Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Jiří Hruška s Aristem-Z kralovali Velké ceně Martinic

Jiří Hruška s Aristem-Z kralovali Velké ceně Martinic

Velkou cenou Martinic vyvrcholily čtyřdenní závody české parkurové extraligy – Skokového poháru České pojišťovny, které byly úvodním kvalifikačním kolem jeho jedenáctého ročníku. Do vrcholné soutěže nastoupilo 67 dvojic, mezi nimiž nenašel přemožitele Kůň roku 2011 – plemenný hřebec Aristo-Z v sedle s Jiřím Hruškou reprezentujícím Jezdecký klub Opava – Kateřinky.

Jiří Hruška - Aristo ZJiří Hruška – Aristo Z

Do finálového parkuru s překážkami vysokými do 150 centimetrů postoupila čtvrtina nejlepších ze základní části. Rovná desítka z nich přitom nebyla zatížena žádnými trestnými body. Bezchybný výsledek se ovšem podařilo zopakovat jen trojici soutěžících. Prvním z nich byl Zdeněk Žíla s Cavalinem. Jejich výsledek později překonal Jiří Hruška s Aristem-Z a ten pak již jen čekal, zda se některému ze zbývajících šesti jezdců podaří předvést ještě lepší výkon. Všichni, až na loňského vítěze finále Skokového poháru České pojišťovny Jiřího Skřivana s klisnou Kallisto, chybovali. Tentokrát se však Jiří Skřivan z vítězství radovat nemohl, jelikož projel cílovou čarou o šest desetin sekundy později, než vedoucí jezdec. „Když jsem Jiřího Skřivana sledoval z opracoviště, tak jsem si v první chvíli říkal, že máme vítězství v kapse, protože na úvod zvolil pomalejší tempo. Záhy výrazně zrychlil a tak jsem se v závěru o prvenství docela obával,“ přiznal Jiří Hruška. Ten na rozdíl od jiných jezdců nechal v sobotu Arista-Z odpočívat a nestartoval s ním v tzv. generálce před Velkou cenou. „Vzhledem k tomu, že je Aristo využíván k chovatelským účelům a pravidelně podstupuje odběry semene, tak jsem nechtěl riskovat, že by byl pro dnešní závod unavený,“ zdůvodnil jezdec.  A jelikož je připouštěcí sezona v plném proudu, lze očekávat, že po dalším sportovním úspěchu zájem o tohoto plemeníka mezi majiteli klisen ještě vzroste.

Trojice nejúspěšnějších jezdců Velké ceny Martinic (zleva) Jiří Skřivan, Jiří Hruška a Zdeněk ŽílaTrojice nejúspěšnějších jezdců Velké ceny Martinic (zleva) Jiří Skřivan, Jiří Hruška a Zdeněk Žíla

Nedělní rámcový program Skokového poháru České pojišťovny, jenž se koná pod záštitou ministra zemědělství ČR Ing. Petra Bendla, začal soutěží stupně L** (120 cm). V té vybojovala svůj martinický hattrick dvojice Barbora Tomanová a Coloman startující za Jezdecký klub Dance and Jump. V následující soutěži na stupni S** (130 cm) se nejvíce dařilo Lence Gladišové s Irras reprezentující Jezdecký klub Gladiš. Velké ceně ještě předcházela závěrečná část 1. kvalifikačního kola seriálu pro jezdce do 18 let Kolowrat Junior Cup, v níž zvítězila Nicola Grünthalová s koněm Leandro S z Jezdeckého klubu Opřetice.

Šedesátiminutový záznam z Velké ceny Martinic uvede Česká televize na programu ČT4 v pondělí 30. dubna od 14.55 hodin a následně bude ke zhlédnutí i na internetovém vysílání. Druhé kolo Skokového poháru České pojišťovny bude pokračovat za dva týdny v Brně Veveří.

Kompletní výsledky najdete zde.

Předchozí: Generálka před Velkou cenou Martinic pro Šoupala
Následující: The British Racing Green Day: Hyacint vyhrál stylem start-cíl
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...