Home > Zpravodajství > domácí sport > Koňským městům předsedá primátor Pardubic

Koňským městům předsedá primátor Pardubic

Pardubice získaly post presidenta asociace koňských měst Euro Equus. Sdružení tak bude v letech 2017 až 2019 řídit, poprvé v jeho historii, pardubický primátor. Funkci koncem roku převezme od primátorky španělského Jerezu.

obrazek_298„Pro Pardubice je to ohromná čest, ale také závazek. Asociace má řadu plánů, navíc v roce 2019 naše město ponese putovní titul Evropské město koní a jako takové se bude muset prezentovat, práce je před námi tedy dost a dost,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Asociace Euro Equus založila 3. května 2005 čtyři evropská města, k jejichž historii patří chovatelská či dostihová tradice – belgický Waregem s tradicí dostihů, španělský Jerez de la Frontera, proslulý Královskou andalůskou školou jezdeckého umění i chovem andalůských koní, portugalská Golega známá chovem lusitánských koní a české Pardubice. V roce 2015 se stala pátým členem Euro Equus polská “dostihová” Wroclaw.

Právě ve Wroclawi se o víkendu sešla valná hromada sdružení, která presidentství Pardubic schválila. „Ve Wroclavi jednalo vedení asociace úplně poprvé.  Přes nabitý program jednání jsme měli možnost navštívit tamní závodiště. I to jejich má velmi dobrou úroveň, nyní usilují o zařazení do Crystal cupu, mezinárodního seriálu dostihů kategorie steeplechase cross country na nejvýznamnějších evropských závodištích,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková, která na valné hromadě zastupovala město Pardubice.

Cílem asociace Euro Equus je propagaci a další rozvoj kulturního dědictví chovu koní. Základem úspěchu je intenzivní spolupráce členských měst v řadě aktivit. Euro Equus hodlá chránit a rozvíjet regiony s koňskou tradicí, a tím přispět k zachování evropského kulturního dědictví chovu koní. Členská města se snaží například vytvářet podmínky pro výcvikové projekty, chovy nebo organizaci výstav a tyto projekty podporují.

Čtěte také:  ČSP nově zamíří do Chuchle Areny Praha. Finále proběhne v Hořovicích

Z iniciativy Euro Equus vznikl například Evropský den koní, jehož název byl zaregistrován Evropskou komisí. Připadá na druhý víkend v září a poprvé se slavil ve všech členských městech asociace v roce 2015. Stejné to bude i letos, kdy EDK připadá na 11. září. V Pardubicích bude oslava součástí dostihového dne, kdy se jede IV. kvalifikace na Velkou pardubickou.  Sdružení Euro Equus podpoří oslavy 2000 EUR, bude opět partnerem kvalifikačního dostihu a podobně jako v loňském roce chystá pro návštěvníky závodiště také doprovodný program představující členská města i jejich koňskou tradici.

Autor: Nataša Hradní, tiskový úsek Magistrátu města Pardubice

dostihy EURO EQUUS Pardubice
Předchozí: MISTROVSTVÍ ČR VE VŠESTRANNOSTI: Překážky musí koně lákat
Následující: Návrat divokých koní 2016 se uskuteční již zítra

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Modrožluté barvy stáje Dr. Charvát ovládly sobotní Pardubice

Křišťálový pohár města Pardubic i Stříbrnou trofej podporovanou sázkovou kanceláři ovládly modrožluté barvy stáje prezidenta Jockey Clubu ČR. Čtyřletou klisnu Cheminée i devítiletého hnědáka Anakinga k vítězství dovedl žokej Jan Faltejsek. Oba koně připravuje Pavel Tůma. V jedničkových proutkách – Křišťálovém poháru dlouho s velkým náskokem utíkal polský Trim, Faltejsek s Cheminée si jej ...