Home > Zpravodajství > domácí sport > Karlovarskou sezonu zakončí 34. Mercedes-Benz Cena zimní královny

Karlovarskou sezonu zakončí 34. Mercedes-Benz Cena zimní královny

Svatováclavským pondělním odpolednem 28. září uzavře karlovarský Hipodrom Holoubek letošní sezónu. Hlavním bodem sedmidílného programu (6 rovinových a 1 překážkový dostih) je 34. Mercedes-Benz Cena zimní královny.

Jeden z nejvýznamnějších tuzemských dostihů pro dvouleté koně, respektive nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny, vznikl před lety právě v Karlových Varech. Později se dění přesunulo na centrální závodiště ve Velké Chuchli a v posledních desetiletích býval dějištěm výhradně mostecký hipodrom. Generálním partnerem letošního ročníku je společnost Mercedes-Benz. V oblasti jezdectví se pohybuje delší dobu a nyní své aktivity rozšiřuje také v dostihovém sportu.

Prubířský test kategorie Listed na distanci 1.600m, který nezřídka poodhalí největší naděje pro klasické dostihy následující sezóny, se na západ Čech vrátil po více než dvaadvacetileté odmlce. Především na přání trenérů, neboť zdejší kvalitní dráha je vhodná pro mladé koně, kteří ještě nemají ukončený růst. Šetří jejich pohybový aparát.

Skara bude usilovat o další úspěch na karlovarské dráze

Skara bude usilovat o další úspěch na karlovarské dráze

Pro příklady nemusíme chodit daleko. Stačí nakouknout do výsledkových listin. Před 25 lety se podle očekávání prosadila žokejem Vlastimilem Smolíkem ježděná napajedelská Wichita. Premiantka Simsonovy ceny a Ceny Masise byla za své výkony zvolena Koněm roku. Pro další výčet úspěšných klisen, které v Ceně zimní královny naznačily svůj potenciál, nemusíme chodit daleko. Šamorínská Carotida, vítězka CZK 1989, o rok později triumfovala v Memoriálu Deyla, v Jarní ceně klisen i v OAKS. Resita (CZK 1991) ovládla Gerschův memoriál. Půlnoc (1993) byla rok poté třetí v Jarní ceně klisen. Temperamentní ryzka Idylle De La Baare (1995), jedna z nepřehlédnutelných představitelek „boomu francouzských importů“, vyhrála Cenu Fredy v Bratislavě a zkusila štěstí v Českém derby. Sun Shine Clare (1997) vyhrála jak Cenu zimní královny, tak Gerschův memoriál. Sara (2004), nejlepší dvouletá klisna roku 2004 a později chovná klisna napajedelského hřebčína, vyhrála Memoriál R.Deyla a v Jarní ceně klisen doběhla třetí. Magma (2008) si pro třetí honorář docválala jak v Memoriálu R.Deyla, tak v Oaks. Své kvality potvrdila 2. místem v rakouském Oaks. Linda (2009) je vítězkou slovenské Ceny Pat´s Music a druhé místo jí patřilo v pražské Jarní ceně klisen.

Čtěte také:  Zuzana Zelinková: OH v Tokiu vynechám!

Jezdecky se v Ceně zimní královny nejvíce daří Radkovi Koplíkovi. V roce 2003 triumfoval s Cathy Dancer. Další vítězství přidal v roce 2007 s Divokou Orlicí. řetí plný zásah zaznamenal v roce 2010 s Rabbit Motivator.

Nejúspěšnějším trenérem v novodobé historii dostihu je Allan Petrlík. Podařilo se mu vyhrát čtyřikrát. Kromě již zmiňované Carotidy se prosadil v roli jezdecké a zároveň trenérské ve dvou případech (Sun Shine Clare 1997, Abba 2000), v loni slavil plný trenérský zásah s tuzemskou rodačkou Zamirou. Trenérka Helena Vocásková zaznamenala v roce 2011 mimořádný úspěch, když v cíli měla na prvních dvou místech svěřenkyně White Angel a Paullinku. Prvně jmenovaná navíc vyběhla nejrychlejší čas (1:40,84min) v posledních dvaceti letech.

Která z dvanácti klisen má největší šance letos?

Podle dosažených výsledků patří mezi nejvážnější adeptku na vítězství dosud neporažená Skara (ž.J.Línek), která si vyzkoušela zdejší dráhu tím nejlepším možným způsobem. Zvítězila v srpnové Ceně Masise. Příznivce českého chovu bude jistě zajímat výkon trojice tuzemských rodaček – páté z Ceny Masise Surikaty (ž.M.Havelková), jednou vítězné Čamilly (ž.J.Verner) a nenápadné, ovšem jezdecky posílené Nelie (ž.J.Chaloupka). Zajímavými účastnicemi, kterým by přední příčky neměly uniknout, jsou v nižší kategorii vítězné Sedmikraska (ž.P.Foret), Florentina (ž.V.Janáček) a Rabbit Percy (ž.M.Laube). Zkušenosti ze zahraničí by mohly pomoci k umístění mezi nejlepšími Dame Van Winkle (ž.B.Murzabayev). Na první vítězství kariéry mají políčeno v předchozích startech umístěné Marmelada (ž.J.Palík), Anitschka (ž.M.Zatloukal) či dvojice tréninkových kolegyň Mandurka (ž.J.Šafář) a Nazma (ž.J.Rája).

Čtěte také:  Parkurové týmy pro GCL 2020: Prague Lions mají dva nové jezdce

Zajímavé aktéry přilákala Cena Jockey Clubu ČR, dvoukilometrový test na rozhraní I. a II.kategorie pro tříleté a starší středotraťaře. Představí se v ní mj. vítězný a umístěný na francouzských drahách a také premiant loňské Ceny města Karlovy Vary Hidden Flame (ž.J.Verner), druhý z Českého derby v minulém roce Honzik Chipera (ž.J.Rája), letošní dvojnásobný vítěz vyšší kategorie a čtvrtý ve Velké ceně českého turfu Fernando (ž.M.Zatloukal), předloňská vítězka Ceny Masise Lužnice (ž.M.Havelková), loňský účastník českého i slovenského derby Buonarotti (ž.J.Šafář) nebo čtvrtý v srpnovém St.Legeru Lorpen (ž.M.Mach).

Definitivní tečku za letošní lázeňskou sezónou zajistí překážková Cena startu Chyše a mezi desítkou startujících se můžeme těšit na jezdecký koncert Josefa Váni mladšího, který povede v dostihu dlouhém 3.700m vítěze Českého derby z roku 2011 Roches Crosse.

Začátek dostihového dne začne oproti předchozím mítinkům o půl hodiny dříve. Start prvního dostihu je naplánován na 14.00 hodin.

Surikata reprezentuje v hlavním dostihu český chov

Surikata reprezentuje v hlavním dostihu český chov

Program:

14.00 Cena Karlovarského deníku (IV.kat.,1.400m)

14.25 Cena koncernu Holoubek k 25.výročí založení firmy (III.kat.,1.400m)

14.55 Cena šlechtitelů spol. Selgen a.s. (IV.kat.,1.600m)

15.25 Cena Galopp Reporter (V.kat.,2.000m)

15.55 Cena Jockey Clubu ČR (I.-II.kat., 2.000m)

16.30 34. Mercedes-Benz Cena zimní královny (Listed,1.600m)

17.00 Cena statku Chyše (steeplechase, IV.kat.,3.700m)

Text a ilustrační foto: Marcela Klingorová

Cena zimní královny dostihy Jockey Park Karlovy Vary Karlovy Vary
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Pardubické závodiště nejsou jen dostihy, v sobotu ožije i parkurové kolbiště
Následující: Český parkurový tým startuje poprvé ve finále Nations Cupu

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...