Home > Zpravodajství > domácí sport > Kvalifikace na 121. Velkou…Valldemoso obhájil výhru, Sixteen třetí

Kvalifikace na 121. Velkou…Valldemoso obhájil výhru, Sixteen třetí

Na Dostihovém závodišti v Pardubicích se v sobotu uzavřel tuzemský kvalifikační seriál pro 121. Velkou pardubickou České pojišťovny. Vrcholem Francouzského dne byla Cena společnosti France Car, která byla závěrečnou čtvrtou kvalifikací. Hlavní dostih sobotního odpoledne měl stejného vítěze jako před rokem. Triumf obhájil sedmiletý ryzák Valldemoso, v jehož sedle byl tentokrát žokej Dušan Andrés. Reprezentant stáje DS Sendy Ostrava – Uhl, kterého připravuje trenér Jiří Uhl, zvítězil jistě o dvě délky před osmiletým tmavě hnědým valachem Karlsbadem s Josefem Sovkou.

O dalších pět délek zpět na třetím místě skončila jedenáctiletá bělka Sixteen s žokejem Josefem Bartošem.

„Dostih nebyl úplně podle představ, ale vyhráli jsme, takže jsme spokojeni. Dneska jsme měli hodně štěstí. Teď aby se nás ještě drželo v říjnu a aby koník i jezdec zůstali zdraví,“ pronesl trenér Jiří Uhl.

Na start steeplechase cross country na 5800 metrů s dotací 200 tisíc korun se nakonec postavila devítka koní. Z původní jedenáctky byli vyškrtnuti Nikaska a na poslední chvíli rovněž Wavelight Laser z důvodu zranění žokeje Jana Faltejska v předchozím dostihu. Do role favoritů podle sázkových kurzů byli pasováni Chenonceau s Valldemosem, na paty jim měli šlapat především Dobyvatel, Polar Pond a Sixteen. Naopak outsiderem podle papírových prognóz byl Karlsbad.

 


Valldemoso s žokejem Dušanem Andrésem (vlevo) – vítězové závěrečné kvalifikace na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny.

121. Velká pardubická České pojišťovny – přihlášení a kvalifikovaní koně …. ZDE

O možnost kvalifikovat se do letošní Velké pardubické České pojišťovny se vydali bojovat Dobyvatel s Imbirem. Dvojice Polar Pond a Grilias rovněž ještě neměla splněno, ovšem do říjnového vrcholu nejsou přihlášeni.

Na účastníky kvalifikace čekal mírně pozměněný kurz. Scházely v něm Francouzský skok a suchý příkop za lesíkem. A místo tradičních Velkých zahrádek se tentokrát skákaly Malé zahrádky.


V průběhu kvalifikace byl hodně aktivní Dobyvatel (vlevo). Jeho snaha splnit podmínky pro start ve Velké pardubické České pojišťovny však skončily na Velkém anglickém skoku.

Po startu se iniciativy chopil Polar Pond (ž. Myška), ale ne na dlouho. Problémy na Popkovickém skoku ještě ustál, ovšem vzápětí na Malých zahrádkách už ztratil svého jezdce. V tu dobu už byl v čele Dobyvatel (ž. Korpas), který se dopředu dostal po Irské lavici. Sekundoval mu zejména Lakreg (ž. Mátl). Po absolvování dropu se kupředu posunula i Sixteen (ž. Bartoš), Valldemoso (ž. Andrés) a Chenonceau (ž. Kousek).

Čtěte také:  Královnou dvouletých klisen se ve Varech stala Fraga

Do průběhu dostihu výrazně promluvil Velký anglický skok, na němž Dobyvatel ztratil svého jezdce a rozplynula se mu možnost startu v letošní Velké pardubické České pojišťovny. A hned vzápětí ho napodobil Imbir na Havlově skoku. Také on přišel o šanci startovat v říjnovém překážkovém vrcholu.

Do závěrečné fáze dostihu na travnatém oválu šel v čele Valldemoso. Získal si poměrně slušný náskok, ale po problémech na předposledním skoku se k němu přiblížili jeho pronásledovatelé Sixteen, Chenonceau a Karlsbad. Ještě před závěrečnou překážkou na začátku cílové roviny z boje o vítězství vypadl Chenonceau. Utrpěl fatální zranění nohy, jímž se bohužel završila dostihová kariéra i životní pouť tohoto nadějného ryzáka.


V sobotní kvalifikaci se završila dostihová kariéra i životní pout nadějného Chenonceaua.

Finiš se stal jasnou záležitostí Valldemosa. Přestože se k němu zazadu přibližoval Karlsbad, žokej Dušan Andrés s přehledem kontroloval vedení. Valldemoso zvítězil jistě a zopakoval si triumf v zářijové kvalifikaci.

„Myslel jsem si, že Dušan na trávě nastoupil moc brzo. Podobně jako v první kvalifikaci, kdy jsme skončili druzí. A podobně jako v Albertovci a ve Světlé Hoře, kde jsme obsadili rovněž druhá místa. Byl jsem přesvědčený, že zase prohrajeme. Ale tentokrát to dopadlo lépe,“ řekl Jiří Uhl, trenér vítězného Valldemosa. „Výsledek samozřejmě nepřeceňuji. Několik skoků se objíždělo, půda byla hluboká a konkurence nebyla taková jako v předchozích kvalifikacích. Ale samozřejmě vítězství nás těší,“ dodal Jiří Uhl.

Na druhém místě skončil překvapivě Karlsbad. Za vítězným Valldemosem zaostal o dvě délky. „Byl skvěle nachystaný, šel parádně,“ prohlásil jezdec Josef Sovka o svěřenci Františka Holčáka.


Valldemoso míří za vítězstvím. Vlevo později druhý Karlsbad, vpravo třetí Sixteen.

O dalších pět délek zpět se jako třetí umístila Sixteen. Dvojnásobná vítězka Velké pardubické České pojišťovny předvedla výrazně lepší výkon než v květnové a srpnové kvalifikaci a vybojovala nejlepší letošní výsledek. „Bylo to lepší než minule. Měla chuť závodit. V závěru neměla zrychlení, jak jsme u ní zvyklí. Nevím, zda to bylo kvůli hlubší půdě nebo zda už není tak dobrá. Ale věřím, že do Velké pardubické to ještě vyladíme. Máme na to čtyři týdny,“ řekl trenér Josef Váňa starší.

Dostih dokončili ještě Grilias a Lakreg. Počet koní kvalifikovaných do 121. Velké pardubické České pojišťovny však ůstal po dnešku nezměněn. Podmínky pro účast tak splnilo 23 koní v českém tréninku. Nyní je sice napodobil Grilias, ale do říjnového vrcholu zatím není přihlášen.

Čtěte také:  Pardubická sobota se špičkovými steeplery a proutěnkáři


Sixteen předvedla svůj nejlepší výkon v letošních kvalifikacích. Tentokrát skončila třetí.

Nejvýznamnějším dostihem v rámcovém programu Francouzského dne byla Cena OHD Pardubice, steeplechase cross country na 3300 metrů o 100 tisíc korun. V generálce na říjnový Memoriál kapitána Rudolfa Poplera startovali mimo jiné vítězové jeho posledních dvou ročníků O´Key a letos neporažený Ursan. Vítězství se však nedočkali. Na hluboké půdě se prosadil outsider dostihu, slovenský sedmiletý hnědý valach Cardam s žokejem Jaroslavem Brečkou. Vyhrál jistě o 2 a 3/4 délky před Ursanem (ž. Bartoš), který těsně před cílem předstihl Ronina (ž. Myška).

„Cardam podal výborný výkon. Dneska byla půda vyloženě pro něho. Je to kůň na měkko. Potvrdil to. Na prvních třech skocích váhal a čekal, co se bude dít. Jakmile zjistil, že mu to sedí, už frčel. Bylo to parádní. Doufám, že mu forma vydrží a že ji potvrdí v říjnu v Popleráku,“ řekl žokej a zároveň trenér Jaroslav Brečka.


Slavnostní dekorování vítězů Ceny společnosti France Car s.r.o. – čtvrté kvalifikace na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny.


Francouzský den měl hned několik dominantních postav. Trojici jezdců se povedlo vyhrát po dvou dostizích. Byli to žokejové Dušan Andrés, Jaroslav Myška a Marcel Novák. Stejně úspěšná byla i dvojice trenérů. Dvakrát v průběhu odpoledne uspěli svěřenci Čestmíra Olehly a Jaroslava Votavy. Pouze mezi majiteli se nenašel žádný, který by slavil více než jedno vítězství.

Dostihy na závodišti v Pardubicích nyní budou mít měsíční přestávku. A poté už přijde na řadu hlavní bod roku – třídenní festival vrcholící 121. Velkou pardubickou České pojišťovny. V pátek 7. října ho zahájí 4. ročník Středoevropské dražby anglického plnokrevníka. O den později se bude konat rovinový mítink s Velkou cenou Domec s Českým rozhlasem Pardubice. A neděle 9. října bude vyhrazena překážkám a nejprestižnější události roku. Tedy 121. Velké pardubické České pojišťovny.


Cenu OHD Pardubice, generálku na Poplerův memoriál, přkvapivě vyhrál slovenský Cardam s žokejem Jaroslavem Brečkou (uprostřed v bíločerveném dresu).

Cena společnosti FRANCE CAR s.r.o.
4. kvalifikace na 121. Velkou pardubickou České pojišťovny
steeplechase cross country kategorie NL pro 5leté a starší koně na 5800 metrů o 200 000 Kč

Pořadí Kůň, původ, stáří Jezdec Majitel Trenér
1. VALLDEMOSO 7 ž. Dušan Andrés DS Sendy Ostrava – Uhl Jiří Uhl
2. KARLSBAD(GER) 8 Josef Sovka K-K Metal a.s. František Holčák
3. SIXTEEN(FR) 11 ž. Josef Bartoš 2 Jaroslav Bouček Buc-Film Josef Váňa 2
4. GRILIAS 7 ž. Josef Váňa 3 Statek Chyše-Vaňa Josef Váňa 2
5. LAKREG 11 ž. Bohuslav Mátl Bell-Metal Jana Minaříková
ZN IMBIR(POL) 7 ž. Marcel Novák Quartis-Zámecký vrch Jaroslav Votava
ZN POLAR POND 6 ž. Jaroslav Myška Stáj Luka-Schusterovi František Zobal
PN CHENONCEAU(FR) 6 ž. Jiří Kousek Dr.Charvát Radek Holčák
ZN DOBYVATEL 7 ž. Jan Korpas DC Zámrsk MUDr. Bruna V. Lenka Horáková
Výrok: Jistě 2 – 5 – daleko – daleko.
 Čas vítěze 7:37,38 min.
Čtěte také:  Závěrečné parkury roku v Chuchli

Rámcové dostihy

Cena Východočeského divadla Pardubice (proutěné překážky III. kategorie pro 3leté koně na 3200 m o 80 000 Kč): Hegnus (ž. Jaroslav Myška, tr. MVDr. Čestmír Olehla, majitel Ševců) – Regien – Vermillion.
Cena společnosti INTELCO (steeplechase cross country IV. kategorie pro 4leté koně na 4300 m o 50 000 Kč): Cherwick (ž. Jaroslav Myška, tr. MVDr. Čestmír Olehla, majitel Wrbna Racing) – Orix – Luando.
Cena společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. (steeplechase cross country III. kategorie pro 5leté a starší koně na 4700 m o 80 000 Kč): Imágo (ž. Jiří Kousek, tr. Stanislav Popelka 2, majitel Sectori Ševčík-Vlachovice) – Nikas – Kyshanty.
Cena OHD PARDUBICE (steeplechase cross country II.kategorie pro 5leté a starší koně na 3300 m o 100 000 Kč): Cardam (ž. Jaroslav Brečka, tr. Jaroslav Brečka, majitel MPL Racing) – Ursan – Ronino.
Cena Veterinární kliniky Heřmanův Městec (steeplechase cross country II.kategorie pro 4 a 5leté klisny na 4200 m o 120 000 Kč): Sortina (ž. Marcel Novák, tr. Jaroslav Votava , majitel J+J Votava) – Oregonia – Lingarry.
Cena AGROVENKOV O.P.S. (steeplechase cross country IV.kategorie pro 5leté a starší koně na 4500 m o 50 000 Kč): Kasim (ž. Marcel Novák, tr. Přemek Kejzlar, majitel Stáj Kejzlar) – Ready for Smile – Marinus.
Cena společnosti Léčebné lázně Bohdaneč a.s. (steeplechase cross country IV.kategorie pro 5leté a starší koně na 4000 m o 50 000 Kč): Be Jape (MVDr. Ján Mach, tr. Jaroslav Votava , majitel EKOFARMA Rybár) – Cupido – Bricassar.
Cena ALLIANCE FRANCAISE (steeplechase III.kategorie pro 4leté a starší koně na 3900 m o 80 000 Kč): Gejzir (ž. Dušan Andrés, tr. Grzegorz Witold Wroblewski, majitel DS Pegas) – Ananas – Funny Valentine.

Dušan Korel
Foto: Hana Vytopilová, Lada Stehlíková Kolesárová, Milan Křiček

Předchozí: Další úspěch Hentšela ve Frenštátu
Následující: Pomůcky pro horsemanship: úvod, aneb k čemu pomůcky slouží
x

Mohlo by vás zajímat

Český překlad příběhu Laty Brandisové pokřtí na Pardubickém závodišti

Na český knižní trh přichází kniha vyprávějící životní příběh Laty Brandisové. Autorem knihy s názvem NEZLOMNÁ o jediné vítězce Velké pardubické je anglický spisovatel Richard Askwith. Křest českého překladu se uskuteční na Pardubickém závodišti v sobotu 12. října 2019. Už v anotaci knihy se píše, že příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a ...