Home > Zpravodajství > domácí sport > Jubilejní 50. finále Zlaté podkovy startuje již v pátek

Jubilejní 50. finále Zlaté podkovy startuje již v pátek

Letošní seriálová soutěž Zlatá podkova v disciplínách všestrannost a spřežení jde do finále. Jubilejní padesátý ročník bude zakončen ve dnech 21. až 23. srpna v Humpolci. Na startu se sejdou ty nejlepší kvalifikované dvojice v obou disciplínách.

Finále Zlaté podkovy bude bohužel bez Lubomíra Vrtka. Foto: Šárka a Jiří Bělohlavovi

Finále Zlaté podkovy bude bohužel bez Lubomíra Vrtka. Foto: Šárka a Jiří Bělohlavovi

V rámci soutěží všestrannosti se bude bojovat až do úrovně CNC2*, na níž probíhá právě zmiňované finále Zlaté podkovy. To se pojede stejně jako v případě Stříbrné podkovy o stupeň těžší než při kvalifikačních soutěžích. V žebříčku Zlaté podkovy se nejvíce dařilo Radku Heidenreichovi s Tiksi, kteří bodovali čtyřikrát a nasbírali 63 bodů. Jen o bod méně má druhý Pavel Vaněk s Crazy Love 1. Čtyři bodované výsledky si připsal také Jan Holec s Tasznikem. Ten díky 55 bodům obsadil v kvalifikaci třetí příčku. Celkem by se v této dvouhvězdové úrovni mělo představit 14 dvojic. Všem ale bude moc chybět loňský vítěz Lubomír Vrtek, který s Diránem 1 získal ve třech kvalifikačních závodech 51 bodů a postupoval by tak do finále ze čtvrté pozice. Ve středu 5. srpna však jeho srdce navždy dotlouklo. Na skvělé výkony Lubomíra Vrtka se tak v Humpolci bude již jen smutně vzpomínat.

V rámci Zlaté podkovy ve všestrannosti se jezdí i několik rámcových seriálových soutěží. Největší zájem ze strany účastníků je o soutěž Stříbrné podkovy. Na startu se sejdou Marie Dvořáková s Carmen 16, coby vítězka kvalifikačního kola na Dvorečku, a také Jaroslav Hatla s koněm Reenmore Alfie, kteří nenašli přemožitele v Kolesech. Pozvání přijala i polská jezdkyně Wioleta Hajnos. Zároveň své dva nejlépe bodované koně Ballymurphy Mark a Big Berry představí Jaroslav Hatla ve finále Soutěže nadějí, která je určena mladým koním. Marie Dvořáková, která má za sebou čerstvý start na mistrovství Evropy v Bialy Boře nebude chybět ani na startu Bronzové podkovy určené jezdcům do 18 let. Účast si nenechá ujít ani nejvíce bodující jezdkyně Helena Horáková a Maja 1. Finále seriálu je připraveno i pro jezdce na pony, kde se na startu sejde sedm dvojic.

Čtěte také:  V Olomouci začíná Světový pohár v parkurech. Skákat se bude pět dní

V disciplíně spřežení se jezdci představí v kategoriích čtyřspřeží, dvojspřeží, jednospřeží a také dvojspřeží pony spřežení. Čtyřspřeží, na rozdíl od ostatních, nemělo do finále povinnou kvalifikaci. O start má zájem celkem pětice účastníků – Jaroslav Jandl, Zdeněk Jirásek, Jaroslav Juráň, Kateřina Sklenská a Petr Vlašic. Jednou tolik soutěžících bude mít kategorie dvojspřeží. Po dobrých kvalifikacích se ve finále představí Josef Coufalík, a to rovnou se dvěma páry koní.  Během roku se mu nejvíce dařilo s Lindou 26 a Lybií, s nimiž nasbíral 14 bodů a kvalifikaci vyhrál. S 13 body se z druhého místa kvalifikoval Josef Hrouda a po 12 bodech měli Petr Myslík a Václav Coufalík. Těžkým konkurentem jim jistě bude loňský vítěz Jaroslav Jirgala. Ještě o něco více přihlášených je v kategorii jednospřeží. V rámci žebříčku se během sezony nejlépe prezentoval Jaroslav Petřek a Fate-Z. Stejně jako on dorazí i další umístění z kvalifikací – Emil Moudrý a Alexandr Soukup. Těšit se můžeme mj. i na úspěšného Jana Exnara, jenž dlouhodobě patří mezi českou vozatajskou špičku v soutěžích jednospřeží. V dvojspřeží pony se pro finálový start v Humpolci rozhodli čtyři vozatajové – Michal Kořínek, Tomáš Palán, Monika Pospíšilová a Jaroslav Zápotocký.

Závodní dění začne v pátek, a to drezurními zkouškami všestrannosti i spřežení. Během soboty je na programu divácky oblíbená terénní část obou disciplín, tedy kros a maraton. V neděli pak jezdci své snažení zakončí na parkuru. Ještě před tím se ovšem uskuteční tradiční slavnostní průvod ze závodiště na Horní náměstí, kde bude připravená zdravice, přehlídka a doprovodný program s vystoupením mažoretek. Pro příchozí pořadatelé připravili i další doprovodný program. V pátek v podvečer např. proběhne vernisáž výstavy Kůň – láska na celý život. Součástí závodů jsou ukázky soutěže chladnokrevných koní a pro odborníky přehlídka koní plemene český teplokrevník. Za tribunami závodiště v Dusilově bude navíc celá řada atrakcí pro všechny generace návštěvníků.

Čtěte také:  Do úvodní kvalifikace míří všichni medailisté z loňské Velké pardubické

Páteční a nedělní program odstartuje v 9 hodin, v sobotu se začne o hodinu dříve. Internetové stránky seriálu s dalšími podrobnostmi můžete navštívit na adrese: www.zlatapodkova.cz.

Finále Humpolec všestrannost Zlatá podkova
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: V kauze kladrubského hřebčína obviněno pět firem
Následující: Čeští jezdci vstupují do mistrovství Evropy v Cáchách

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Novinkou letošní sezony je seriál všestrannosti pardubického závodiště

V letošní sezoně se na pardubickém závodišti uskuteční trojice závodů všestrannosti a to už otevírá možnost uspořádat seriál pardubického závodiště „Military Tour Pardubice 2019“. Pro pravidelné účastníky to znamená příležitost sbírat body a stát se historicky prvním šampionem všestrannosti v Pardubicích. Pravidla seriálu jsou jednoduchá. Jezdci sbírají ve všech závodech všestrannosti pořádaných ...