Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > domácí sport > Kdo je vlastně Orphée des Blins?

Kdo je vlastně Orphée des Blins?

Nečekaná vítězka 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, Orphée des Blins, je čtvrtým neplnokrevným vítězem tohoto dostihu za posledních 30 let. Oficiálně ovšem není polokrevníkem, jak uváděl dostihový program. A není ani francouzským jezdeckým koněm (selle francais, SF), jak tvrdí server Jockey Clubu ČR.

Orphée des Blins v cílové rovinceOrphée des Blins v cílové rovince

 
Hnědka narozená 10. ledna 2002 je podle osvědčení o původu tzv. nízkopodílovým angloarabem (s pouhými 1,73 % plnokrevné arabské krve) a patří k angloarabské plemenné knize, přesněji do samostatného registru označeného jako Sekce II. Z tohoto důvodu je u jejího jména zkratka AC, z francouzského anglo – arabe de complément.
Otec vítězky, anglický plnokrevník Lute Antique reprezentuje linii hřebce Djebel. Z potomků Djebelova syna Astyanaxe u nás vynikl trojnásobný vítěz Velké pardubické Korok.
Matka Orphée des Blins, klisna Ving´s Road má 3,45 % krve arabského plnokrevníka a je tedy rovněž nízkopodílovým angloarabem. Zapsána je ale současně  i v plemenné knize selle francais, zatímco její bába Kolombe du Chateau je vedena pouze jako SF.
A aby bylo všechno ještě komplikovanější, ve Francii existuje registr a od února 2005 i samostatné plemeno AQPS (autre que pur sang), což v překladu znamená „jiný než anglický plnokrevník“. První hříbata plemene AQPS se narodila v roce 2006.

Orphée des BlinsSuverénní Orphée des Blins, hrdinka Velké pardubické 2012

Orphée des Blins sice koněm s vysokým podílem krve anglického plnokrevníka je, ale do plemenné knihy AQPS logicky nemohla být zapsána – protože ta v době jejího narození ještě neexistovala.

Předchozí: Dva voltižní jezdci na Světový pohár, skokani do hal doma i v zahraničí
Následující: Než přijdou lyžaři, rozloučí se všestrannost
x

Mohlo by vás zajímat

Příprava kolbiště pro GC PlayOffs proběhla hladce. Přijíždějí první koně

Je až neuvěřitelné, jak rychle se pražská O2 arena dokázala proměnit po skončení mistrovství světa ve florbale na parkurové kolbiště. Tento náročný proces proběhl ke spokojenosti pořadatelů naprosto hladce. Vše zaznamenaly televizní kamery… Za jediný den byly na plochu navezeny stovky tun speciální pískové směsi, na níž již od čtvrtka ...