Home > Zpravodajství > domácí sport > Kdo bude bojovat v 2. šanci o vstupenku do Velké pardubické ČP 2012?

Kdo bude bojovat v 2. šanci o vstupenku do Velké pardubické ČP 2012?

V pořadí druhá kvalifikace na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou startuje v sobotu 30. června. Do této Velké ceny ELTODO – Memoriálu mjr. Miloše Svobody na 5800 metrů se přihlásilo 17 koní. Na start dostihu by se mělo postavit i několik zkušených účastníků Velké pardubické. Jsou mezi nimi např. Aspirant (v loňském ročníku 7. místo), Mandarino (vloni pátý) nebo trojice Lirain, Klaus a Karlsbad, kteří sice vloni nedokončili, ale letos chtějí bojovat znovu.

Ilustrační foto: archiv DSIlustrační foto: archiv

ARGENTAN – zatím se výrazněji neprosadil a nepatří mezi špičku překážkářů. Loni vyhrál dostih III. kategorie v Albertovci a v menších dostizích získal několik umístění. Na podzim v Pardubicích nedokončil Cenu Vltavy. ASPIRANT(POL) – skvělý překážkář, za kariéru má ve své sbírce již devět vítězství ve steeplechase a jedno v proutkách. V roce 2007 zvítězil třikrát za sebou ve velkých dostizích v Itálii. O rok později se v Pardubicích zapsal do listiny vítěz Memoriálu kapitána Rudolfa Poplera. Je i vítězem bratislavské Velké podzimní steeplechase. Předloni v Pardubicích vyhrál srpnovou kvalifikace a ve Velké pardubické byl po chybě na Havlově skoku sedmý. Loni byl při třech startech dvakrát třetí v kvalifikačních dostizích a ve Velké pardubické opět sedmý. Letos startuje poprvé.

BAGGIO(POL) – loni měl skvělou formu a byl jedním z nejlepších, po suverénním vítězství v květnové kvalifikaci vyhrál i hlavní dostih ve Světlé Hoře, ale zbytek sezóny se již na dráze neukázal. V roce 2007 vyhrál Cenu Vltavy a předtím dvakrát zvítězil v Itálii. Letošní sezónu zahájil v italském Meranu, kde však po pádu dostih nedokončil. Pokud naváže na loňskou formu, bude velkým favoritem dostihu.

BELMONT(POL) – v roce 2008 dokázal v Itálii vyhrát velký dostih kategorie Gd-3 a získal zde i několik dalších cenných umístění. V loňském roce se specializoval na Pardubice a z pěti startů třikrát zvítězil a dvakrát se umístil, naposledy byl druhý v Ceně Labe za vítězným Nikasem.

CIM(POL) – předloni v Pardubicích dvakrát zvítězil v menších dostizích a loni zde vyhrál dostih III. kategorie a v říjnu pak byl až devátý v Ceně Vltavy. Letos byl začátkem května čtvrtý v Úvodní steeplechase, v těsném doběhu za Hipo Jape a Universe Of Gracie, když suverénně zvítězil v tomto dostihu Charley. Dostih se běžel trati klasické steeplechase, v cross country by měly být jeho šance vyšší.

FLAMBION(SLO) – v loňském roce se zařadil mezi absolutní špičku našich steeplerů. Specializoval se na Pardubice, ale o prázdninách byl třetí ve Světlé Hoře za Baggiem a Valldemosem a koncem srpna vyhrál v Bratislavě Velkou starohájskou steeplechase. V Pardubicích se loni na jaře dvakrát umístil, byl třetí v červnové kvalifikaci za Calandem a Chenonceau, srpnovou kvalifikaci nedokončil a ve Velké pardubické překvapil pěkným výkonem a čtvrtým místem. Letos se před měsícem představil v první kvalifikaci a cílem proběhl až osmý.

GRILIAS – patří mezi zkušené překážkáře, do absolutní špičky nepatří, chybí mu více třídy. Přesto sbírá často cenná umístění, pětkrát dokázal i zvítězit, většinou v dostizích III. kategorie, předloni vyhrál Velkou netolickou steeplechase. Loni v polovině dubna šokoval vítězstvím v italském Trevisu, kde porazil několik výborných domácích koní a čtvrtá v tomto dostihu byla i naše Sixteen. Poté se v Itálii ještě dvakrát umístil a v Pardubicích byl v zářijové kvalifikaci čtvrtý za Valldemosem, Karlsbadem a Sixteen. Letos byl v dubnu v Trevisu třetí.

GRIZLI – až do loňského roku se výrazněji neprosazoval, pouze jako dvouletý na rovině vybojoval druhé místo v Ceně Masise, když třetí byl tehdy nejlepší dvouletek Addison. Na překážkách se jen výjimečně dokázal umístit v menších dostizích. Letos oba své starty v dostizích III. kategorie proměnil ve vítězství, nejprve začátkem dubna v Kolesách a v polovině května v Pardubicích porazil Liraina.

HAMILLPOND – v roce 2008 při jediném startu ve steeplechase v Kolesách zvítězil. Potom dva roky neběhal. Loni získal ze tří startů v menších dostizích jedno umístění. Letos byl čtvrtý v Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem za Sorosem, Ursanem a Charccarim, ale daleko za nejlepšími. Před měsícem zde nedokončil první kvalifikaci.

HIPO JAPE – do loňského roku běhal téměř výhradně v Itálii, kde se několikrát dokázal umístit a to i v dostizích nejvyšších kategorií, výrazněji se ale neprosazoval. Letos, jak se zdá, se asi bude přeškolovat na Pardubice. Dvakrát zde již předtím startoval, v roce 2009 byl druhý v proutkách za Nikanem a loni nedokončil klasickou steeplechase. Při obou letošních startech zanechal výborný dojem, začátkem května byl druhý v Úvodní steeplechase za vítězným Charleyem, když celý dostih šel aktivně ze špice a koncem téhož měsíce vyhrál po pěkném výkonu cross country II. kategorie. Zatím jej můžeme řadit k objevům sezóny. IMBIR(POL) – byl velkou nadějí, v roce 2009 dokonce startoval v Gran Premio v Meranu, ale dostih nedokončil. Loni startoval pětkrát, vždy v Pardubicích a dvakrát se umístil. Dvakrát nedokončil kvalifikační dostih a tak se v říjnu představil pouze v Ceně Labe, kde byl pátý, mnoho délek za nejlepšími.

KARLSBAD(GER) – i když občas dostih nedokončí, patří mezi zkušené a spolehlivé steeplery. Nepatří do absolutní špičky, chybí mu více třídy, ale může se pochlubit několika cennými umístěními. Jediné vítězství zaznamenal v roce 2008, kdy koncem října v Pardubicích vyhrál dostih IV. kategorie. Cennými výsledky jsou třetí místo v Ceně Vltavy v roce 2009, o rok později byl pátý v Ceně Labe a loňské druhé místo v zářijové kvalifikaci za Valldemosem, když odkázal na třetí místo slavnou Sixteen. Letos byl před měsícem v Pardubicích druhý ve dvojkovém krosu za Hipo Jape, třetí byl King Of Gracie.

KLAUS(POL) – velká naděje našeho překážkového turfu, zvítězil již v pěti překážkových dostizích, loni dvakrát v Pardubicích, naposledy začátkem července v dostihu II. kategorie na trati Ceny Labe, kde za sebou nechal výborné soupeře, včetně Tiumena. V srpnové kvalifikaci pak byl o pouhý krk druhý za Tiumenem a Velkou pardubickou nedokončil po chybě na Velkém vodním příkopu. Sezónu zakončil druhém místem ve Velké slušovické steeplechase, kde v závěru po boji těsně podlehl méně zatížené klisně Godea.

LIRAIN – dlouho byl v péči rodiny Hrudkových a občas se dokázal umístit, většinou v dostizích nižších kategorií. Hodně dostihů také nedokončil. Maximem zde bylo páté místo v Ceně Vltavy v roce 2007 a o dva roky později druhé místo v hlavním dostihu v Radslavicích. Předloni v létě změnil majitele a přestěhoval se k trenérovi Váňovi do jeho střediska pod Vladařem. Hned první start pod svým trenérem v zářijové kvalifikaci byl šokem, když sahal po vítězství a nakonec byl poražen pouze Valldemosem. Ve Velké pardubické pak byl po skvělém výkonu šestý, když točil do rovinky jako třetí a zdálo se, že dosáhne ještě lepšího výsledku. V loňském roce první tři starty nebyly úspěšné, když dva dostihy nedokončil, ale v červnové kvalifikaci byl šestý. Chybou jezdce přišel zřejmě o vítězství ve Velké benešovské steeplechase. V srpna pak byl druhý za Belmontem ve dvojkové krosu a ve Velké pardubické po výborném výkonu byl nakonec zadržen ještě před cílovou rovinkou. Letos byl v polovině května druhý v dostihu III. kategorie za Grizlím.

MANDARINO – před časem patřil k elitě na steeplerů, loňská sezóna již nebyla tak úspěšná. Je trojnásobným vítězem Prvomájové steeplechase v Lysé nad Labem a předloni vyhrál v Pardubicích květnovou kvalifikaci a poté byl čtvrtý ve Velké pardubické. Loni startoval čtyřikrát, v květnové kvalifikaci byl jako jeden z favoritů až devátý, potom byl dvakrát sedmý a pěkného výsledku dosáhl až ve Velké pardubické, když v závěru stihl vybojovat páté umístění.

SEŠLOST – klisna je velice zkušenou a spolehlivou překážkářkou, téměř všechny dostihy dokončí, ale loni, kromě čtvrtého místa v trojkovém krosu v Albertovci, končila vždy v poli poražených bez umístění. Přitom hned první start ve steeplechase v roce 2007 v Kolesách proměnila ve vítězství a i dalších třech letech byla několikrát druhá a třetí v menších dostizích. Letos zde byla v polovině května daleko poslední v cross country III. kategorie.

Předchozí: Kůň se propadl do sklepa, hasiči z Olomouce ho vyprostili
Následující: Start dostihů ve 14 hodin