Home > Zpravodajství > domácí sport > Jiří Hruška s Aristem-Z kralovali Velké ceně Martinic

Jiří Hruška s Aristem-Z kralovali Velké ceně Martinic

Velkou cenou Martinic vyvrcholily čtyřdenní závody české parkurové extraligy – Skokového poháru České pojišťovny, které byly úvodním kvalifikačním kolem jeho jedenáctého ročníku. Do vrcholné soutěže nastoupilo 67 dvojic, mezi nimiž nenašel přemožitele Kůň roku 2011 – plemenný hřebec Aristo-Z v sedle s Jiřím Hruškou reprezentujícím Jezdecký klub Opava – Kateřinky.

Jiří Hruška - Aristo ZJiří Hruška – Aristo Z

Do finálového parkuru s překážkami vysokými do 150 centimetrů postoupila čtvrtina nejlepších ze základní části. Rovná desítka z nich přitom nebyla zatížena žádnými trestnými body. Bezchybný výsledek se ovšem podařilo zopakovat jen trojici soutěžících. Prvním z nich byl Zdeněk Žíla s Cavalinem. Jejich výsledek později překonal Jiří Hruška s Aristem-Z a ten pak již jen čekal, zda se některému ze zbývajících šesti jezdců podaří předvést ještě lepší výkon. Všichni, až na loňského vítěze finále Skokového poháru České pojišťovny Jiřího Skřivana s klisnou Kallisto, chybovali. Tentokrát se však Jiří Skřivan z vítězství radovat nemohl, jelikož projel cílovou čarou o šest desetin sekundy později, než vedoucí jezdec. „Když jsem Jiřího Skřivana sledoval z opracoviště, tak jsem si v první chvíli říkal, že máme vítězství v kapse, protože na úvod zvolil pomalejší tempo. Záhy výrazně zrychlil a tak jsem se v závěru o prvenství docela obával,“ přiznal Jiří Hruška. Ten na rozdíl od jiných jezdců nechal v sobotu Arista-Z odpočívat a nestartoval s ním v tzv. generálce před Velkou cenou. „Vzhledem k tomu, že je Aristo využíván k chovatelským účelům a pravidelně podstupuje odběry semene, tak jsem nechtěl riskovat, že by byl pro dnešní závod unavený,“ zdůvodnil jezdec.  A jelikož je připouštěcí sezona v plném proudu, lze očekávat, že po dalším sportovním úspěchu zájem o tohoto plemeníka mezi majiteli klisen ještě vzroste.

Čtěte také:  Zuzana Zelinková: OH v Tokiu vynechám!

Trojice nejúspěšnějších jezdců Velké ceny Martinic (zleva) Jiří Skřivan, Jiří Hruška a Zdeněk ŽílaTrojice nejúspěšnějších jezdců Velké ceny Martinic (zleva) Jiří Skřivan, Jiří Hruška a Zdeněk Žíla

Nedělní rámcový program Skokového poháru České pojišťovny, jenž se koná pod záštitou ministra zemědělství ČR Ing. Petra Bendla, začal soutěží stupně L** (120 cm). V té vybojovala svůj martinický hattrick dvojice Barbora Tomanová a Coloman startující za Jezdecký klub Dance and Jump. V následující soutěži na stupni S** (130 cm) se nejvíce dařilo Lence Gladišové s Irras reprezentující Jezdecký klub Gladiš. Velké ceně ještě předcházela závěrečná část 1. kvalifikačního kola seriálu pro jezdce do 18 let Kolowrat Junior Cup, v níž zvítězila Nicola Grünthalová s koněm Leandro S z Jezdeckého klubu Opřetice.

Šedesátiminutový záznam z Velké ceny Martinic uvede Česká televize na programu ČT4 v pondělí 30. dubna od 14.55 hodin a následně bude ke zhlédnutí i na internetovém vysílání. Druhé kolo Skokového poháru České pojišťovny bude pokračovat za dva týdny v Brně Veveří.

Kompletní výsledky najdete zde.

Předchozí: Generálka před Velkou cenou Martinic pro Šoupala
Následující: The British Racing Green Day: Hyacint vyhrál stylem start-cíl
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...