Home > Zpravodajství > pozvánky > Kolbiště v Suché přitáhlo téměř dvojnásobek jezdců a koní

Kolbiště v Suché přitáhlo téměř dvojnásobek jezdců a koní

Šestnáctý ročník Velké ceny Litomyšle v parkurovém skákání bude prvním, který se neuskuteční na přírodním kolbišti u Primátorské hráze, nýbrž v nedaleké Suché, kde má pořádající Stáj Manon v areálu tamního hřebčína k dispozici moderní jezdecké závodiště. Pohled do seznamu přihlášek nenechá nikoho na pochybách, že jde ze strany jezdců o velmi pozitivně vnímanou změnu.

Ve dnech 8. – 10. června se totiž dle předpokladů uskuteční více jak 800 startů, zatímco v loňském roce jich bylo jen necelých pět stovek. „Největší nárůst jsme zaznamenali především úvodní den v soutěžích na základní až střední úrovni, v nichž se počet účastníků více jak zdvojnásobil. I z tohoto důvodu budou muset páteční soutěže začít již od půl osmé a stejně tomu bude i v sobotu,“ uvedl hlavní organizátor Jiří Skřivan. Startovní pole se budou vyznačovat nejen kvantitou, ale i kvalitou. A to i přes skutečnost, že ve stejný termín probíhají ve středočeských Zduchovicích mezinárodní skokové závody. Z TOP 10, kdy na průběžné 10. příčce figurují hned tři jezdci, by měli chybět v Litomyšli jen zástupci Jezdecké stáje Schneider – Jiří Luža a Jan Štětina startující ve zmíněných Zduchovicích. V nedělní Velké ceně Litomyšle se tak dá očekávat opět pokračování boje o přední umístění v pohárovém žebříčku, v němž aktuálně vede Jiří Skřivan. Jakožto pořadatel pátého kvalifikačního kola Skokového poháru České pojišťovny ovšem sám sobě velké naděje na prvenství nedává a jasně hovoří i statistiky z let minulých. Na domácí půdě Jiří Skřivan zvítězil jen při premiérovém ročníku v roce 1997. „Tím, že se závody konají přímo v Suché, jsou pro mě přípravy o něco jednodušší. Na druhou stranu pokaždé, když je něco poprvé, tak to s sebou přináší určitou nervozitu, zda bude vše fungovat tak, jak má. Kallisto se sice poslední extraligový závod v Ptýrově nevydařil, ale věřím, že tentokrát bude již podávat standardně kvalitní výkony,“ doufá Skřivan.

Čtěte také:  Miloslav Příhoda: Díky Prague PlayOffs se nám otevírá úplně jiný svět

Jiří SkřivanJiří Skřivan

Největším soupeřem Jiřího Skřivana je dlouhodobě reprezentant Jezdeckého klubu Opava Kateřinky Jiří Hruška, který vloni obsadil se svými koňmi ve Velké ceně Litomyšle dvě nejvyšší příčky. Ani s jedním však letos v Suché startovat nebude. Plemeník Aristo-Z odpočívá a Radek je již nějaký čas prodaný. Dvoubodovou ztrátu na Skřivana v průběžném pořadí po čtyřech kolech se tak Hruška pokusí smazat v sedle Espri 2, případně s Mr. Vox Agromarket H+B, s nimiž je do nedělní Velké ceny přihlášen. „Aristo-Z má nyní naplánované volno až do naší Velké ceny Opavy. Ta se uskuteční dva týdny po závodech v Litomyšli, kde se pokusím bodovat pravděpodobně s Espri 2,“ upřesnil Jiří Hruška.

Jiří Hruška s Espri 2Jiří Hruška s Espri 2

Čistě teoreticky by Skřivana mohla na vedoucí příčce ohrozit ještě Hana Pokorná. To by ovšem musela inkasovat plný počet pohárových bodů a Skřivan by naopak nesměl získat žádný. „Osobně bych pro letošní Velkou cenu favorizoval Aleše Opatrného, který má i díky rakouskému angažmá k dispozici kvalitní koně. Navíc zatím do letošního žebříčku vybojoval jen 12 bodů z Ptýrova, a tak bude mít opravdu velkou motivaci, aby zvítězil. Finále Skokového poháru totiž proběhne stejně jako v loňském roce na jeho domovském kolbišti v Hořovicích, kde zcela jistě nebude chtít chybět,“ upozorňuje Jiří Skřivan na dalšího z adeptů na vítězství. Opatrný by měl do Velké ceny nastoupit dle nejaktuálnějších informací s Nobelem a Casalem.

Čtěte také:  Letošní seriál závodů jezdecké všestrannosti vrcholí

Program Velké ceny Litomyšle nebude jen o parkurových soutěžích. Diváci se mohou těšit především v neděli na bohatý doprovodný program. Pro děti budou připraveny různé atrakce a dostanou příležitost se také povozit na koních. V předprogramu hlavní soutěže pak mj. uvidí manžele Tomkovi z ranče Sedící kůň, kteří se pyšní několika certifikáty o vytvoření českých rekordů v oblasti netradičních a ojedinělých výsledků ve výchově a výcviku koní. Velkým lákadlem jistě budou také slosovatelné vstupenky – a to nejen o tradiční výhru v podobě zapůjčení osobního automobilu Ford od společnosti Auto In na víkend, ale také o LED televizor značky Grundig s úhlopříčkou 81 cm. Do třetice se bude soutěžit o knihu receptů Filipa Sajlera, jehož tým Perfect Cateringu připravil pro VIP hosty speciální kulinářské menu složené z celodenního „Live cooking buffetu“, kde se bude podávat marinovaná domácí šunka pečená na grilu doplněná křenovou omáčkou nebo hořčicí s medem a šťouchanými brambory. Grilovat se bude i v pátek, kdy společnost Energys sponzorující závěrečnou soutěž pozve jezdce i další přítomné na večerní párty spojenou fotbalovým utkáním v reálu závodiště i v televizi. Zatímco na kolbišti bude probíhat zápas Čechy vs. Morava mezi jezdci v kopačkách, zájemci budou moci sledovat prostřednictvím obrazovek České televize úvodní zápas reprezentace ČR s Ruskem na Euro 2012. Na sobotní večer, kdy český fotbalový tým nehraje, pak další ze sponzorů – restaurace U Kolji – pozve účastníky závodů Skokového poháru do svých prostor na velkou hudebně-taneční párty. Živo tak bude nejen v Suché u Litomyšle od brzkého rána až do pozdních nočních hodin.

Čtěte také:  Poslední dostihová šance tohoto roku

 

Suchá - mapu najdete zde:Suchá – podrobnosti k cestě najdete na Maps.google.cz

SEZNAMY STARTUJÍCÍCH a předběžné startovní listiny jsou k dispozici na webu SPČP ZDE.

Online výsledky lze sledovat v průběhu závodů na této adrese: http://ceskyskokovypohar.cz/online/

Předchozí: Střípky z dostihového dne v Mostě 2.6.2012
Následující: X. den metropolitní sezóny: Kdo se ještě vejde do Derby?
x

Mohlo by vás zajímat

Ondřej Zvára: V O2 areně není jednoduché udržet soustředěnost koní

Parkurový reprezentant Ondřej Zvára stejně jako v loňském roce chystá se dvěma koňmi na Global Champions Prague PlayOffs do pražské O2 areny. Kromě vlastních startů se těší i na to, že bude opět sledovat finálové parkury družstev. Ondřej Zvára patří do tzv. A-kádru české parkurové reprezentace. Během galashow světového parkuru ...