Home > Zpravodajství > domácí sport > Jiří Papoušek vítězem parkurové Velké ceny v Olomouci

Jiří Papoušek vítězem parkurové Velké ceny v Olomouci

Jiří Papoušek s Cornadou-K ovládl v neděli 4. května vrchol olomouckých parkurových závodů – Velkou cenu Brna zařazenou do extraligového seriálu Český skokový pohár. Do finálové části soutěže nastupoval přitom z ne zcela výhodné startovní pozice – jako třetí od konce, ale jízda na jistotu se mu však vyplatila a s klisnou Cornadou-K zvítězil.

Jiří Papoušek s Cornadou-K. Foto: Kateřina Návojová

Jiří Papoušek s Cornadou-K. Foto: Kateřina Návojová

Po něm přitom startovaly ještě dvě jezdkyně nesoucí si do finále, stejně jako on, nulové zatížení. Jezdec tak nemohl tušit, jak se soupeřkám jízda povede a jak hodně musí pro výhru zariskovat. Nakonec předvedl sice jednu z nejpomalejších jízd, ale ani jednou na parkuru stupně T* (145 cm) neshodil, a to rozhodlo. Obě úspěšné jezdkyně ze základního kola se totiž dopustily jednoho shození, což je připravilo o nejvyšší příčku.

Nejvíce bodů si však stejně vítěz do žebříčku Českého skokového poháru nepřipsal, neboť zvítězil v sedle nepohárového koně. „Rozhodoval jsem se, kterého koně si vybrat pro bodování do poháru. Neměl jsem příliš jasno. Nakonec jsem se rozhodl pro Jenifer 4, hlavně proto, abych si s ní kurz prošel jak první,“ prozradil vítěz. S ní bohužel jednou shodil a pomalejším časem se těsně neprobojoval do elitní finálové desítky. „Na parkuru mi přišel nejtěžší skok číslo 2 a druhý dvojskok. Ten byl až v závěru kurzu a byl do něj krátký nájezd,“ zhodnotil Jiří Papoušek. Naopak kolmý skok s logem Mercedes stál na začátku kurzu a pro mnoho jezdců skončily naděje na bezchybný výkon poměrně brzy. „Už v sobotu dělal ten skok problémy. Byl postaven na podobném místě, a také hodně padal. Sám nevím, co na něm bylo tak zrádného.“

Čtěte také:  Zuzana Zelinková: OH v Tokiu vynechám!

Pro největší bodový zisk si dojela Denisa Bittnerová. Ta se představila úspěšně již při prvním kole letošního Českého skokového poháru v Martinicích, kde taktéž dokončila základní kolo bezchybně. V Olomouci sahala téměř po výhře, neboť čas měla velmi dobrý. Bohužel chyba na posledním skoku, jemuž předcházel delší rovný nájezd a složen byl z prken s logem ČSP, jí přisoudila třetí místo. Lepší čas s celkem 4 trestnými body měla slovenská dvojice Igor Šulek a Wavo Aramis.

Před zahájením Velké ceny tipoval stavitel parkuru Robert Smékal pět bezchybných výsledků a osm výkonů s jednou chybou. Jako nejtěžší pasáž označil tři skoky na vlnovce u středové linie. Jezdci se této části kurzu před soutěží obávaly, nakonec však padalo více bariér ve dvojkombinacích.

Před Velkou cenou se při závěrečné neděli uskutečnilo finále Czech Junior Cupu a Equiservis Amateur Tour. V obou případech bylo třeba se kvalifikovat a na startu se sešli opravdu dobří jezdci. O tom svědčila i početná rozeskakování v obou seriálech. Mezi amatérskými jezdci nejrychlejší a bezchybný výkon předvedla na parkuru ZL (110 cm) společně s Canestou Šárka Křížová, následovaná domácí dvojicí Leona Chladníčková a Conderella Z. Mezi juniory předvedla velmi vydařený výkon úspěšná reprezentantka Tina Šálková s koněm Diger. V závěru rozeskakování ji však předjel Radim Bodlák se Sirem 8, díky čemuž mohl slavit vítězství. Nikdo jiný už neodkázal rychlejší a bezchybnou jízdou odpovědět.

Čtěte také:  Nová skladba soutěží Jezdeckého festivalu. Neděle ve znamení parkurů

Záznam Velké ceny Bran odvysílá Česká televize přesně za týden – tedy v neděli 11. května od 15.10 hodin. Za 14 dní se přesune extraligový seriál Český skokový pohár do Ostravy, a to konkrétně ve dnech 16. – 18. května. Pro aktuální informace sledujte webové stránky www.ceskyskokovypohar.cz.

Český skokový pohár czech Equiservis Amateur Tour Jiří Papoušek
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Zuzana Zelinková zvítězila v Celje
Následující: Úspěšná premiéra spřežení v Němčicích
x

Mohlo by vás zajímat

ČSP nově zamíří do Chuchle Areny Praha. Finále proběhne v Hořovicích

Asociace Český skokový pohár schválila termínovou listinu 19. ročníku domácí parkurové extraligy v sezoně 2020. První kolo budou hostit Martinice, finále se po dvou letech vrátí do Hořovic. Novým pořadatelem se stane Chuchle Arena Praha. Seriál Český skokový pohár, který je právem označován za domácí parkurovou extraligu, proběhne v roce ...