Home > Zpravodajství > domácí sport > Květnoví oslavenci: Neuvěřitelná Orphee des Blins

Květnoví oslavenci: Neuvěřitelná Orphee des Blins

I měsíc květen dal světu několik vítězů Velké pardubické, kteří v ní excelovali v posledních dvaceti letech. Třeba trojnásobnou vítězkou Orphee des Blins. Dáma s francouzskou krví se narodila v roce, kdy ve Velké zvítězil Maskul, tedy v roce 2002.

141012_0819_VP_OrpheeOrphee des Blins se narodila 10. května 2002 a je teprve čtvrtým neplnokrevných vítězem Velké pardubické za posledních 30 let. Jako jediná klisna v historii dostihu dosáhla čistého hattricku, když zvítězila v letech 2012, 2013 a 2014. Před ní to dokázala na sklonku 19. století pouze Lady Anne, ovšem s meziroční přestávkou. Orphee des Blins je dnes sice v důchodu, přesto si všichni diváci ještě pamatují její neuvěřitelné výkony v nejtěžším dostihu kontinentální Evropy. V jejím sedle vždy byl žokej Jan Faltejsek, připravována byla trenérem Grzegorzem Wroblewskim pro stáj DS Pegas. Na tuzemských závodištích od roku 2009 startovala patnáctkrát, z toho desetkrát zvítězila. Třikrát byla vyhlášena Koněm roku.

eruditOrphee des Blins ještě nebyla na světě, když se 15. května 1986 narodil Erudit. Jako dvouletý začal závodit v Sovětském svazu, na českých drahách se poprvé objevil v roce 1991. Jeho jezdcem vždy byl Vladislav Snitkovskij, se kterým Erudit vyhrál v roce 1994 také Velkou pardubickou. Kromě toho zvítězil i v Ceně Labe. Naposledy startoval v srpnu 1995 v Pardubicích, dokončil na pátém místě. Působil jako plemeník ve Šlechtitelském chovu koní v Měníku.

O rok později, v roce 1995 ve Velké pardubické zvítězil ryzák It´s a Snip. V sedle měl Charlieho Manna, zatím posledního Brita, který se ve Velké pardubické prosadil. It´s a Snip, který se narodil 19. května 1985, v Pardubicích startoval třikrát. Velkou pardubickou si vyzkoušel ještě v letech 1994, kdy dokončil na druhém místě, a v roce 1996, kdy s žokejem Dunwoodym dokončili na místě třetím.

Čtěte také:  Divocí koně na Plachtě přispěli k obnově slatinné louky i pestrých porostů na březích rybníka

Zdroj: www.pardubice-racecourse.cz

dostihy Orphee des Blins Velká pardubická
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Galerie: Jarní jezdecké závody na Suché
Následující: Otevření Extreme Trail Parku na jihu Čech

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

V Napajedlech se radují z prvního letošního hříběte

16.ledna 2020 ve 20.20 hod. se narodilo první hříbě roku 2020 v Hřebčíně Napajedla. Matkou hříběte je šampiónka mílařů a Kůň roku 2016 DALLY HIT (Ad Valorem), která patří ke špičce napajedelského chovného stáda. Otcem hřebečka je prověřený plemenný hřebec EGERTON (Groom Dancer), který je velmi úspěšným otcem rovinových i překážkových koní. V roce ...