Home > Zpravodajství > informujeme vás > Kladenští hasiči se učili zacházet s koňmi

Kladenští hasiči se učili zacházet s koňmi

V pátek 16. října dopoledne vyjela část směny B ze stanice HZS Kladno na jízdárnu ke Smečnu, aby se seznámila se základy práce s koňmi v krizových situacích.

Speciální výcvik byl součástí plánu odborné přípravy a mohl se uskutečnit díky laskavosti Bc. Kateřiny Chloupkové z občanského sdružení Stáj Káťa, která dvouhodinové školení hasičům zdarma nabídla a sama se i výcviku ujala.

Hasiči výcvik

V úvodu trenérka Chloupková hasičům vysvětlila specifiku chování koní, klady i zápory jejich povahových vlastností, reakce na různé situace i hlavní zásady komunikace se zvířaty. „Předně si musíte chránit vlastní osobní prostor,“ upozornila zkušená cvičitelka úvodem a hned přidala další důležité rady. „Hlavně se nesnažte koně dohonit – to se ještě nikomu nepodařilo,“ připomněla s úsměvem. „A nikdy k němu nepřistupujte zezadu, protože tam nevidí a největší nebezpečí hrozí právě od zadních kopyt.“ Reakce hasičů byla skoro jednohlasná: „Takže jako k vrtulníku!“

Po následné ukázce přístupu ke koni, uvázání vodícího lana k ohlávce a vedení koně si pak všichni přítomní příslušníci postupně základní práci se zvířetem vyzkoušeli. V další fázi se v uzavřeném cvičišti učili hasiči odchytit pobíhající hnědku Fany a připnout ji k lanu. Předposlední část výcviku byla zaměřena na vyvádění koně z boxu a ze stáje a jeho zpětné zavedení dovnitř. Nejtěžší úkol čekal na hasiče na závěr, kdy měli odchytit a přivést vybraného koně z volného výběhu s tím, že mu také museli nasadit ohlávku.

Čtěte také:  Northerly Wind proměnil letošní premiéru ve vítězství ve Zlatém poháru

Hasiči

Výcviku se zúčastnil i velitel kladenské stanice mjr. Bc. Milan Strádal, který si všechny úkony příkladně a úspěšně vyzkoušel vždy jako první. „Chtěl bych občanskému sdružení Stáj Káťa a jmenovitě paní Kateřině Chloupkové poděkovat, že se nám takto věnovala a pečlivě nám všechno vysvětlila. Byla to pro nás ohromná zkušenost, která se jinak než praktickým školením nedá naučit. Už i proto, že v poslední době se chov koní u nás hodně rozšířil a úměrně s tím také stoupl počet zásahů při jejich záchraně,“ zhodnotil před návratem na základnu Milan Strádal.

Obdobný výcvik čeká v nejbližších dnech i příslušníky směny C a směny A.

Autor: por. Ing. Ladislav Holomčík, tiskový mluvčí HZS Středočeského kraje

hasiči
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Cesta za snem pro Terezku – benefiční cyklovyjížďka na Kunětickou horu
Následující: Jezdeckou sezonu na pardubickém závodišti zakončí pouze všestrannost

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Karlovarští hasiči vytahovali koně z jímky

Hasiči Karlovarské kraje zveřejnili na svém facebookovém profilu video ze zásahu, při kterém pomáhali zpět na zem koni, který spadl do jímky. Podle dostupných informací by měla být klisna naštěstí v pořádku. Čtěte také:  Další vstupenky na Velkou pardubickou jsou v prodeji