Home > Zpravodajství > domácí sport > Karlovarské závodiště 29. dubna zahájí 118. sezónu

Karlovarské závodiště 29. dubna zahájí 118. sezónu

Karlovarské dostihové závodiště provozované společností Hipodrom Holoubek s.r.o. vstupuje do sezóny s pořadovým číslem 118. Tolik let uplynulo od chvíle, kdy si na zelené louce u řeky Ohře dali první dostaveníčko příznivci rychlých koní, zábavy a napětí. Na dráze, kde se natáčely filmové scény k seriálům Dobrodružství kriminalistiky nebo Zdivočelá země, se současní reální plnokrevní hrdinové budou od dubna do září prohánět celkem sedmkrát.

Historie druhého nejstaršího českého závodiště je bohatá. Podívejme se tedy v souvislosti s rokem 2017 namátkově na zajímavá data spojená s číslicí sedm.

Před 70 lety ….

Správce zdejšího závodiště František Podpěra byl všestranný jezdcem. V roce 1947 získal titul Mistra republiky v parkuru a jako amatérský dostihový překážkový jezdec zvítězil s Větroněm ve Velké karlovarské steeplechase, která patřila do kvalifikačních testů pro Velkou pardubickou.

Od poloviny 60. do poloviny 80. let měl na starost závodiště, které mělo v několika etapách zmizet z mapy. Část areálu měla být rozparcelována na zahrádky, část zastavěna, část pod hlavičkou Svazarmu přebudována na motokros a plochou dráhu. Zorganizoval podpisovou akci a zažádal o pomoc Ministerstvo zemědělství a Generální ředitelství plemenářských podniků. Tímto činem bylo závodiště zachráněno. V odkazu svého otčíma neúnavně pokračuje Ivan Janatka.

Před 50 lety ….

Na karlovarském závodišti se dařilo Karlu Stibůrkovi, pětinásobnému překážkovému šampiónovi a vítězi více než stovky dostihů. Třikrát triumfoval ve Velké karlovarské steeplechase (Sherry 1950, Carmen 1957, Cech 1960). Poslední vítězství kariéry zaznamenal na dvorské dráze v roce 1967. S Mariborem vyhrál v dostihu přes proutěné překážky.

Čtěte také:  Historický moment pro jezdecký sport! Účast na OK v Tokiu má jasnou český skokový tým

Před 30 lety ….

Jubilejního pětistého vítězství dosáhl žokej Vlastimil Smolík 5. července 1987 v sedle Gelose.

Před 20 lety ….

Maracudja (1997) se zařadila k dalším čtyřem dvouletým benjamínkům z tochovické centrály, které v průběhu deseti let připravil Václav Chaloupka k vítězství v Ceně Masise. Žádnému jinému trenérovi se tento rekord dosud nepodařilo překonat.

Fantasy Friend se na mnoho let stala poslední karlovarskou vítězkou Oaks. Klasický dostih vyhrazený nejlepším klisnám ročníku se následně přestěhoval mostecký hipodrom. Lázeňskou míli ovládl Powder River. V sedlech obou koní byl žokej Allan Petrlík.

Dostihové dny, včetně jednoho mítinku pro klusáky doplňovaly jezdecké soutěže. Areál byl dějištěm Poháru Karlovarských novin ve skoku, Oblastního přeboru dětí ve skoku i drezúře a věhlas získalo Lázeňské a Karlovarské military.

Před 10 lety ….

V Ceně zimní královny nejvíce se daří Radkovi Koplíkovi. Druhého ze tří vítězství dosáhl v roce 2007 s Divokou Orlicí.

Také Cena Města Karlovy Vary má svého rekordmana. Svůj druhý triumf z celkových tří získal Torlus vedený ž. Jiřím Chaloupkou.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

Podle archivních materiálů připravila: Marcela Klingorová

Foto: archiv autorky, Antonína Foglara a Petra Nachtigala

dostihy Jockey Park Karlovy Vary Karlovy Vary
Předchozí: S novou vizí do nové sezony
Následující: Český skokový pohár zahájí v Martinicích sezonu 2017

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Poslední dostihová šance tohoto roku

V sobotu 9. listopadu napíše dostihová sezóna 2019 v ČR závěrečnou kapitolu a půjde o velmi atraktivní derniéru. Program tvoři čtyři téměř maximálně obsazené handicapy a tři testy dvouletých koní. Zástupcům příštího klasického ročníku patří i vrchol dne, čtvrtý ročník Pražského zimního favorita, v němž největší pozornost poutá stříbrný z ...