Home > Zpravodajství > domácí sport > Kvalifikace na OH ve všestrannosti

Kvalifikace na OH ve všestrannosti

Na Dostihovém závodišti v Pardubicích se o nadcházejícím víkendu uskuteční jezdecký vrchol sezony. Od pátku 29. července do neděle 31. července se ve zdejším areálu budou konat tradiční mezinárodní závody ve všestrannosti. Po čtyřech letech bude jejich součástí olympijská kvalifikace, v níž budou jezdci bojovat o body nutné pro účast na letních Hrách v Londýně. V programu je rovněž mistrovství České republiky seniorů, které se do Pardubic vrací po více než čtyřiceti letech.

„Mezinárodní závody na pardubickém závodišti jsou každoročně nejvýznamnější soutěží ve všestrannosti a jednou z nejdůležitějších jezdeckých soutěží v České republice. Ani v letošní sezoně tomu není jinak,“ prohlásil Jaroslav Grodl, sportovní manažer pořádajícího Dostihového spolku a.s. Pardubice.

 V letošním roce je do pěti vypsaných soutěží přihlášeno celkem 68 dvojic. Vedle českých jezdců a koní se do Pardubic sjedou zástupci třinácti zahraničních zemí (Rakousko, Brazílie, Velká Británie, Německo, Itálie, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Švýcarsko, Thajsko, Turecko). „Účast je určitě velmi zajímavá. Vůbec poprvé za dobu konání mezinárodních závodů ve všestrannosti na pardubickém závodišti se při nich představí reprezentanti Turecka, Brazílie a Thajska. A určitě nebudou exotickým zpestřením, ale mají svoji kvalitu. Thajka Ligon a Brazilec Fonseca díky svému postavení na světovém žebříčku by měli patřit k favoritům,“ řekl Jaroslav Grodl.


Nina Ligon bude favoritkou nadcházející olympijské kvalifikace. Bude vůbec první reprezentantkou Thajska, která se v Pardubicích v soutěžích ve všestrannosti představí.

Nadcházející olympijská kvalifikace bude dalším významným závodem ve všestrannosti, které se na pardubickém Dostihovém závodišti pořádají ve třetím tisíciletí. V minulosti už třikrát hostilo mistrovství Evropy – v roce 2003 v kategorii juniorů a v letech 2006 a 2010 o medaile bojovali mladí jezdci. 

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

Kvalifikace pro olympijské hry se v areálu u Taxisova příkopu bude konat podruhé. Premiéru měla v roce 2007. Tehdy se díky ní vůbec premiérově v České republice uskutečnila soutěž CICO3* (pozn. druhá nejvyšší kategorie). Před čtyřmi lety se v Pardubicích v této soutěži představilo pět jezdců, kteří o rok později startovali na olympijských hrách v Pekingu, resp. ve všestrannosti pořádané v Hongkongu. „Je pravděpodobné, že i letos u nás uvidíme jezdce a koně, kteří v příštím roce budou na startu olympijské soutěže v Londýně,“ řekl Jaroslav Grodl.

Olympijskou kvalifikací v rámci pardubických mezinárodních závodů budou soutěže CIC3* a CCI3*. V nich se budou sbírat body do světového žebříčku, z něhož vzejdou účastníci olympijské soutěže v příštím roce v Londýně.


Rakušan Harald Ambros vyhrál premiérovou olympijskou kvalifikaci v Pardubicích před čtyřmi lety. Tentokrát se představí s koněm O-Felitz (na snímku), s nímž na pardubickém závodišti v minulých dvou letech zvítězil v CIC3*.

Do krátké soutěže CIC3* je přihlášeno celkem dvanáct dvojic. Favoritkou by měla být Američanka Nina Ligon, která však reprezentuje Thajsko. V aktuálním světovém žebříčku jí patří 67. příčka a jediná z účastníků pardubických závodů, jež figuruje v elitní stovce. V této soutěži se představí s koněm Jazz King. 

Mezí její největší soupeře by měl patřit někdejší mistr Evropy mladých jezdců a rakouský olympionik Harald Ambros s koněm O-Felitz, který v Pardubicích už třikrát okusil vítězství. Vyhrál premiérovou olympijskou kvalifikaci před čtyřmi roky a v minulých dvou letech právě s O-Felitzem zvítězil v CIC3*. V soutěži se představí i další dva jezdci se zkušenostmi z olympiády – Rakušan Harald Siegl a Němec Bodo Battenberg.

Čtěte také:  Historický moment pro jezdecký sport! Účast na OK v Tokiu má jasnou český skokový tým

V soutěži CIC3* bude startovat jediný český reprezentant – Petr Veselovský s Monarchou. „Doufám, že se mu závod vydaří a že nasbírá nějaké body do světového žebříčku, které by mu vylepšily pozici v boji o účast na olympiádě v Londýně,“ řekl Jaroslav Grodl.


Jediným českým zástupcem v olympijské kvalifikaci bude zkušený Petr Veselovský s Monarchou.

Do dlouhé soutěže CCI3* je přihlášeno 13 dvojic. I v ní bude startovat Nina Ligon, tentokrát se svým druhým koněm Tipperary Liadhnan. Spolu s ním se k favoritům budou řadit Brazilec Ruy Fonseca, Nizozemec Jan van Beek (oba se dvěma koňmi) či Polka Marta Dziak. Tento závod bude bez české účasti.

Kromě tříhvězdičkových soutěží se v Pardubicích uskuteční ještě další dvě mezinárodní soutěže – CIC2* a CIC1*. „Měla se konat ještě soutěž CCI2*. Byla však zrušena kvůli nízkému počtu přihlášek. Nebyly tak naplněny podmínky pro její otevření,“ uvedl ředitel závodu Michael Pejčoch.

Pátou vypsanou soutěží v programu nadcházejících závodů bude mistrovství České republiky seniorů, které se uskuteční v rámci CIC2*. Šampionát se na pardubické závodiště vrátí po více než čtyřiceti letech, naposledy se tady bojovalo o tuzemské medaile v roce 1968. „A za týden při národních závodech se u nás bude konat historicky první mistrovství republiky družstev,“ připomněl Jaroslav Grodl.

 O bojů o titul českého šampiona je přihlášeno celkem 23 dvojic. Kromě olympionika Jaroslav Hatla by se měla představit celá česká špička v čele s Radkou Dvořákovou, Miloslavem Příhodou, Lubomírem Vrtkem či Petrem Pejřilem. „Bude to nejvyšší účast v mistrovství republiky v poslední době. V minulých letech se šampionátu účastnilo zhruba patnáct až osmnáct dvojic,“ uvedl Jaroslav Grodl.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

 


Součástí mezinárodních závodů bude i mistrovství ČR seniorů. K aspirantům na zlato se řadí Radka Dvořáková s Damonem 2.

Program nadcházejících mezinárodních závodů ve všestrannosti na Dostihovém závodišti v Pardubicích bude zahájen v pátek 29. července. V první den se bude konat drezura na pískovém i travnatém kolbišti, začínat bude v 9.00 hodin.

V sobotu 30. července se od 9.00 hodin uskuteční nejatraktivnější část soutěže – kros na dostihové dráze. Tratě pro letošní rok připravoval italský stavitel Francesco Finocchiaro. „Jsem mile překvapen, jak závodiště vypadá a jaké nabízí zázemí. Moc si přeju, aby závody dopadly dobře. Nejen kvůli tomu, že tratě stavím já. Ale především kvůli dobré pověsti, které se pardubické závodiště těší,“ řekl Francesco Finocchiaro. „Kurzy z minulých let se mu zamlouvaly. Proto ani nedělal žádné razantní změny a úpravy. Tratě ze začátku trošku zrychlil, ale poté se už chytil dosavadních kurzů,“ dodal Jaroslav Grodl.

Neděle 31. července bude patřit závěrečnému parkuru. Na pískovém kolbišti bude začínat v 11.00 hodin.

Po všechny tři dny mají diváci vstup zdarma.

Foto: eventingnation.com, Dušan Korel, Jiří Bělohlav, Hana Vytopilová 

Předchozí: blíží se Středoevropský pohár
Následující: Předposlední dostihové odpoledne bude patřit Ceně města Karlovy Vary
x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...