Home > Zpravodajství > domácí sport > Klusácké “hody“ na Hipodromu Bravantice

Klusácké “hody“ na Hipodromu Bravantice

Sobotní mítink 15. listopadu na Hipodromu Bravantice u Ostravy připomíná ze všeho nejvíc klusácké hody. V programu sedmi dostihů se startem v pravé poledne bude mimo jiné vyhlášen a dekorován nejlepší kůň zapřažený v sulce v právě končící české sezóně 2014: Klusákem roku se zcela očekávaně stala čtyřletá vranka Damalia (NL).

 

Vranka nizozemského chovu Damalia, český Klusák roku 2014

Vranka nizozemského chovu Damalia, český Klusák roku 2014

Reprezentantka stáje Euro – Koberce s původem Opus Viervil – Victory Joe (po Park Avenue Joe) má nejen nizozemského chovatele, ale také trenéra a jezdce, Allle J. M. Lomana.

Spolu s ním zvítězila v letošní klusácké Trojkoruně, tedy Jarní ceně, Českém derby i St. Leger (před ní to dokázal Jades Ideal v roce 1994) – a 26 hlasujících trenérů nemuselo o ničem přemýšlet.

Slávy a potlesku se ovšem nedočkají jen Damalia a Loman: Po doběhu posledního dostihu dojde na dráze k vyhlášení výsledků národních šampionátů a ocenění jejich vítězů.

Nanana neprohraje?

Třetím vrcholem soboty je zcela jistě start dosud neporažené klisny jménem Nanana ve Velké ceně dvouletých (1640 metrů). Dcera amerického hřebce Chips and Fish a nizozemské klisny Nynke – Frisia (po On The Take) se narodila v chovu Mgr. Jiřího Svobody a startuje za barvy jeho syna Davida.

Dvouletá klisna Nanana má zatím skvělou bilanci: Šest startů, šest vítězství!

Dvouletá klisna Nanana má zatím skvělou bilanci: Šest startů, šest vítězství!

V této chvíli má Nanana na kontě šest startů a šest vítězství, ale ve Velké ceně dvouletých na ní „číhá“ rakouská Scarlett. Pikantní je, že jak domácí hvězdu, tak zahraničního hosta povedou cizinci: Dieter Marz a Manfred Strebel jsou oba z Rakouska!

Čtěte také:  Jarní prázdniny v Národním hřebčíně

Králem je Eilean Donon

Ke kompletní informaci o největších klusáckých osobnostech končící sezóny chybí ještě jedna zpráva:

Šampiónem premiérového ročníku Výstavy klusáckých koní byl odbornou komisí vyhlášen třináctiletý plemenný hřebec Eilean Donon (US). Chovatelskou akci uspořádala v říjnu Česká klusácká asociace samozřejmě na bravantickém hipodromu.

Plemenný hřebec Eilean Donon, vítěz I. ročníku Výstavy klusáckých koní

Plemenný hřebec Eilean Donon, vítěz I. ročníku Výstavy klusáckých koní

V hlasování návštěvníků dostihového dne získala nejvíc přízně výše zmíněná a  o 11 let mladší klisna Nanana.

V neoficiálním šampionátu se utkali jak chovní hřebci a klisny amerického a francouzského klusáka, tak aktivní dostihoví koně.

Americký hnědák Eilean Donon, produkt chovu Steve Stewarta a Josepha Taylora z města Paris ve státě Kentucky loni překvapil v anketě Nejkrásnější kůň ČR už svým postupem do finále. V něm pak vybojoval jako absolutní outsider výborné šesté místo.

Syn špičkového plemeníka Angus Hall (rekord 1:10,0, zisk  830 654 USD) a  matky Legend Queen (po Legend Hannover) dokázal vyhrát 11 dostihů, vydělat 403 068 USD a zaklusat rekord 1:10,9 při vítězství v Meadowlands (1609 m).

Jako tříletý se proslavil tím, že pouhé tři týdny po operaci tříselné kýly opět dokázal zvítězit ve velkém dostihu.

Kůň, jehož jméno se jen jedním písmenem liší od názvu známého středověkého skotského hradu (Eilan Donan) začal chovnou kariéru v Nizozemsku, potom připouštěl dvě sezóny v Austrálii a od loňska působí v Bravanticích. Jeho provozovatelem je  Mgr. Jiří Svoboda.

Čtěte také:  Hasiči zachraňovali koně z řeky

Text: Jiří Křepelka

Foto: Martina Hubníková

Bravantice klusáci
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: NP Šumava se zbavuje koní
Následující: Dostihové šampionáty znají své vítěze

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Nabídka plemenných hřebců v klusáckém chovu 2015

Česká klusácká asociace letošní rok zaznamenala a vydala sedm osvědčení pro plemenné hřebce. V nabídce najdeme výhradně plemeníky ze zahraničních chovů. Kteří to jsou?… Eilean Donon(US) – (Angus Hall) – se ve dvou letech zařadil mezi špičku ročníku v Kanadě. Se ziskem přes 400.000 USD a rekordem 1:10,9 začal působit ...