Home > Zpravodajství > informujeme vás > Krása a umění chladnokrevných koní ozdobí program výstavy Koně v akci

Krása a umění chladnokrevných koní ozdobí program výstavy Koně v akci

Nedílnou součástí mezinárodní výstavy Koně v akci bývá program chladnokrevných koní. Nejinak tomu bude i letos v rámci 16. ročníku oblíbené výstavy. „Chlaďasové“ se předvedou v mnoha různých rolích a dovednostech. Chybět nebude ani Národní šampionát tříletých klisen.

Soutěž v orbě. Foto: archiv DS Pardubice

Soutěž v orbě. Foto: archiv DS Pardubice

Program chladnokrevných koní prochází dvoudenní výstavou Koně v akci jako červená nit. V sobotu 6. září do programového dění vstoupí už v 9 hodin svou účastí ve slavnostním zahajovacím průvodu účastníků výstavy před hlavní tribunou dostihového závodiště. Krátce na to už je diváci uvidí v zápřahu – Rej kočárů chladnokrevných koní totiž začíná na stejném místě už o půl desáté. Dopoledne se pak v paddocku uskuteční Národní šampionát tříletých klisen českomoravského belgika, slezského norika a norika. Klisny svá hříbata pak předvedou od 13 hodin u hlavní tribuny.

V oranici u lesa mezitím budou zápolit chladnokrevní koně v soutěži v orbě dvojspřeží. Už 12. ročník klání „O ruchadlo bratranců Veverkových“ nabídne orbu klasickým pluhem, „Cena společnosti CEREA“ orbu otočným pluhem. Vyhlášení výsledků této soutěže je plánováno na sobotu v 15:30 hodin u hlavní tribuny, o hodinu později pak na stejném místě vypukne soutěž v těžkém tahu. Koně dokážou utáhnout břemeno o váze až téměř dvě tuny. V roce 2012 dokázal vítěz této soutěže, chladnokrevný hřebec Ferda z Malé Vísky u Klatov utáhnout 1700 kilogramů.

Soutěž v tahu. Foto: archiv DS Pardubice

Soutěž v tahu. Foto: archiv DS Pardubice

Program chladnokrevných koní bude pokračovat i v neděli 7. září. Dopoledne se chladnokrevníci utkají v soutěži v ovladatelnosti klády. Odpoledne diváci opět uvidí u hlavní tribuny rej kočárů a předvedou se jim finalistky Národního šampionátu tříletých klisen. Připraveny jsou také prezentace moravského teplokrevníka a chladnokrevných koní při ukázkách sklizně i přehlídka klisen s hříbaty. Dvoudenní program chladnokrevníků ukončí v neděli odpoledne dostih chladnokrevných koní „O pohár ředitele Dostihového spolku a.s.“

Čtěte také:  Pardubická sobota se špičkovými steeplery a proutěnkáři

V rámci soutěží chladnokrevníků bude uděleno také šest finančních odměn, které věnovaly Lesy České republiky.

Svaz chovatelů chladnokrevných koní také chce ocenit dvě osobnosti, které se o chov těchto koní zasloužily. Ocenění získá Ing. Josef Cerman, který v roce 1993 spoluzakládal Svaz chovatelů Shagya Araba v ČR a zároveň i Svaz chovatelů chladnokrevných koní v ČR, jehož byl dlouholetým předsedou. Druhým oceněným bude Josef Smolík, který v roce 1991 převzal od svého otce provoz stanice hřebců v Besednici, což je jedna z nejdéle fungujících připouštěcích stanic v Čechách. Do dnešního dne se aktivně účastní chovatelských akcí a soutěží pro chladnokrevné koně, sám je majitelem plemenného hřebce. Poděkování mu patří za neúnavnou celoživotní práci.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. Koně v akci Výstava
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Vytrvalost na WEG se smrtelným pádem
Následující: Pardubické závodiště nabízí komentované prohlídky pro malé děti

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Velká pardubická opět přilákala miliony diváků

Slunečné počasí opět lákalo na dostihy. Během Víkendového festivalu se 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou branami Pardubického závodiště prošlo přes 30 tisíc návštěvníků všech věkových kategorií. U televizních obrazovek jen samotnou Velkou pardubickou sledovaly více než dva miliony diváků. Už v září hlásily dva prodejní online systémy vyprodané tribuny a ...