Home > Zpravodajství > domácí sport > Kdo bude bojovat v 2. šanci o vstupenku do Velké pardubické ČP 2012?

Kdo bude bojovat v 2. šanci o vstupenku do Velké pardubické ČP 2012?

V pořadí druhá kvalifikace na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou startuje v sobotu 30. června. Do této Velké ceny ELTODO – Memoriálu mjr. Miloše Svobody na 5800 metrů se přihlásilo 17 koní. Na start dostihu by se mělo postavit i několik zkušených účastníků Velké pardubické. Jsou mezi nimi např. Aspirant (v loňském ročníku 7. místo), Mandarino (vloni pátý) nebo trojice Lirain, Klaus a Karlsbad, kteří sice vloni nedokončili, ale letos chtějí bojovat znovu.

Ilustrační foto: archiv DSIlustrační foto: archiv

ARGENTAN – zatím se výrazněji neprosadil a nepatří mezi špičku překážkářů. Loni vyhrál dostih III. kategorie v Albertovci a v menších dostizích získal několik umístění. Na podzim v Pardubicích nedokončil Cenu Vltavy. ASPIRANT(POL) – skvělý překážkář, za kariéru má ve své sbírce již devět vítězství ve steeplechase a jedno v proutkách. V roce 2007 zvítězil třikrát za sebou ve velkých dostizích v Itálii. O rok později se v Pardubicích zapsal do listiny vítěz Memoriálu kapitána Rudolfa Poplera. Je i vítězem bratislavské Velké podzimní steeplechase. Předloni v Pardubicích vyhrál srpnovou kvalifikace a ve Velké pardubické byl po chybě na Havlově skoku sedmý. Loni byl při třech startech dvakrát třetí v kvalifikačních dostizích a ve Velké pardubické opět sedmý. Letos startuje poprvé.

BAGGIO(POL) – loni měl skvělou formu a byl jedním z nejlepších, po suverénním vítězství v květnové kvalifikaci vyhrál i hlavní dostih ve Světlé Hoře, ale zbytek sezóny se již na dráze neukázal. V roce 2007 vyhrál Cenu Vltavy a předtím dvakrát zvítězil v Itálii. Letošní sezónu zahájil v italském Meranu, kde však po pádu dostih nedokončil. Pokud naváže na loňskou formu, bude velkým favoritem dostihu.

BELMONT(POL) – v roce 2008 dokázal v Itálii vyhrát velký dostih kategorie Gd-3 a získal zde i několik dalších cenných umístění. V loňském roce se specializoval na Pardubice a z pěti startů třikrát zvítězil a dvakrát se umístil, naposledy byl druhý v Ceně Labe za vítězným Nikasem.

CIM(POL) – předloni v Pardubicích dvakrát zvítězil v menších dostizích a loni zde vyhrál dostih III. kategorie a v říjnu pak byl až devátý v Ceně Vltavy. Letos byl začátkem května čtvrtý v Úvodní steeplechase, v těsném doběhu za Hipo Jape a Universe Of Gracie, když suverénně zvítězil v tomto dostihu Charley. Dostih se běžel trati klasické steeplechase, v cross country by měly být jeho šance vyšší.

FLAMBION(SLO) – v loňském roce se zařadil mezi absolutní špičku našich steeplerů. Specializoval se na Pardubice, ale o prázdninách byl třetí ve Světlé Hoře za Baggiem a Valldemosem a koncem srpna vyhrál v Bratislavě Velkou starohájskou steeplechase. V Pardubicích se loni na jaře dvakrát umístil, byl třetí v červnové kvalifikaci za Calandem a Chenonceau, srpnovou kvalifikaci nedokončil a ve Velké pardubické překvapil pěkným výkonem a čtvrtým místem. Letos se před měsícem představil v první kvalifikaci a cílem proběhl až osmý.

GRILIAS – patří mezi zkušené překážkáře, do absolutní špičky nepatří, chybí mu více třídy. Přesto sbírá často cenná umístění, pětkrát dokázal i zvítězit, většinou v dostizích III. kategorie, předloni vyhrál Velkou netolickou steeplechase. Loni v polovině dubna šokoval vítězstvím v italském Trevisu, kde porazil několik výborných domácích koní a čtvrtá v tomto dostihu byla i naše Sixteen. Poté se v Itálii ještě dvakrát umístil a v Pardubicích byl v zářijové kvalifikaci čtvrtý za Valldemosem, Karlsbadem a Sixteen. Letos byl v dubnu v Trevisu třetí.

GRIZLI – až do loňského roku se výrazněji neprosazoval, pouze jako dvouletý na rovině vybojoval druhé místo v Ceně Masise, když třetí byl tehdy nejlepší dvouletek Addison. Na překážkách se jen výjimečně dokázal umístit v menších dostizích. Letos oba své starty v dostizích III. kategorie proměnil ve vítězství, nejprve začátkem dubna v Kolesách a v polovině května v Pardubicích porazil Liraina.

HAMILLPOND – v roce 2008 při jediném startu ve steeplechase v Kolesách zvítězil. Potom dva roky neběhal. Loni získal ze tří startů v menších dostizích jedno umístění. Letos byl čtvrtý v Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem za Sorosem, Ursanem a Charccarim, ale daleko za nejlepšími. Před měsícem zde nedokončil první kvalifikaci.

HIPO JAPE – do loňského roku běhal téměř výhradně v Itálii, kde se několikrát dokázal umístit a to i v dostizích nejvyšších kategorií, výrazněji se ale neprosazoval. Letos, jak se zdá, se asi bude přeškolovat na Pardubice. Dvakrát zde již předtím startoval, v roce 2009 byl druhý v proutkách za Nikanem a loni nedokončil klasickou steeplechase. Při obou letošních startech zanechal výborný dojem, začátkem května byl druhý v Úvodní steeplechase za vítězným Charleyem, když celý dostih šel aktivně ze špice a koncem téhož měsíce vyhrál po pěkném výkonu cross country II. kategorie. Zatím jej můžeme řadit k objevům sezóny. IMBIR(POL) – byl velkou nadějí, v roce 2009 dokonce startoval v Gran Premio v Meranu, ale dostih nedokončil. Loni startoval pětkrát, vždy v Pardubicích a dvakrát se umístil. Dvakrát nedokončil kvalifikační dostih a tak se v říjnu představil pouze v Ceně Labe, kde byl pátý, mnoho délek za nejlepšími.

KARLSBAD(GER) – i když občas dostih nedokončí, patří mezi zkušené a spolehlivé steeplery. Nepatří do absolutní špičky, chybí mu více třídy, ale může se pochlubit několika cennými umístěními. Jediné vítězství zaznamenal v roce 2008, kdy koncem října v Pardubicích vyhrál dostih IV. kategorie. Cennými výsledky jsou třetí místo v Ceně Vltavy v roce 2009, o rok později byl pátý v Ceně Labe a loňské druhé místo v zářijové kvalifikaci za Valldemosem, když odkázal na třetí místo slavnou Sixteen. Letos byl před měsícem v Pardubicích druhý ve dvojkovém krosu za Hipo Jape, třetí byl King Of Gracie.

KLAUS(POL) – velká naděje našeho překážkového turfu, zvítězil již v pěti překážkových dostizích, loni dvakrát v Pardubicích, naposledy začátkem července v dostihu II. kategorie na trati Ceny Labe, kde za sebou nechal výborné soupeře, včetně Tiumena. V srpnové kvalifikaci pak byl o pouhý krk druhý za Tiumenem a Velkou pardubickou nedokončil po chybě na Velkém vodním příkopu. Sezónu zakončil druhém místem ve Velké slušovické steeplechase, kde v závěru po boji těsně podlehl méně zatížené klisně Godea.

LIRAIN – dlouho byl v péči rodiny Hrudkových a občas se dokázal umístit, většinou v dostizích nižších kategorií. Hodně dostihů také nedokončil. Maximem zde bylo páté místo v Ceně Vltavy v roce 2007 a o dva roky později druhé místo v hlavním dostihu v Radslavicích. Předloni v létě změnil majitele a přestěhoval se k trenérovi Váňovi do jeho střediska pod Vladařem. Hned první start pod svým trenérem v zářijové kvalifikaci byl šokem, když sahal po vítězství a nakonec byl poražen pouze Valldemosem. Ve Velké pardubické pak byl po skvělém výkonu šestý, když točil do rovinky jako třetí a zdálo se, že dosáhne ještě lepšího výsledku. V loňském roce první tři starty nebyly úspěšné, když dva dostihy nedokončil, ale v červnové kvalifikaci byl šestý. Chybou jezdce přišel zřejmě o vítězství ve Velké benešovské steeplechase. V srpna pak byl druhý za Belmontem ve dvojkové krosu a ve Velké pardubické po výborném výkonu byl nakonec zadržen ještě před cílovou rovinkou. Letos byl v polovině května druhý v dostihu III. kategorie za Grizlím.

MANDARINO – před časem patřil k elitě na steeplerů, loňská sezóna již nebyla tak úspěšná. Je trojnásobným vítězem Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem a předloni vyhrál v Pardubicích květnovou kvalifikaci a poté byl čtvrtý ve Velké pardubické. Loni startoval čtyřikrát, v květnové kvalifikaci byl jako jeden z favoritů až devátý, potom byl dvakrát sedmý a pěkného výsledku dosáhl až ve Velké pardubické, když v závěru stihl vybojovat páté umístění.

SEŠLOST – klisna je velice zkušenou a spolehlivou překážkářkou, téměř všechny dostihy dokončí, ale loni, kromě čtvrtého místa v trojkovém krosu v Albertovci, končila vždy v poli poražených bez umístění. Přitom hned první start ve steeplechase v roce 2007 v Kolesách proměnila ve vítězství a i dalších třech letech byla několikrát druhá a třetí v menších dostizích. Letos zde byla v polovině května daleko poslední v cross country III. kategorie.

Předchozí: Kůň se propadl do sklepa, hasiči z Olomouce ho vyprostili
Následující: Start dostihů ve 14 hodin

Tříhodinová záchrana se šťastným koncem

Pád koně do jámy byl na tísňovou linku HZS Středočeského kraje oznámen ve středu 20. června krátce před 17. hodinou. Událost se stala v chatové oblasti mezi obcemi Klínec a Měchenice v okrese Praha-západ, která není přístupná pro běžnou hasičskou techniku. Na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanic HZS Jílové a ...