Home > Zpravodajství > domácí sport > Khalshani vítězství ve Zlatém poháru nezopakoval, dostih byl totiž zrušen

Khalshani vítězství ve Zlatém poháru nezopakoval, dostih byl totiž zrušen

Předčasný konec měl červnový dostihový mítink na pardubickém závodišti, jehož vrcholem měla být prestižní klasická steeplechase. Pomyslným „viníkem“ zrušených dostihů bylo počasí. Dvě bouřkové vlny zasáhly Pardubice tak silně, že se dostihová dráha stala nezpůsobilou. Zrušen byl nejen Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, ale také závěrečná steeplechase.

Kvůli nepřízni počasí byly dostihy předčasně zrušeny. Foto: Sandra Schulzová

Kvůli nepřízni počasí byly dostihy předčasně zrušeny. Foto: Sandra Schulzová

Dostihový mítink měl na programu osm dostihů. Zatímco v první polovině dne pálilo slunce, tu druhou poznamenal silný déšť. První bouřka přišla na závěr pátého dostihu, kvůli dešti pak musel být několikrát posouván start dostihu šestého. Tím měla být cross country III. kategorie na 4200 metrů. Nakonec se ale Cena města Pardubic proměnila do klasické steeplechase na 4300 metrů a odstartovalo jen pět koní z původního devítičlenného startovního pole.

Počasí ovlivnilo i průběh dostihu. Nejprve Barakin a Sixtyseven shodili své jezdce ještě před zkušebním skokem, byli ale znovu nasedláni. Tempo dostihu bylo pomalé, vpředu se držel Oriental Lion, pole uzavíral Cherwick. V cílové rovině nastoupil Renard Argenté s Ondřejem Velkem, který si poradil s útokem Cherwicka. Třetí doběhl Sixtyseven, čtvrtý Barakin, pátý Oriental Lion. „Taktika se v těchto podmínkách moc vymýšlet nedala. Rada jezdci byla, aby jel rozumně a zbytečně nehonil koně,“ řekl po dostihu trenér vítězného Renard Argenté Antonín Novák.

Čtěte také:  Rudolf Doležal vyhrál ČSP v Opavě. S Janem Štětinou má finále na dosah

S téměř hodinovým zpoždění pak měl odstartovat vrchol dne – Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Krátce předtím byl škrtnut předloňský vítěz tohoto dostihy a velký favorit Khalshani. Ke startu se tak připravilo osm koní (Zeus byl škrtnut ještě před začátkem dostihového mítinku). Jenže nad Pardubice přišla další silná bouřka a dostihy byly zrušeny. Uskuteční se v náhradním termínu, pravděpodobně v rámci červnového mítinku s II. kvalifikací na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou.

V první polovině dne se dařilo jezdci Janu Kratochvílovi a trenéru Františku Holčákovi. Tato dvojice se společně prosadila hned v úvodní Ceně proutěnkářů na 3200 metrů. Čtyřletý hnědák Mustamir byl favoritem dostihu a tuto svou roli potvrdil. Podruhé se Janu Kratochvílovi zadařilo v dostihu klisen Ceně Lady Anne, kde jistě zvítězil s Amforou trenérky Pavlíny Baštové. František Holčák připravil také vítěze v druhém dostihu dne, steeplechase cross country na 3400. Do sedla pětiletého Guillerma v Ceně Orling angažoval mladého žáka Adama Eliáše, pro kterého to bylo první překážkové vítězství v kariéře. Guillermo se na vedoucí pozici usadil už krátce po startu a vydržel tam až do vítězného cíle.

Ve čtvrtém dostihu dne, steeplechase cross country na 4500 metrů se dařilo dalšímu žákovi, tentokrát Jakubu Spáčilovi. V Ceně podporované advokátní kanceláři Kaplan&Nohejl zvítězil s sedle šestiletého Celadona. Toho připravuje trenér Čestmír Olehla. Pro Jakuba Spáčila to bylo už šesté letošní vítězství v Pardubicích.

Čtěte také:  Prague Lions skončili v Berlíně šestí. GCL vyhráli Hamburg Giants

Posledním dostihem, který se ještě z velké části běžel za slunečného počasí, byla steeplechase cross country na 4000 metrů pro čtyřleté koně, Cena podporovaná společností Agrovenkov, o.p.s. Ve vítězství proměnila svůj krosový debut tmavá hnědka Silk připravovaná trenérem Josefem Váňou, v sedle s Josefem Váňou mladším. Právě pro něj to bylo vůbec první letošní tuzemské vítězství. První vítězství to bylo i pro Silk. A bylo to vítězství poznamenané přicházející silnou bouřkou…

Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy Khalshani Pardubice Zlatý pohár
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Policie pátrá po ukradeném poníkovi
Následující: Nejkrásnější kůň: El Paso II poztrácel své soupeře

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Ange Guardian počtvrté vítězný, počtvrté s jiným žokejem

Ange Guardian potvrdil neporazitelnost, v Ceně Peruána se předvedl Theophilos a kuriozní průběh čtyřkového crossu. Takový byl dostihový mítink se III. kvalifikací na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Vrcholem dostihového dne byla Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Na ...