Home > Zpravodajství > informujeme vás > Krása a umění chladnokrevných koní ozdobí program výstavy Koně v akci

Krása a umění chladnokrevných koní ozdobí program výstavy Koně v akci

Nedílnou součástí mezinárodní výstavy Koně v akci bývá program chladnokrevných koní. Nejinak tomu bude i letos v rámci 16. ročníku oblíbené výstavy. „Chlaďasové“ se předvedou v mnoha různých rolích a dovednostech. Chybět nebude ani Národní šampionát tříletých klisen.

Soutěž v orbě. Foto: archiv DS Pardubice

Soutěž v orbě. Foto: archiv DS Pardubice

Program chladnokrevných koní prochází dvoudenní výstavou Koně v akci jako červená nit. V sobotu 6. září do programového dění vstoupí už v 9 hodin svou účastí ve slavnostním zahajovacím průvodu účastníků výstavy před hlavní tribunou dostihového závodiště. Krátce na to už je diváci uvidí v zápřahu – Rej kočárů chladnokrevných koní totiž začíná na stejném místě už o půl desáté. Dopoledne se pak v paddocku uskuteční Národní šampionát tříletých klisen českomoravského belgika, slezského norika a norika. Klisny svá hříbata pak předvedou od 13 hodin u hlavní tribuny.

V oranici u lesa mezitím budou zápolit chladnokrevní koně v soutěži v orbě dvojspřeží. Už 12. ročník klání „O ruchadlo bratranců Veverkových“ nabídne orbu klasickým pluhem, „Cena společnosti CEREA“ orbu otočným pluhem. Vyhlášení výsledků této soutěže je plánováno na sobotu v 15:30 hodin u hlavní tribuny, o hodinu později pak na stejném místě vypukne soutěž v těžkém tahu. Koně dokážou utáhnout břemeno o váze až téměř dvě tuny. V roce 2012 dokázal vítěz této soutěže, chladnokrevný hřebec Ferda z Malé Vísky u Klatov utáhnout 1700 kilogramů.

Soutěž v tahu. Foto: archiv DS Pardubice

Soutěž v tahu. Foto: archiv DS Pardubice

Program chladnokrevných koní bude pokračovat i v neděli 7. září. Dopoledne se chladnokrevníci utkají v soutěži v ovladatelnosti klády. Odpoledne diváci opět uvidí u hlavní tribuny rej kočárů a předvedou se jim finalistky Národního šampionátu tříletých klisen. Připraveny jsou také prezentace moravského teplokrevníka a chladnokrevných koní při ukázkách sklizně i přehlídka klisen s hříbaty. Dvoudenní program chladnokrevníků ukončí v neděli odpoledne dostih chladnokrevných koní „O pohár ředitele Dostihového spolku a.s.“

Čtěte také:  Vezl 18 dětí v přepravníku na koně

V rámci soutěží chladnokrevníků bude uděleno také šest finančních odměn, které věnovaly Lesy České republiky.

Svaz chovatelů chladnokrevných koní také chce ocenit dvě osobnosti, které se o chov těchto koní zasloužily. Ocenění získá Ing. Josef Cerman, který v roce 1993 spoluzakládal Svaz chovatelů Shagya Araba v ČR a zároveň i Svaz chovatelů chladnokrevných koní v ČR, jehož byl dlouholetým předsedou. Druhým oceněným bude Josef Smolík, který v roce 1991 převzal od svého otce provoz stanice hřebců v Besednici, což je jedna z nejdéle fungujících připouštěcích stanic v Čechách. Do dnešního dne se aktivně účastní chovatelských akcí a soutěží pro chladnokrevné koně, sám je majitelem plemenného hřebce. Poděkování mu patří za neúnavnou celoživotní práci.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. Koně v akci Výstava
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Vytrvalost na WEG se smrtelným pádem
Následující: Pardubické závodiště nabízí komentované prohlídky pro malé děti

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Ange Guardian počtvrté vítězný, počtvrté s jiným žokejem

Ange Guardian potvrdil neporazitelnost, v Ceně Peruána se předvedl Theophilos a kuriozní průběh čtyřkového crossu. Takový byl dostihový mítink se III. kvalifikací na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Vrcholem dostihového dne byla Cena firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. – III. kvalifikace na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Na ...