Home > Články > Novinky a trendy > Představujeme vám > Když koně léčí tělo i duši

Když koně léčí tělo i duši

Nebude to článek o hipoterapii, třebaže název k tomu vybízí. Přináším dva různé pohledy na přirozenou léčivou sílu koní, kterou využívají dva německé subjekty, vzdáleně spadající spíše do oblasti zdravotnictví, než do té sportovní a rekreační.

RHEUMATORIUM BADENWEILER

Německá televize, lékařský odborný tisk i časopisy věnované jezdectví před časem přinesly informace o nevšedních možnostech zlepšování pohybových aktivit a umocnění zdravého způsobu života za pomoci přírodních prostředků. Těmi prostředky jsou přednostně koně.
[auth]

Tzv. Reform-Kurhotel nabízí svým návštěvníkům pomocí 11 speciálně vycvičených jezdeckých a terapeutických koní dvě zcela ojedinělé atrakce – putování v sedle za poznáním přírodních krás jižního Schwarzwaldu nebo jezdeckou gymnastiku ve svém areálu zaměřenou na posílení páteře, svalů i kloubů. Suma sumárum – typické civilizační problémy lidí pohlcených uspěchaným městským životním stylem. Tady není důležité, jestli jde o mladého vitálního člověka nebo seniora, začátečníka nebo jezdecky zdatného klienta. Každému je přidělený kůň „na míru“ a výběr je docela pestrý. Od příjemných a líbivých haflingů až po ušlechtilé andaluzany. Že nejde o klasickou turistickou jízdárnu nabízející všeobecně rozšířené jezdecké služby, je kromě specifických služeb Rheumatoria zřejmé také v tom, že se vás po příjezdu ujme odborný zdravotnický personál. Snad největším nedostatkem z pohledu případné klientely je absence vlastních internetových stránek a jedinou možností, jak se dostat k podrobnějším informacím, je telefonní kontakt. A nebo si Badenweiler tímto způsobem hlídá své interní know-how a jakási tajemnost je součástí jeho marketingové politiky?

STUTENMILCHFARM GRÜNE OASE

Brieselang nedaleko Berlína leží stranou od ruchu velkoměsta i turistických tras, v čistém lůně přírody. Ale i tak se sem můžete vydat za jednou velkou atrakcí – na farmu Grüne Oase, která produkuje kobylí mléko. Osmihranné dřevěné budovy areálu byly postaveny za dohledu ekologů v roce 1996 a první koně přicestovali ze speciálního chovatelského zařízení 600 km vzdáleného od Moskvy, kde se narodili a vyrůstali, v červenci následujícího roku. Jedná se o lehčí typ ruského tažného koně.

Farma má státní povolení k produkci nezávadného mléka, doplněné o výrobu jedinečné přírodní kosmetiky s vysokým podílem kobylího mléka na základě patentovaného postupu.

Kvalitní mléko ve velkém objemu jsou sice klidné, ale senzitivní klisny schopné dávat pouze při optimálním chovu, péči, zacházení, ošetřování a krmení. Proto pobývají jako stádo (tedy i s hřebci) celoročně na pastvinách a vzhledem k naprosto přírodnímu životnímu stylu je zajímavé, že nejsou očkovaní ani odčerveni, nejsou jim podávaná antibiotika a v krmení nenajdete geneticky upravené suroviny nebo třeba sóju.

Vedlejší využití klisen, tedy ježdění nebo zápřah, se neslučuje s filozofií farmy, bývají jednou za dva roky připuštěné a mezitím mají přestávku na regeneraci. První 3 měsíce zůstávají spolu se svými hříbaty a nejsou dojené. Poté odejdou hříbátka na nějakou chvilku do „školky“ a maminky čeká práce – tedy dojení. Zpočátku jednou denně, později i dvakrát. K přirozenému odstavu dochází někdy kolem druhého roku věku hříběte.

Čerstvě nadojené mléko je nejprve na krátkou dobu zmražené, aby se v něm udržely nejdůležitější látky i dobrá chuť. Velice přísná je kontrola produktu – za přítomnosti pověřených pracovníků vyslaných zemským úřadem, veterinární správou i soukromými institucemi se provádí každodenně.

Ve svém složení je kobylí mléko podobné tomu ženskému. Má jednu důležitou vlastnost – může být podáváno souběžně ke každé léčebné i homeopatické terapii. Obsahuje antibakteriální, protizánětlivé a imunitní systém podporující složky. Vědci z Friedrich-Schillerovy univerzity v Jeně zkoumají, jak mléko díky těmto vlastnostem působí jako podpůrný terapeutický a dietetický prostředek při léčbě neurodermitis. Většinou je doporučována minimálně čtyřtýdenní pitná kúra nasládlého a po oříškách vonícího mléka. Své příznivce si už našel i sedmnáctiprocentní Kobylí likér s příchutí cappuchina nebo marcipánu.

Do další nabídky patří přírodní kosmetika (šampony, sprchové gely a pěny, mýdla na obličej i celé tělo, pleťové masky) pro všechny druhy pleti. I když jsou bez konzervantů, alkoholu i silikonových olejů, doba použitelnosti kosmetiky je i několik let a není přitom podmínkou uchovávat výrobky v chladu. Hlavní součástí je samozřejmě nezávadné kobylí mléko (s určitostí 50%), ke kterému se přidává např. slunečnice, extrakt z hroznového cukru a další.

Na farmě myslí i na přírodu – použité ampulky jsou totiž zpětně vymývané a znovu plněné.

„Pouze tam, kde zvíře může být zvířetem, může člověk získat zdravé produkty“, to je pravdivé heslo, které zdobí webovou prezentaci farmy: www.stutenmilchfarm.de

Foto: Stutenmilch’s photostream

 

………………

Podle zahraničních informací připravila Marcela Klingorová[/auth]

Předchozí: 16.4.2011 v 19 hodin skončily další dvě aukce
Následující: reklama a inzerce
x

Mohlo by vás zajímat

Kdo míří na Prague PlayOffs? Parkurové hvězdy pojedou o 12 milionů eur

Jména jezdců, kteří nastoupí do letošního ročníku Global Champions Prague PlayOffs, byla odtajněna. Do Prahy se, stejně jako v roce 2018, chystá absolutní parkurová špička. Chybět nebudou šampioni série z předešlých let i olympijští medailisté. Do začátku druhého ročníku Global Champions Prague PlayOffs zbývá necelý týden. Jména jezdců, kteří se ...