Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > informujeme vás > Knabstrupští koně na výstavě v Lysé

Knabstrupští koně na výstavě v Lysé

Barokní společnost

Pouhý týden zbývají do zahájení 18. ročníku mezinárodní výstavy a veletrhu všeho, co ke koním patří s názvem Kůň 2011, kterou pořádá společnost In-expo Group. Nejen z chovatelského hlediska bude jednou z největších zajímavostí výstavy představení v Čechách prozatím téměř neznámého barokního plemene „knabstrupský kůň“. „Konkrétně se bude jednat o chovnou klisnu s ročním hřebečkem, kteří byli začátkem roku importováni do Čech jako jedni z prvních zástupců tohoto plemene u nás.

Oba budou předváděni v rámci chovatelské přehlídky a klisnu ještě diváci uvidí v odpoledních ukázkách v dámském sedlovém tandemu,“ prozradila Johana Spáčilová – Moutelíková z České barokní společnosti, která předvedení těchto koní připravuje.

 

Knabstrupští koně jsou v podstatě vzdálenými předky appaloos. Dnes, po vystřídání mnoha koňských generací, jsou tato dvě plemena značně odlišná a mají různou stavbu těla.

„Knabstrup se vyvinul ze starých španělských koní, jejich křížením s frederiksborskými koňmi,“ uvádí Johana Spáčilová. Knabstrupové jsou označováni za barokní koně, stejně jako lipicáni, andalusani, koně lusitánští, kladrubští, frederiksborští a další.

V dnešní době jsou knabstrupové chováni ve dvou typech – v barokním a moderním sportovním. Jsou také chováni v různých velikostech – jako velcí koně, poníci i minikoně. „Kromě barvy jsou tito koně velmi dobře známí svým jedinečným charakterem. Jsou vysoce inteligentní, což je předurčuje k výcviku pro show a pro vysokou školu. Pro svůj jedinečný pohyb, který je velmi silný avšak snadno kontrolovatelný, jsou také využíváni k terapeutické práci,“ popisuje kladné vlastnosti tohoto plemene Johana Spáčilová.

Čtěte také:  Anna Kellnerová má nového koně, za čtvrt miliardy

 Zástupce České barokní společnosti bude možné vidět také v dalších ukázkách odpoledního programu. „Stále zvažujeme, zda bude další ukázkou sokolnictví v klasickém baroku, nebo fantasy souboj dobra a zla v podání bájného Pegase, který jsme loni úspěšně předvedli při Svatováclavských slavnostech v Hradci Králové. Definitivní rozhodnutí si necháme pro návštěvníky výstavy jako takové malé překvapení,“ říká Johana Spáčilová.

Česká barokní společnost spojuje divadlo, show s koňmi a tradiční klasické ježdění na koni. Ačkoliv uskupení nese název barokní, na představeních je možné vidět dokonalou iluzi různých historických období, a to od drsné gotiky, přes elegantní baroko až po současnost – elegantní dámy v sedle, ale také drsné rytíře, ukázky spolupráce koní a dravců nebo dosti nebarokní jízdní lukostřelbu a podobně. „Naše programy lze spatřit na městských slavnostech, nejrůznějších firemních akcích, Hubertových jízdách či všelikých výstavách a show a to nejen v České republice. S koňmi se účastníme také reklamních a filmových projektů. Z těch posledních jmenujme např. Tři mušketýry 3D, kteří měli minulý týden premiéru v sousedním Německu. Pod naším vedením si také mohou případní zájemci, v rámci výukových hodin, vyzkoušet jízdu v dámském sedle, lukostřelbu či šerm na koni a mnoho dalšího,“ dodává Johana Spáčilová.

Barokní společnost

Předchozí: Ohlédnutí za kvalifikacemi 121. Velké pardubické ČP
Následující: Kronika kladrubská v Lysé i s podpisem
x

Mohlo by vás zajímat

Do jímky spadl kůň, hasiči na jeho vytažení potřebovali jeřáb

Do odpadní jímky v Opatově u Lubů na Chebsku spadl v neděli 9. prosince v podvečer kůň. Přivolaní hasiči museli rozebrat část žumpy, aby si zvětšili možnost přístupu ke zvířeti a získali dostatečný prostor pro záchranu. Zároveň bylo nutné odčerpat část obsahu jímky, jinak hrozilo, že kůň prochladne. Mezitím velitel ...