Home > Zpravodajství > domácí sport > Jubilejní 50. finále Zlaté podkovy startuje již v pátek

Jubilejní 50. finále Zlaté podkovy startuje již v pátek

Letošní seriálová soutěž Zlatá podkova v disciplínách všestrannost a spřežení jde do finále. Jubilejní padesátý ročník bude zakončen ve dnech 21. až 23. srpna v Humpolci. Na startu se sejdou ty nejlepší kvalifikované dvojice v obou disciplínách.

Finále Zlaté podkovy bude bohužel bez Lubomíra Vrtka. Foto: Šárka a Jiří Bělohlavovi

Finále Zlaté podkovy bude bohužel bez Lubomíra Vrtka. Foto: Šárka a Jiří Bělohlavovi

V rámci soutěží všestrannosti se bude bojovat až do úrovně CNC2*, na níž probíhá právě zmiňované finále Zlaté podkovy. To se pojede stejně jako v případě Stříbrné podkovy o stupeň těžší než při kvalifikačních soutěžích. V žebříčku Zlaté podkovy se nejvíce dařilo Radku Heidenreichovi s Tiksi, kteří bodovali čtyřikrát a nasbírali 63 bodů. Jen o bod méně má druhý Pavel Vaněk s Crazy Love 1. Čtyři bodované výsledky si připsal také Jan Holec s Tasznikem. Ten díky 55 bodům obsadil v kvalifikaci třetí příčku. Celkem by se v této dvouhvězdové úrovni mělo představit 14 dvojic. Všem ale bude moc chybět loňský vítěz Lubomír Vrtek, který s Diránem 1 získal ve třech kvalifikačních závodech 51 bodů a postupoval by tak do finále ze čtvrté pozice. Ve středu 5. srpna však jeho srdce navždy dotlouklo. Na skvělé výkony Lubomíra Vrtka se tak v Humpolci bude již jen smutně vzpomínat.

V rámci Zlaté podkovy ve všestrannosti se jezdí i několik rámcových seriálových soutěží. Největší zájem ze strany účastníků je o soutěž Stříbrné podkovy. Na startu se sejdou Marie Dvořáková s Carmen 16, coby vítězka kvalifikačního kola na Dvorečku, a také Jaroslav Hatla s koněm Reenmore Alfie, kteří nenašli přemožitele v Kolesech. Pozvání přijala i polská jezdkyně Wioleta Hajnos. Zároveň své dva nejlépe bodované koně Ballymurphy Mark a Big Berry představí Jaroslav Hatla ve finále Soutěže nadějí, která je určena mladým koním. Marie Dvořáková, která má za sebou čerstvý start na mistrovství Evropy v Bialy Boře nebude chybět ani na startu Bronzové podkovy určené jezdcům do 18 let. Účast si nenechá ujít ani nejvíce bodující jezdkyně Helena Horáková a Maja 1. Finále seriálu je připraveno i pro jezdce na pony, kde se na startu sejde sedm dvojic.

Čtěte také:  V Poslanecké sněmovně začala výstava Návrat divokých koní

V disciplíně spřežení se jezdci představí v kategoriích čtyřspřeží, dvojspřeží, jednospřeží a také dvojspřeží pony spřežení. Čtyřspřeží, na rozdíl od ostatních, nemělo do finále povinnou kvalifikaci. O start má zájem celkem pětice účastníků – Jaroslav Jandl, Zdeněk Jirásek, Jaroslav Juráň, Kateřina Sklenská a Petr Vlašic. Jednou tolik soutěžících bude mít kategorie dvojspřeží. Po dobrých kvalifikacích se ve finále představí Josef Coufalík, a to rovnou se dvěma páry koní.  Během roku se mu nejvíce dařilo s Lindou 26 a Lybií, s nimiž nasbíral 14 bodů a kvalifikaci vyhrál. S 13 body se z druhého místa kvalifikoval Josef Hrouda a po 12 bodech měli Petr Myslík a Václav Coufalík. Těžkým konkurentem jim jistě bude loňský vítěz Jaroslav Jirgala. Ještě o něco více přihlášených je v kategorii jednospřeží. V rámci žebříčku se během sezony nejlépe prezentoval Jaroslav Petřek a Fate-Z. Stejně jako on dorazí i další umístění z kvalifikací – Emil Moudrý a Alexandr Soukup. Těšit se můžeme mj. i na úspěšného Jana Exnara, jenž dlouhodobě patří mezi českou vozatajskou špičku v soutěžích jednospřeží. V dvojspřeží pony se pro finálový start v Humpolci rozhodli čtyři vozatajové – Michal Kořínek, Tomáš Palán, Monika Pospíšilová a Jaroslav Zápotocký.

Závodní dění začne v pátek, a to drezurními zkouškami všestrannosti i spřežení. Během soboty je na programu divácky oblíbená terénní část obou disciplín, tedy kros a maraton. V neděli pak jezdci své snažení zakončí na parkuru. Ještě před tím se ovšem uskuteční tradiční slavnostní průvod ze závodiště na Horní náměstí, kde bude připravená zdravice, přehlídka a doprovodný program s vystoupením mažoretek. Pro příchozí pořadatelé připravili i další doprovodný program. V pátek v podvečer např. proběhne vernisáž výstavy Kůň – láska na celý život. Součástí závodů jsou ukázky soutěže chladnokrevných koní a pro odborníky přehlídka koní plemene český teplokrevník. Za tribunami závodiště v Dusilově bude navíc celá řada atrakcí pro všechny generace návštěvníků.

Čtěte také:  Tým žokejů v zápolení gladiátorů vybojoval třetí místo

Páteční a nedělní program odstartuje v 9 hodin, v sobotu se začne o hodinu dříve. Internetové stránky seriálu s dalšími podrobnostmi můžete navštívit na adrese: www.zlatapodkova.cz.

Finále Humpolec všestrannost Zlatá podkova
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: V kauze kladrubského hřebčína obviněno pět firem
Následující: Čeští jezdci vstupují do mistrovství Evropy v Cáchách

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Letošní seriál závodů jezdecké všestrannosti vrcholí

Pouhý týden po dostihové sezoně vyvrcholí také jezdecké sportovní soutěže. Rozlučková všestrannost bude vyvrcholením nejen roku 2019, ale také letošního premiérového seriálu Military Tour Pardubice 2019. Na Pardubické závodiště se první listopadový víkend sjede na dvě sportovních dvojic jezdců a koní. Mítink je současně také finále Šampionátu mladých koní. Jedna ...