Home > Medailonky > Jezdci > Když si srdce vybere samo: MIGUELL a Petra Krebsová

Když si srdce vybere samo: MIGUELL a Petra Krebsová

V učebnicích jezdectví se uvádí, že pro mladého začínajícího jezdce je ideálním učitelem zkušený školní kůň. Jeden takový ukázkový případ můžeme najít na Tachovsku. Na Mlýně v Oldřichově spolu s dalším koňským kolegou a třemi poníky žije jednadvacetiletý ryzák Miguell Imhoff. Do světa vysoké drezúry doprovází svoji jezdkyni, sedmnáctiletou Petru Krebsovou. Začtěte se s námi do vyprávění skromné snaživé blonďaté slečny, jezdkyně roku 2014 Plzeňské oblasti v kategorii děti a roku 2016 v kategorii juniorů.

Miguell Imhoff a Petra Krebsová ve Staré Roli (2016). Foto: Marcela Kozová

Koně miluji od malička. Trávím s nimi veškerý volný čas. Prvním jezdeckým krůčkům mě učili poníci. Od rekreačního ježdění jsem přešla k závodění. Věnuji se zejména drezúře. Závodit jsem začala v roce 2014 s ponym Slaillim. Oba dva jsme se společně učili od úplného počátku. Díky skvělé trenérce, paní Věře Jáchimové, která s námi měla hodně trpělivosti, jsme dosáhli velkých úspěchů. V prvním roce, kdy jsme jezdili základní úlohy, jsme se nebáli jít i do oblastní Dressage tour. V konkurenci velkých koní jsme skončili druzí. Na oblastním mistrovství dětí jsme vybojovali třetí místo a na republikovém šampionátu kategorie pony jsme získali druhé místo.

I v následující sezóně se nám dařilo. Účastnili jsme se Mistrovství republiky v kategorii pony. V Českém drezúrním poháru jsme skončili pátí. V oblastní Dressage Tour 2015 jsme dopadli ještě lépe. Získali jsme druhé místo a to nám zároveň vyneslo titul Oblastní mistři. V sezóně jsme absolvovali 73 startů a převážně jsme se poměřovali s velkými koňmi, převážně na stupni L.

V pony sportu jsem pokračovala i v roce 2016, kdy Slailliho nahradil Šitan. Zúčastnili jsme se MČR pony, vyhráli Dressage Tour v kategorii pony a získali 3. místo při oblastním mistrovství pony.

To už mi bylo patnáct let a musela jsem přestoupit mezi juniory a na stupeň S. A tehdy mi do života vstoupil nový parťák Miguell. Můj životní kůň. Dvacetiletý vysloužilý nizozemský odchovanec, který má za sebou tvrdou německou drezúrní práci na výkonnostní úrovni TT. Ve svých osmnácti letech se pomalu chystal na zasloužený důchod. Jenže neustále překvapoval svojí vitalitou a chutí trénovat i závodit. A tak se s důchodem ještě počkalo.

Tým kolem Miguella a Petry

Migouška si vyhlídl můj tatínek. Doma nám s mamkou řekl, že bychom ho měli jet vyzkoušet. Když jsem šla poprvé za ním do výběhu, tak se hned začal mazlit. Položil mi hlavu na rameno. To je jeho oblíbená činnost do teď. Šla jsem si ho vyzkoušet. V sedle na poníka, na uzdečce a bahnitém výběhu. Nemohla jsem na něm vysedět jeho klus. Ale on dělal úplně všechno, co jsem po něm chtěla. Dokonce jsem zažila i můj první a chtěný přeskok. Dohodli jsme se s německými majiteli, že u nás zůstane na stálo. Naučil mě spoustu věcí. Od správného sedu až po nejrůznější cviky, které ho neuvěřitelně baví a on je umí dokonale. Ovšem pokud nedám naprosto přesnou pobídku, tak je neudělá.

Neznal výběh, jen pravidelné tréninky, vyvazování apod. U nás je venku s koňmi a poníky. Se mnou šel i na svojí první vyjížďku v životě. Strašně dlouho jsme pracovali na tom, abych měla klidné ruce a aby zvládl vyjížďku bez stavění se na zadní. Teď na něm skáču v lese přes stromy, jezdím na ohlávce, bez sedla, a v létě chodíme plavat do řeky a rybníka. K udržení kondice mu pomáhá domácí solárium. Poprvé v životě také zjistil, že se dá venku běhat, volně. Tu radost dává najevo chutí k práci, která mu trochu paradoxně po těch náročných letech zůstala. Je to ten nejpracovitější a nejbáječnější kůň, kterého jsme poznali. Nejlepší učitel a přítel, kterého nikdy nechci ztratit. Někdy to s ním není jednoduché. Neustále čeká na prvky vysoké drezury. Cviky na stupni S jsou pro něho nedostatečné.

Volné chvíle si spolu užívají

První společná sezóna dopadla nad naše očekávání. Probojovali jsme se na Mistrovství republiky. V šampionátu ČR mezi juniory jsem obsadila 5. místo druzí jsme byli v Dressage Tour 2016. Stali jsme se juniorskými mistry oblasti a já obdržela bronzový výkonnostní odznak.

Zatím nejlepší byla loňská sezóna. Zvýšili jsme procentuální hodnotu úloh, umísťovali se na předních příčkách a povyskočili ve výkonnosti na stupeň ST. Z Mistrovství republiky v Brně jsme si odvezli krásné 6. místo. Vyhráli jsme Dressage Tour 2017 v kategorii seniorů, stali se oblastními mistry a kvalifikovala jsem se do Národního poháru mládeže. Každá dobře odjetá úloha je pro mne úspěchem. Nejhezčí zážitky mám z úloh na MČR a hlavně kür. V červenci se mi splnily dva sny v jednom. Poprvé jsem startovala v zahraničí a v prvním ST. První úlohu S (jejich M**) jsme ve velké německé konkurenci zvládli za skvělých 60% a obsadili 11. místo. Druhá úloha stupně ST (S*3) se nám vydařila ještě lépe. S 61,66% jsme byli šestí.

Reprezentantka Jezdecké školy Kozolupy, která se umístila v konečném žebříčku ČJF na 2. místě mezi mladšími juniory a na 5. místě ve výkonnostním žebříčku kategorie mladý jezdec, v zimním období nezahálí. Pilně se připravuje s Miguellem i novou posilou stáje Williamem na novou sezónu. První akcí bylo lednové drezúrní soustředění ve Svržně s přední českou trenérkou Danielou Křemenovou.

První velký úspěch v letošní sezóně zaznamenala Petra s Miguellem při květnových drezurních závodech v Karlových Varech. Po výtečném zajetí úlohy JD zvítězila v mezinárodní konkurenci.

První vítězství v mezinárodní konkurenci

Trenérka Věra Jáchimová, která stojí za Petřinými úspěchy, na adresu svědomité svěřenkyně řekla: „Jezdce, který svého koně nebere jako cvičební materiál, ale jako parťáka a kamaráda, který veškeré své potencionální úspěchy řadí až za spokojenost zvířete, tak takového jezdce budu dál ráda trénovat!“

A my se s přáním všeho nejkrásnějšího, a to nejen na poli drezúrním, rádi přidáváme.

Bronzová medaile z finále MCI putuje do České republiky

Výtečný výsledek přivezl z finále drezurního šampionátu iberijských koní MCI český jezdec Michal Košťál. S Fidalgem d´Atela obsadil v Paříži třetí místo. „V soutěži startovalo nejlepších 34 koní na základě kvalifikace ze svých evropských zemí. V této velké konkurenci bylo naším cílem dostat se na bednu a přivézt domů medaili, ...