Home > Zpravodajství > informujeme vás > Koně v TV: Divocí koně v dunajské deltě

Koně v TV: Divocí koně v dunajské deltě

Německo–francouzský dokument o divokých koních žijících v deltě řeky Dunaj odvysílá v sobotu 19. prosince 2015 od 15 hodin Česká televize na programu ČT2. Pořad bude odvysílán ještě v pondělí 21. prosince ve 14:35 a v sobotu 26. prosince v 6:55, vždy na programu ČT2. Dokument bude také možné zhlédnout na webových stránkách České televize.

Divocí koně v dunajské deltě. Foto: archiv České televize

Divocí koně v dunajské deltě. Foto: archiv České televize

Před lety domestikovaní, dnes ale svobodní, ohrožují nádhernou přírodu. Patří do ní, nebo mají být vyhubeni?

Dunajskou deltu, vzácný přírodní klenot, najdeme ve východní části Rumunska. Je to největší a nejzachovalejší evropská říční delta. Rozkládá se na 3446 km2 území, kde se Dunaj vlévá do Černého moře. V jejích mokřadech, stojatých a tekoucích vodách žije přes 1200 druhů rostlin, 300 druhů ptáků a 45 druhů ryb. Delta je také významným hnízdištěm tažného ptactva. Celkem 2733 km2 území delty je chráněno a od roku 1991 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V posledních desetiletích sem přibyl nový živočišný druh: divocí koně. Některé lidi to těší, jiné naopak ne.

Tito koně, prohánějící se Dunajskou deltou, bývali před lety domestikováni. Jejich příběh se začíná psát v roce 1989, v roce rumunské revoluce a pádu socialistického zemědělství. Zemědělská družstva se zrušila a obyvatelé vesnic si koně buď rozebrali, nebo je vypustili do okolních luk. Oproti veškerým očekáváním koně přežili. Shromažďovali se do skupin, vytvořili rodiny a postupem času se z nich stala divoká zvířata. V deltě dnes žije na 2000 divokých koní a jejich počty stále stoupají.

Čtěte také:  Královnou dvouletých klisen se ve Varech stala Fraga

Biologové se obávají, že by mohli zničit zdejší, v Evropě unikátní ekosystém – les Letea, který je nejstarší evropskou přírodní rezervací, založenou v roce 1938. Tito vědci proto volají po likvidaci koní. Ministerští úředníci nezůstávají k varování vědců a ekologů hluší, a tak v nedávné době začali být zdejší koně systematicky vybíjeni.

Naštěstí se ale velmi silně ozývají i opačné, rozumnější hlasy jiných odborníků, kteří usilují o vypracování studií a programů, na jejichž podkladě by se určilo, kolik koní tento ekosystém bez úhony pojme, a jakým způsobem je možné ochránit jak původní flóru, tak zde zároveň zachovat i stáda divokých koní.

Divoký kůň Koně v TV
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Druhé stádo divokých koní přijelo do rezervace, doplnilo skupinu zubrů
Následující: Zimní království starokladrubských koní

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Světoznámé rezervaci hrozí katastrofa. Kvůli zpoždění úředníků musí utratit třetinu vzácných zvířat

Největší hrozbě za dobu své existence čelí populární rezervace divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů v bývalém vojenském prostoru Milovice. Kvůli dalšímu odkladu rozšíření, které je schválené od roku 2016, musí ochránci do konce srpna evakuovat nebo utratit 31 zvířat. Tedy přibližně třetinu současného počtu. „Šlo by o největší ...