Home > Zpravodajství > domácí sport > Královický dvojboj Zimního jezdeckého poháru

Královický dvojboj Zimního jezdeckého poháru

Jezdecký areál v Královicích nedaleko Slaného hostil o uplynulém víkendu Zimní jezdecký pohár ČJF. V sobotu patřila hala parkurovým jezdcům, v neděli je vystřídala spřežení.

Královický Zimní jezdecký pohár ČJF pro Štětinu

V Královicích u Slaného se v sobotu 24. února konalo 3. kolo skokové části halového seriálu Zimní jezdecký pohár ČJF 2018. Dorazil také dosavadní lídr žebříčku Velké i Malé túry Jan Štětina. Ten potvrdil skvělou formu i při tomto kvalifikačním kole.

Jan Štětina. Foto: Josef Malinovský

Závodní program čítal celkem sedm soutěží, přičemž vrcholem byla stejně jako v předešlých kolech skoková soutěž stupně S*, s výškou překážek 125 centimetrů. V tomto parkuru s finále se představil hned se třemi koňmi dosud nejvíce bodující jezdec v letošním ročníku Jan Štětina. Se všemi koňmi v základním kole nechybovala a měl tak výbornou výchozí pozici ve finále soutěže, do něhož postoupilo deset nejlepších dvojic ze základní části.

S koněm Celano S dokončil finálový parkur nejen bezchybně, ale také v dobrém čase 43,43 vteřiny. To se nikomu ze soupeřů nepodařilo překonat, a tak se tento plzeňský jezdec radoval z dalšího dílčího vítězství. Přemožitele totiž nenašel ani při předešlém mítinku v Hradištku u Sadské.

S koněm Gylord – S navíc dosáhl v Královicích ještě na třetí příčku. Na druhou pozici stačil výkon Jennie Kaasové s Čielsie, když na vítězný čas ztratila zhruba půl sekundy. Tato soutěž byla součástí pohárové Velké túry.

Předešlý parkur na stupni L* (115 cm) s návazným rozeskakováním se jel v rámci Malé túry Zimního jezdeckého poháru ČJF 2018. I v tomto případě dosáhl na vítězství Jan Štětina, a to až v samém závěru. Z poslední startovní pozice předjel do té doby vedoucí Denisu Vegrichtovou s Garfieldem 4, kterou tak odsunul na druhou příčku. Štětina tentokrát sedlal Benita-S.

Tento jezdec si tak v obou túrách připsal do seriálového žebříčku plný počet 20 bodů. Vzhledem k tomu, že již před tímto kolem vedl, tak jen navýšil své vedení a zvýšil bodový odstup na ostatní soupeře.

Třetí seriálovou soutěží během sobotního dne byla tzv. Pony túra Zimního jezdeckého poháru. Jezdci do 16 let sbírali body v soutěži stupně ZLP, která byla hodnocena na styl. Nejlepší výkon podala Natalie Veberová s poníkem Mino, která dosáhla na stylovou známku 8,7 bodů. Jen jednu desetinu bodu zaostala Petra Pařenicová, jež si tak dojela pro konečné druhé místo. Tato mladá jezdkyně sedlala poníka Maximuse 2. Elitní trojici uzavřela Vanesa Humeni s poníkem Vanesa 8. Ta si připsala na konto 8,5 bodů.

V Královicích Zimní jezdecký pohár zůstává ještě jeden den, v neděli 25. února je však místní hala vyhrazena soutěžím spřežení. Další kvalifikační kolo skokové části seriálu se uskuteční v Hradištku u Sadské, a to v sobotu 10. března. Program dne bude stejný jako v Královicích, opět budou jezdci sbírat body ve třech túrách a nejvyšším parkurem bude soutěž stupně S*.

Zimní pohár čtyřspřeží v Královicích pro Hroudu

Josef Hrouda v Královicích u Slaného přerušil sérii vítězství Petra Vlašice a v neděli 25. února vybojoval prvenství v královské kategorii čtyřspřeží Zimního jezdeckého poháru 2018. Petr Vlašic se o nejvyšší příčku připravil sám chybou v druhé jízdě.

Josef Hrouda. Foto: Josef Malinovský

Jak Josef Hrouda, tak Petr Vlašic v zahajovacím kole závodů v Královicích ani jednou nechybovali a Hrouda byl o jednu desetinu sekundy rychlejší než dosavadní lídr Zimního jezdeckého poháru čtyřspřeží, který v žádném ze tří předešlých mítinků nenašel přemožitele. V druhé rozjížďce již Petr Vlašic byl o pár sekund rychlejší, ale jednou chyboval a 5 trestných sekund v důsledku znamenalo, že o dva body zaostal za Josefem Hroudou. Z třetího místa se radoval Milan Domes, jehož ztráta byla 30 bodů na Petra Vlašice.

Ten byl tradičně velmi úspěšný i v kategorii dvojspřeží, v níž s Lordem a Bubinem vyhrál a s dvojicí Arien a Ferda se umístil na třetím řádku výsledkové listiny za Josefem Hroudou, jenž se díky úspěchu v Královickém dvoře posune na 2. místo průběžného bodování. Doposud totiž ztrácel pouhý 1 bod na Milana Domese, který byl tentokrát až pátý za čtvrtým Lubomírem Hlavenkou.

V jednospřeží došlo po čtvrtém vozatajském kole Zimního jezdeckého poháru dokonce ke změně na pozici lídra žebříčku. Dominik Brumovský byl před tímto závodem druhý o bod za Michaelou Lesákovou. Ta ovšem do Královického dvora nedorazila a Brumovský předvedl nejlepší výkon ze všech. Zapsal si tudíž plný počet 10 bodů a ujal se s přehledem vedení. Druhý nejvyšší počet bodů bere Ota Bareš, třetí pak Milan Domes. Kromě tří seriálových soutěží pořadatelé vypsali další čtyři rámcové soutěže.

ČJF halové závody Parkur skoky spřežení Zimní jezdecký pohár
Předchozí: Strážníci z jezdeckého oddílu vytáhli chlapce z vody
Následující: Po dálnici D8 pobíhal kůň bez jezdce

Ilustrační fotografie: archiv pořadatele.

Písaříková a Švarc oslavili v Brně hned dvě paravoltižní zlata

Seriál domácích šampionátů v jezdeckých disciplínách završilo o víkendu už tradičně mistrovství České republiky v paravoltiži. A v Brně byly opět k vidění obdivuhodné výkony. Paravoltiž je gymnastika a akrobacie na neosedlaném koni vedeném lonžérem na kruhu, je však přizpůsobena sportovcům se zdravotním postižením. Šampionátu se zúčastnil rekordní počet 42 ...