Home > Zpravodajství > informujeme vás > Karlovarské závodiště – stodvacetiletý jubilant

Karlovarské závodiště – stodvacetiletý jubilant

Hodně vody uplynulo v řece Ohři od dob, kdy se na místě těžební šachty začala rodit jedna z nejpůvabnějších a tehdejších nejlepších evropských drah. Bublající vodní tok kopírující celou protilehlou rovinku býval němým svědkem období lesku, slávy, bídy, rezignace i znovuzrození karlovarského dostihového závodiště, druhého nejstaršího na českém území. Letošní sezóna nebyla ledajaká – udála se ve znamení oslav 120. výročí zahájení dostihového dění v lázeňské metropoli. Pojďme se v rychlosti prolétnout historií a připomeňme si některé důležité fragmenty, které během oněch 120 let závodiště poznamenaly.

V souvislosti s letošními oslavami samozřejmě nemůžeme začít jinak, než některými zajímavými fragmenty z událostí spojených s číslicí 9.

Rok 1899

1899

Provoz byl slavnostně zahájený 30. června za přítomnosti barona Schafflera, knížete Fürstenberga, barona Černína a městského radního Lea Mattoniho. V předvečer této významné události kapelník Ernst Eberhart dokonce uvedl v kavárně Sanssouci svůj nový kvapík „Karlovarské závodiště“. Čtyřdenní mítink začínal v neděli 2.července a jak to při premiérách bývá, přilákal zvědavce nejenom z řad diváků, kterých se hned při prvním dni v areálu sešlo navzdory hustému dešti na 10 tisíc, ale současně zahraničních jezdců. V sedlech koní se představili Angličané, Američané a Australané a ti na dosud neznámém závodišti porovnávali síly s maďarskými jezdci nebo Čechy žijícími v Maďarsku. Mezi více než 15.000 diváky se ve Dvorech objevil arcivévoda Friedrich s arcivévodkyněmi Isabellou a Marií Kristinou. A před jejich zraky se ve steeplechase ze sedla na tvrdou zem smůlovatě odporoučel slavný anglický jezdec George Williamson, vítěz Velké liverpoolské a zároveň naší Velké pardubické.

Slavnostní zahájení provozu závodiště – 1899. Archiv A.Foglara

1909

Čtěte také:  GCL v Monaku zahájili nejlépe Vikingové. Prague Lions jsou zatím osmí

Počáteční euforii vystřídala léta útlumu a marného shánění finančních prostředků na provoz závodiště, které najednou v očích radních připomínalo Otesánka – schroupalo všechno, na co dosáhlo. Městská pokladna se velmi rychle vyprázdnila. Po čtyřech smutných a nejistých letech se dostihoví koně na dráhu přece jenom vrátili. Ve velké míře díky zmobilizované městské radě, která nejenom že svěřila Českému jezdeckému klubu areál včetně stájí s nulovým pronájmem, ale poskytla také potřebné finance na uspořádání mezinárodních dostihů, překážkovou Cenu města KV nevyjímaje. Po rozpadu Rakouska-Uherska převzal na podzim roku 1919 dráhu ve Dvorech nově vzniklý Československý Jockey-Club.

1929

Konec 20.let byl v době hospodářské krize tvrdou zkouškou životaschopnosti dvorského závodiště. Finanční prostředky na jeho existenci zajišťovaly mimo jiné pravidelné dražby ročků pocházejících z hřebčína A.Baltazziho v Napajedlech. Z politického hlediska byla velmi prospěšnou návštěva prvního československého prezidenta T.G.Masaryka při jednom z mítinků na závodišti ve Dvorech (v doprovodu hraběte Westphalena a hraběte Nostice, majitele zámku v nedalekém Sokolově), která posílila tolik důležitou národní jednotu.

1939

Jakémukoliv dalšímu rozkvětu zasadil smrtelnou ránu nástup nacismu a 2. světová válka celkově. Několik vlastních dostihových mítinků zde po záboru Němci sice uspořádali, přesto byla dráha 9.července zcela uzavřena, aby sloužila jako vojenské cvičiště. Rychlé a ušlechtilé koně nahradily těžkopádné a smradlavé tanky.

1989

Předlouhá léta nesvobody, izolace a devastujícího komunistického režimu se na životě závodiště muselo nutně dotknout. Jedno z mála spojení s okolním, nikoliv západním světem, nabízely tehdy oblíbené Mezinárodní mítinky socialistických zemí. Přesto i tady jsem našla výjimku – mezi účastníky z Maďarska, Polska a NDR byl Angličan Michael Richardson, jezdec, jenž během své kariéry absolvoval 25 překážkových dostihů a na svém kontě měl více jak 100 rovinových startů. Sametová revoluce, která přinesla do naší společnosti mnoho změn, předznamenala definitivní konec správcovství Státního závodiště Praha ve Dvorech.

Čtěte také:  Sázky Betino od 12.července

1999

V průběhu let závodiště přišlo o několik významných výkonnostních zkoušek (vzpomeňme OAKS nebo Cenu Jezdectví) a tento smutný fakt vnímaný srdcem turfmana nikterak nevylepšil ani věhlas na sportovním poli. Sílily totiž zájmy o pěstování jezdeckých disciplín a tak se areál stával zázemím pro konání mezinárodních soutěží v military.

2009

Sváteční náladu 110. výročí závodiště podtrhla znovuzrozená Karlovarská dvojnásobná míle, která se zde běhávala již za války.

Autor: Marcela Kozová

dostihové závodiště dostihy Jockey Park Karlovy Vary Karlovy Vary
Předchozí: Monte Carlo, město kasin a Formule 1, ožije závodem Global Champions
Následující: GCL v Monaku zahájili nejlépe Vikingové. Prague Lions jsou zatím osmí

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Sázky Betino od 12.července

Společnost TOTO CZ, podnikající pod obchodní značnou BETINO, úspěšně získala od Ministerstva financí ČR nové povolení ke kursovým sázkám na zvířecí dostih. Jako první a zatím jediná tak bude moci obsloužit diváky dostihů přímo na závodištích v České republice a navázat tak na předchozí úspěšnou činnost. Povolení nabylo právní moci 11. června, ...