Home > Zpravodajství > domácí sport > Jubilejní 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou

Jubilejní 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou

Letošní Velká pardubická s Českou pojišťovnou slaví půlkulaté jubileum. Dostihový spolek a.s. očekává, že její 125. ročník navštíví přes pětadvacet tisíc diváků. Vstupenky na sezení byly vyprodány již v září, lístků na stání je ale stále dostatek. Na diváky čeká zajímavý dostihový program s velmi kvalitním obsazením hlavního dostihu. Na startu bude i zástupce francouzské stáje, vítěz dostihu seriálu Crystal Cupu. A právě do toho seriálu patří i 125. Velká pardubická s Českou pardubickou.

Dušan Andrés se na start VP podívá po jednadvacáté, tentokrát v sedle Modeny. Foto: Sandra Schulzová

Dušan Andrés se na start VP podívá po jednadvacáté, tentokrát v sedle Modeny. Foto: Sandra Schulzová

Dotace Velké pardubické už třetím rokem činí pět milionů korun, částkou ve výši 4,8 milionů korun dotuje Česká pojišťovna. Ta se stala generálním partnerem nejstaršího a nejtěžšího dostihu kontinentální Evropy poprvé v roce 1991, od roku 1995 je partnerem každoročním. „Jsme hrdí, že letos můžeme být generálním sponzorem tohoto unikátního dostihu již po dvaadvacáté a že prostřednictvím spolupráce s Dostihovým spolkem pomáháme udržet dlouholetou tradici Velké pardubické. Jsem přesvědčen, že Velká pardubická a Česká pojišťovna mají hodně společného. Mimo jiné je to i mnohaletá tradice, která za pojišťovnou i dostihem stojí a která přispěla ke značnému zvýšení prestiže celého závodu,“ prohlásil člen nejvyššího vedení České pojišťovny Radek Moc.

STARTOVNÍ LISTINA

Na startovní listině 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou je dvaadvacet koní a jezdců, nejvíce startujících na trať dlouhou téměř sedm kilometrů posílá trenér a osminásobný vítěz tohoto dostihu Josef Váňa st. Nejzkušenějším jezdcem v poli bude Dušan Andrés se svým jednadvacátým startem v kariéře. Zahraniční stáje bude reprezentovat svěřenec trenéra Patrice Quintona jménem Pasquini Rouge z Francie.

Čtěte také:  Zpátky na nohy s pomocí hasičů

„O místo na startovní listině usilovalo téměř sedmdesát koní, čtyřicet z nich prošlo sítem kvalifikací. Na startu tohoto legendárního dostihu uvidíme tu nejvyšší špičku českého i zahraničního turfu. Vítězem může být prakticky kdokoli, jednoznačného favorita nemáme, což sice není pro sázkaře zrovna dobrá zpráva, ale o to více bude letošní ročník Velké pardubické napínavější, dramatičtější a mnohým jistě připraví deset adrenalinových minut. Ale přeji si, aby emoce a skvělé chvíle zažili všichni návštěvníci a vrátili se na pardubické závodiště dříve, než zase na Velkou pardubickou v příštím roce. Emoce a adrenalin totiž nabízíme od jara do podzimu,“ říká předseda představenstva Dostihového spolku a.s. Richard Benýšek.

Bookmakeři prozatím vidí jako jednoznačné favority Zarifa (ž. Josef Bartoš) a Rabbit Wella (ž. Josef Váňa ml.), hned v závěsu za nimi jsou Universe of Gracie (ž. Jan Faltejsek) a Klaus (ž. Raffale Romano). „Máme za sebou čtyři kvalifikace, které možná něco napověděly, ale jsem přesvědčen, že už nyní s lehkou nervozitou přemýšlíme, zdali se vítězem letošní „velké“ stane jeden z tipů bookmakerů, nebo se objeví pomyslný „černý kůň“, který neočekávaně vyhraje. Pro mě osobně není žádný dostih, ani Velká pardubická, jen o jednom vítězi. Je to o všech jezdcích, koních, trenérech a majitelích, je to o všech, kteří přispívají k tomu, že se dostihovému sportu u nás daří a že se Velká pardubická běží již po 125.,“ doplnil primátor Pardubic Martin Charvát.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Čtěte také:  Pozor, osel na silnici!

Součástí dostihového odpoledne bude také 2. ročník Malé Velké pardubické. V prostoru cílové roviny bude vytýčena trať s jedenácti zmenšenými překážkami z kurzu Velké pardubické. Překonávat je budou minikoně s kohoutkovou výškou od 74 do 82 centimetrů. „V porovnání se 125. ročníkem Velké pardubické je Malá Velká pardubická ještě v kolébce, ale jsem přesvědčen, že i z tohoto závodu se jednou vyvine tradice a že bude stejně populární jako její starší „sestra“ Velká pardubická, která bezesporu patří ke zlatému pokladu našeho města,“ vyjádřil své přesvědčení náměstek primátora a člen představenstva Dostihového spolku a.s. Jan Řehounek. Malou Velkou pardubickou ve spolupráci s Dostihovým spolkem připravilo PRZECHWOZD, skokové centrum minikoní. Pokřtěn bude také charitativní nástěnný kalendář vydaný Rotary klubem Pardubice, jehož autorem je fotograf Štěpán Bartoš. V kalendáři jsou zachyceny oči a ruce klientů Domova pro seniory U Kostelíčka, kterým – stejně jako obyvatelům Domova pro seniory na Dubině – je určen finanční výtěžek z prodeje kalendáře. Záštitu nad projektem převzali primátor města Pardubice Martin Charvát a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

ČASOVÝ HARMONOGRAM

Slavnostní zahájení dostihového dne se uskuteční v 11:00 hodin. Ceremoniál zpěvem české státní hymny zahájí operní pěvkyně Eva Urbanová. Dostihovému dni požehná také populární lanškrounský kněz Zbigniew Czendlik. První dostih startuje v 11:30 hodin, Velká pardubická odstartuje v 16:40 hodin.

Časový program 125. VP

Dostihový spolek a.s. dostihy Dušan Andrés Malá Velká pardubická Pardubice Velká pardubická
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: 125. Velká pardubická s Českou pojišťovnou: Kdo usedne na uvolněný trůn?
Následující: Josef Sovka: Letos to bude jedna z nejkvalitnějších Velkých pardubických

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Sázky Betino od 12.července

Společnost TOTO CZ, podnikající pod obchodní značnou BETINO, úspěšně získala od Ministerstva financí ČR nové povolení ke kursovým sázkám na zvířecí dostih. Jako první a zatím jediná tak bude moci obsloužit diváky dostihů přímo na závodištích v České republice a navázat tak na předchozí úspěšnou činnost. Povolení nabylo právní moci 11. června, ...