byla na počátku roku zrušena, a tak došlo k výše popsaným změnám. Z tohoto důvodu se budou konat ve stejné dny hned dvě stejně významné jezdecké akce. V termínu od 12. do 15. července totiž proběhne také skokové mistrovství České republiky mladých jezdců a seniorů.


Skokané se utkají o medaile v oblíbených Martinicích

Největší skokové závody u nás budou hostit po dvou letech Martinice na Příbramsku. Kolbiště resortu Equitana patří mezi ty nejoblíbenější, což dokazuje Memoriál Jana Papouška pořádaný na přelomu června a července, kdy se celkový počet startů za čtyři dny vyhoupne vysoko přes tisícovku a jen za pátek by jich mělo být bezmála 500! Účast jezdeckých dvojic by měla být hojná i při samotném mistrovství. I to bylo důvodem ke zlepšení jezdeckého povrchu. „Společnost SAM, která se o martinické povrchy stará od roku 2007, provedla doplnění písku novým typem geotextilního vlasového materiálu, celé plochy jízdáren byly přerovnány a znovu zapracovány. Dokončen je již také nový mycí prostor pro koně u mobilních boxů. Příprava na mistrovství České republiky tak vrcholí a opakování průběhu šampionátu z roku 2010 je minimem, kterého bychom chtěli dosáhnout,“ uvedl ředitel závodů Martin Pecka.

Před, během i po skokovém mistrovství do zahraničí

Skladba koní při martinickém mistrovství České republiky bude částečně ovlivněna skutečností, že hned 19. – 22. července startuje oficiální reprezentační tým na CSIO-W v Bratislavě. Tato akce zařazená do Světového poháru byla netradičně posunuta na dřívější datum, aby nekolidovala s olympijskými hrami v Londýně. Naše barvy by ve slovenské metropoli měli reprezentovat dle jmenovité přihlášky České jezdecké federace Zuzana Zelinková, Jiří Luža, Jiří Skřivan, Aleš Opatrný a Ondřej Zvára. „O konečné sestavě našeho družstva v Poháru národů bude rozhodnuto až podle aktuální formy jednotlivých účastníků,“ konstatoval manažer skokové komise ČJF Václav Drbal.

Např. Jiří Luža již s předstihem uvedl, že se svojí stájovou jedničkou Ronaldem-S na mistrovství v Martinicích startovat nebude a zastoupí jej Land Rebel-S. „Generálkou před CSIO3*-W Bratislava bude pro Ronalda ve dnech 4. – 8. července účast na mezinárodních závodech CSI* v německém městě Gera,“ prozradil Luža. Tam mj. pojede i Ondřej Zvára a další jezdci, jejichž částečně obměněná ekipa bude na stejném místě pokračovat i v dalším týdnu – a to vč. Ondřeje Zváry. Ten tudíž v Martinicích nebude obhajovat loňské stříbro a na mistrovský titul z roku 2011 nenaváže ani Zuzana Zelinková, jež pro změnu dala přednost 12. – 15. července CSIO3*-W v Budapešti. Jemu předchází mezinárodní závody CSIOJYCh/CSI*. V mladších kategoriích budou v Maďarsku startovat čtyři jezdkyně – juniorské družstvo vytvoří Kateřina Kurbrická, Tina Šalková a Zdeňka Vávrová, za mladé jezdce bude startovat Lucie Strnadlová.

Opomenout z červencových mezinárodních výjezdů našich skokanů nelze ani CSI*/CSICh-A Pezinok, kam je nahlášena v termínu 6. – 8. července necelá desítka jezdců s více jak dvaceti koňmi. V druhé polovině měsíce jsou naplánovány starty na mezinárodních závodech ve francouzském Moorselle a rakousekém Wr. Neustadtu.

Jiří Luža - Land Rebel-SJiří Luža – Land Rebel-S

Spřežení se chystají do Nebanic

Na rozdíl od jiných disciplín, vozatajové v červenci do zahraničí nepojedou. Pro ně se bude totiž stěžejní akce konat na domácím území. V Nebanicích u Chebu proběhne ve dnech 19. – 22. července jubilejní XX. ročník mezinárodních závodů spřežení (CAI-A 1, 2, 4(W), CAIP 2, 4), přičemž pro čtyřspřeží se tradičně jedná o závod zařazený do Světového poháru. Pro příznivce této disciplíny se bude jednat o obří čtyřdenní happening. Aktuálně je do Nebanic nahlášeno 64 účastníků, přičemž nejvíce obsazená budou jednospřeží – těch bude dvacet tři. O šest méně dorazí dvojspřeží a po osmi kočárech je ve dvojspřeží a čtyřspřeží pony i velkých koní.

Největší domácí nadějí je jistě Martin Gössl reprezentující pořádající Jezdecký oddíl TJ Agro Cheb – Nebanice. Tomu se totiž letos na mezinárodní scéně opravdu daří. Nejen, že zvítězil mezi zahraniční konkurencí při květnových závodech v Polici nad Metují, ale dařilo se mu 21. – 24. června také v rakouském Altenfeldenu. S koňmi Pluto Peppolina a Pluto Aquila zvítězil v maratonu a v drezuře i prarkuru získal shodně třetí místa, což v konečném součtu znamenalo prvenství. Nejenže tak za sebou nechal dalších 23 startujících, ale měl i náskok 10 trestných bodů na druhého umístěného.

„Na závody se pečlivě připravujeme a kromě sportovní části plánujeme pro diváky bohatý doprovodný program. Mohou se těšit např. na živá hudební vystoupení, pro děti budou přichystány různé atrakce, skákací hrad, jízdy na ponících nebo v kočáře. Rádi bychom také v rámci sobotního maratonu zrealizovali farmářské trhy,“ uvedl hlavní organizátorů závodů Miloslav Šimáček.

CJF CAI Nebanice - Martinice GosslCJF CAI Nebanice – Martinice Gossl

Za hranice vyrazí také jezdci všestrannosti a vytrvalosti

Pro úplnost dodejme, že na mezinárodní závody se do zahraničí vypraví ještě jezdci ve všestrannosti a vytrvalosti. Vytrvalost čeká závod kategorií CEI*/2*/3*/CEIJY*/2*/CEIOJY2* v Norten Hardenberg. Ve všestrannosti můžeme držet palce od 12. do 15. července Jaroslavu Hatlovi, který bude účastníkem otevřeného mistrovství Anglie probíhajícím v britském Gatcombe Parku, ale především 17. – 22. července Barboře Kamírové s Lipton Sinaj a Marii Dvořákové v sedle koně Chock na mistrovství Evropy pony ve francouzském Fontainebleau. Stejný víkend se koná CCI*/CIC2* v německém Crostwitzu a česká vlajka zavlaje koncem července při CIC3* v rakouském Feldbachu.

Více informací hledejte na www.cjf.cz.

Předchozí: V neděli bude závodiště patřit klisnám i festivalovým hostům
Následující: Memoriál Jana Papouška v plném proudu – S** pro Gladišovou
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...