Home > Zpravodajství > domácí sport > Kdo je vlastně Orphée des Blins?

Kdo je vlastně Orphée des Blins?

Nečekaná vítězka 122. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, Orphée des Blins, je čtvrtým neplnokrevným vítězem tohoto dostihu za posledních 30 let. Oficiálně ovšem není polokrevníkem, jak uváděl dostihový program. A není ani francouzským jezdeckým koněm (selle francais, SF), jak tvrdí server Jockey Clubu ČR.

Orphée des Blins v cílové rovinceOrphée des Blins v cílové rovince

 
Hnědka narozená 10. ledna 2002 je podle osvědčení o původu tzv. nízkopodílovým angloarabem (s pouhými 1,73 % plnokrevné arabské krve) a patří k angloarabské plemenné knize, přesněji do samostatného registru označeného jako Sekce II. Z tohoto důvodu je u jejího jména zkratka AC, z francouzského anglo – arabe de complément.
Otec vítězky, anglický plnokrevník Lute Antique reprezentuje linii hřebce Djebel. Z potomků Djebelova syna Astyanaxe u nás vynikl trojnásobný vítěz Velké pardubické Korok.
Matka Orphée des Blins, klisna Ving´s Road má 3,45 % krve arabského plnokrevníka a je tedy rovněž nízkopodílovým angloarabem. Zapsána je ale současně  i v plemenné knize selle francais, zatímco její bába Kolombe du Chateau je vedena pouze jako SF.
A aby bylo všechno ještě komplikovanější, ve Francii existuje registr a od února 2005 i samostatné plemeno AQPS (autre que pur sang), což v překladu znamená „jiný než anglický plnokrevník“. První hříbata plemene AQPS se narodila v roce 2006.

Orphée des BlinsSuverénní Orphée des Blins, hrdinka Velké pardubické 2012

Orphée des Blins sice koněm s vysokým podílem krve anglického plnokrevníka je, ale do plemenné knihy AQPS logicky nemohla být zapsána – protože ta v době jejího narození ještě neexistovala.

Předchozí: Dva voltižní jezdci na Světový pohár, skokani do hal doma i v zahraničí
Následující: Než přijdou lyžaři, rozloučí se všestrannost
x

Mohlo by vás zajímat

Kladrubský hřebčín postupně plní podmínky od UNESCO

Po trochu překvapivém červencovém zapsání Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních koní v Kladrubech nad Labem na seznam světového dědictví UNESCO se poprvé sešla Rada památky, aby projednala plnění podmínek, které jsou s tímto zápisem spojeny. Nadále pak bude působit jako Rada památky UNESCO a střežit udržitelnost tohoto kulturního statku v jeho kvalitě. ...