Home > Zpravodajství > domácí sport > Jezdecký sport nabídne v červnu mezinárodní soutěže i první šampionáty

Jezdecký sport nabídne v červnu mezinárodní soutěže i první šampionáty

Česká republika sice v roce 2012 hostí celkem sedm mezinárodních jezdeckých závodů, ale pouze dvoje jsou v olympijských disciplínách – skokové CSI* ve Zduchovicích a drezurní Světový pohár (CDI-W) v Brně. Obě tyto akce se uskuteční v průběhu června, kdy se navíc řada českých reprezentantů chystá vycestovat do zahraničí. Mezinárodně se v červnu bude soutěžit i v Mikulově, konkrétně v jezdecké vytrvalosti.

Ilustrační fotoIlustrační foto

Skokané z deseti zemí míří do středočeských Zduchovic
Na skokové mezinárodní závody se čeští příznivci jezdectví mohou těšit ve dnech 7. – 10. června. Konat se budou ve Zduchovicích u Kamíku nad Vltavou a vedle otevřených soutěží jsou vypsané kategorie pro děti na pony, či velkých koních, resp. pro juniory a mladé jezdce. Pro poslední dvě skupiny jsou vypsané Grand Prix zároveň kvalifikačními soutěžemi na mistrovství Evropy v rakouském Ebreichsdorfu.
Stavitelem kurzů je Martin Otto. „Pochází z týmu světově proslulého kurz designéra Olafa Petersona a je oblíbený zejména tím, že dokáže velmi citlivě přizpůsobit úroveň parkuru momentální situaci, místním podmínkám a kvalitě zúčastněných koní i jezdců,“ uvedl hlavní pořadatel Ing. Ladislav Krulich.
Do Zduchovic se chystá téměř kompletní sestava úřadujících mistrů České republiky z loňského roku. Svoji účast potvrdila např. mistryně republiky v kategorii seniorů 2011 a vítězka GP Saint Norbert Zduchovice z roku 2010 Zuzana Zelinková. Ta svoji aktuální formu potvrdila výsledkem evropského formátu v rakouském Ebreichsdorfu při CSI3*, kde začátkem května skončila v Grand Prix na skvělém třetím místě, když si vítězství odvezla evropská parkurová superstar Jessica Kürten. Daří se také loňskému vicemistrovi Ondřejovi Zvárovi, který v květnu předváděl skvělé výkony v italském San Giovanni in Marignano, kde se nejprve kvalifikoval do Grand Prix CSI3* a v něm pak absolvoval v obrovské konkurenci čistě první kolo. Ve druhém po jednom shození skončil celkově čtrnáctý. „Potvrzenou účastí Ondřeje Zváry se samozřejmě startovní listina tzv. velké túry CSI Saint Norbert Zduchovice velice zkvalitnila,“ konstatoval Ladislav Krulich. Se svojí účastí ve Zduchovicích počítá také úřadující mistryně žen Nikola Bielíková, juniorská mistryně Adéla Půlpánová nebo mistryně v kategorii dětí Marie Hrudková.
Ze zahraničních osobností mířících do Zduchovic lze uvést např. Jürgena Krakowa, jenž je trenérem olympijského týmu Spojených arabských emirátů, dvojnásobný mistr Rakouska a vítěz CSIO Praha 2007. Do České republiky přijede s několika svými koňmi a klienty, které v současné době trénuje. Ačkoliv Spojené arabské emiráty nejsou na seznamu zúčastněných zemí, i tak je jejich složení poměrně exotické. Vedle České republiky se přihlásili jezdci z Egypta, Finska, Iránu, Lotyšska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska.
Detailní informace k výše uvedeným závodům najdete na adrese www.zavody-zduchovice.cz.

Čtěte také:  Zuzana Zelinková: OH v Tokiu vynechám!

Světového poháru v Brně se zúčastní přes 60 jezdců z 15 zemí
Čtrnáct státních vlajek bude plápolat na stožárech brněnského areálu na Panské líše ve dnech 22. – 24. června 2012. Mezi účastníky již 14. ročníku Velké ceny Brna zařazené do Světového poháru v drezuře nebudou chybět vedle domácích účastníků také jezdci z Estonska, Francie, Finska, Holandska, Itálie, Japonska, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Švédska, Ukrajiny, USA a Velká Británie.
Kromě tzv. velké rundy s kvalifikací Světového poháru jsou na programu soutěže nižší obtížnosti (CDI3*) a také samostatné kategorie pro juniory a děti na pony. „Závod je jediným svého druhu pořádaným v České republice a je zařazen mezi sedm kvalifikačních závodů pro finále Světového poháru pořádaných v centrální Evropě v roce 2012/2013,“ uvedla Mgr. Lenka Sekaninová z pořádajícího Jezdeckého klubu Panská lícha.
V Brně nebude chybět nikdo z české drezurní špičky, vč. Šárky Charvátové, která v současné době prožívá velký comeback na mezinárodní úrovni. Počátkem května si přivezla z Holandska 13letého valacha jménem Saint Tropez. Hned po dvou týdnech s ním vyrazila na úvodní kolo středoevropského seriálu Donau Bohemia Trophy, kde společně vybojovali dvě prvenství a jedno třetí místo. Za další dva týdny se tato dvojice zúčastnila druhého kvalifikačního kola Českého drezurního poháru v Borové u Českého Krumlova, kde ve dvou nejobtížnějších úlohách nenašla přemožitele. Všichni domácí fanoušci tak budou jistě s napětím očekávat, jak se jí ve střední rundě bude dařit. V hlavní kategorii pak budeme moci držet palce např. Emě Jančářové s Athosem 7 či Fabriziovi Sigismondimu s Corradem AZ. Největším favoritem ovšem jistě bude Aat van Essen s Holandska, který je v současné době s jedním ze svých koní na 95. pozici drezurního světového žebříčku. Další jezdeckou hvězdou je Maďar Robert Ács nacházející se aktuálně na 171. příčce.
Novinkou letošních brněnských závodů je změna kategorie mladých jezdců na juniory. Nejlepší junioři si v Brně budou mj. ověřovat svoji formu před mistrovstvím Evropy, které je čeká ve dnech 8. – 15. července ve švýcarském Bernu a budou také bojovat o domácí mistrovské medaile. Evropský šampionát totiž těsně navazuje na mistrovství České republiky pořádané 6. – 8. července v Karlových Varech.  Jelikož by účast na obou akcích byla nerealizovatelná, drezurní komise České jezdecké federace se rozhodla tuto soutěžní část přesunout do Brna. Poprvé se při CDI-W Brno pojede také soutěž pony, do níž se přihlásilo sedm dvojic. Za Českou republiku budou v této skupině startovat Barbora Kamírová s Liptonem Sinaj a Michaela Pavlisová s Diamantem 424.
Další informace k brněnským závodům najdete na www.panskalicha.cz.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Vytrvalost v Mikulově mezinárodně i mistrovsky
Na 15. – 17. června jsou v Mikulově naplánovány mezinárodní závody ve vytrvalostním jezdění. Jedná se již o jejich 4. ročník a podruhé proběhnou jako Memoriál Rudolfa Nachtigala, jenž stál jakožto pořadatel u zrodu této akce. Tu v současnosti pořádá JK Mikulov ve spolupráci se Stájí Kyselý ze Zábřehu.
Mezinárodní soutěže budou dlouhé 100 km (CEI*/CEIYJ*) a 120 km (CEI**) a nahlášeni jsou do nich zatím jezdci z České republiky, Francie, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. „Vhledem k tomu, že definitivní uzávěrka přihlášek je až 10. června, tak je možné, že se počty účastníků i zemí ještě rozšíří,“ uvedl pořadatel Milan Kyselý. „Trasa povede od Mikulova směrem na východ – vinicemi do Lednice a Bulhar, kde se stáčí po polních cestách zpět směrem k pálavským kopcům, ovšem tak, aby nezasáhla do tamní rezervace,“ upřesnil.
Souběžně se v Mikulově uskuteční také mistrovství České republiky juniorů a mladých jezdců. I v tomto případě jezdci a koně absolvují rovných 100 kilometrů. „Z již přihlášených účastníků mohu jmenovat např. Davida Šebka, který v letošním i v loňském roce nasazoval vždy vysokou laťku v rychlosti. Zmínit musím i Karolínu Pflugovou, jež nenechá žádný závod bez solidního výsledku. Bez šancí však nebudou ani ostatní jezdci,“ dodal Milan Kyselý. Na programu jsou ještě otevřené národní soutěže na stupních obtížnosti Z, L a S. Připravena je i tzv. hobby soutěž. Podrobnosti najdete na www.vytrvalost.com.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Do zahraničí míří v červnu všechny jezdecké disciplíny
Rušný červen, co do počtu zahraničních výjezdů, budou mít v podstatě všechny jezdecké disciplíny. Ze skokanů se v polovině měsíce chystá na CSI** do rakouského Zeltwegu Josef Kincl. Ve stejné době budou startovat Barbora Tomanová, Filip Doležal a Martin Štorkán na CSIO pro mladé jezdce v německém Hagenu. O týden později pak budeme moci držet palce ekipě jezdců při CSI**-W ve slovinské Lipici. Na přihlášce České jezdecké federace momentálně figurují jména: Zuzana Zelinková, Josef Kincl, Jaroslav Jindra či Milan Severa.
S ohledem na účast při domácím Světovém poháru v Brně vyrazí drezurní jezdci za hranice jen počátkem června. Sofie Brodová, Fabrizio Sigismondi a Alena Zeusová se účastní CDI3*/CDIJ ve francouzském Compiègne, Kamila Kotyzová se rozhodla startovat v rakouském Schloss Achleiten. Na paradrezurních závodech CPEDI3* v italském Casorate Sempione nedaleko Milána bude Českou republiku reprezentovat 14. – 17. června Anastasja Vištalová.
Čeští vozatajci Martin Gössl a Erik Zuvač zamířili hned zkraje června na mezinárodní závody dvojspřeží do maďarského Vecsés. O tři týdny později je doplní v rakouském Altenfeldenu Jaroslav Kohout, Jiří a Radek Nesvačilovi, v jednospřeží pak Alena Brixová, Jan Exnar, Jan Nesvačil, Jaroslav Petrek a Pavel Jadrníček. V Altenfeldenu budou startovat i tři čtyřspřeží pod vedením Petra Vozába, Jiřího Nesvačila seniora a Jaroslava Juráně.
Mezi tradiční místa, kam jezdí čeští jezdci ve všestrannosti, je polská Strzegom. První červnový víkend tam bude v soutěžích CIC s jednou až třemi hvězdami soutěžit hned 14 jezdců s 18 koňmi. Zastoupení budeme mít také 21. – 24. června při CIC v německém Holzerode či rakouském Piberu. Hromadně v červnu vycestují i voltižní jezdci. Nejprve 15. – 17. června do německého Krumke a týden poté do Budapešti. Ve vytrvalosti nás bude reprezentovat v úvodu června Petr Jadlovský v německém Luhmühlenu, ve stejnou dobu startuje Lada Hrabalová v britském Euston Parku.

Předchozí: Knižní novinka: Fríský kůň – černá perla – II. díl
Následující: Hlasujte v anketě „Nejkrásnější kůň ČR 2012“: Chladnokrevná plemena
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...