Home > Zpravodajství > světový sport > Longines FEI Mistrovství světa seniorů ve vytrvalosti 2012

Longines FEI Mistrovství světa seniorů ve vytrvalosti 2012

Ohromné pole 153 jezdců z 38 zemí světa je připraveno ke startu na Longines FEI Mistrovství světa seniorů, které se uskuteční tuto sobotu 25. srpna 2012 v Euston Parku nedaleko Newmarketu ve Velké Británii. Mezi jezdci jsou mj. tři bývalí mistři světa. Soutěž FEI CEI 4* je dlouhá 160 km a jejím hlavním sponzorem je výrobce hodinek Longines ze Švýcarska.

Euston Park logo

14tý ročník šampionátu uvítá také Španělku Mariu Alvarez Ponton, která bude atakovat dosud nepřekonaný rekord tří úspěšně vyhraných světových šampionátů. Jeho držitelkou je Becky Hart z USA, která v sedle RO Grand Sultan zvítězila v letech 1988, 1990 a 1992. M. Alvarez sedlá svého 17ti-letého arabského valacha Nobby. Společně již dokázali zvítězit ve dvou světových a dvou Evropských šampionátech. V r. 2008 na MS v Terengganu v Malaysii, 2009 ME v Assisi v Itálii, 2010 na Světových jezdeckých hrách (tj. MS) v Kentucky v USA a v r. 2011 na ME ve Florac ve Francii. Dokázali tedy zvítězit napříč celým světem a za velmi rozdílných podmínek, jak klimatických, tak výškových. Vítězství v Euston Parku by jen utvrdilo, že je malý Nobby (pozn. má jen 148 cm v kohoutku) nejlepším vytrvalostním koněm všech dob.

Velkou sílu bude mít také UAE tým, který bude chtít obhájit své dvou vítězství soutěže týmů, 2008 v Terengganu a 2010 v Kentucky. V čele týmu bude stát HH Sheikh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum.

Čtěte také:  Explosion W změnil majitele

Vzhledem k rovinatému terénu se očekává vyšší rychlost soutěže. Vítězové tedy budou chtít atakovat čas M. Alvarez z Kentucky, kde zvítězila za 7 hodin, 35 minut a 44 vteřin (odpovídá to průměrné rychlosti cca 21 km/hod). V soutěži týmu čeká na překonání dosavadní rekord ze Světového šampionátu, který stanovil tým UAE, také v Kentucky 2010, a to 23 hodin 53 minut a 36 sekund (pozn. je to součet všech dosažených časů členů týmu).

Celkem je do soutěže přihlášeno 29 týmů z celého světa, včetně týmu domácího, který naposledy dosáhl na medailové posty v roce 2000 na MS v Compiegne ve Francii.

Organizátor, James MacEwan prozradil: „Velmi se těšíme na celosvětovou vytrvalostní špičku, která navštíví Euston Park a věříme, že zde proběhne nezapomenutelný šampionát, který potvrdí velký sportovní rok 2012 pro Velkou Británii“.

Z České republiky se na ostrově představí čtyři jezdecké dvojice, které zároveň utvoří tým do soutěže týmů. Abecedně to jsou: Lada Hrabalová s klisnou Lara S, Petr Jadlovský s klisnou Naomi Dakota, Magdalena Prikrylová s valachem Shekel a MUDr. Helena Terberová s klisnou Nikaya de Paute. Lada s Larou v Euston Parku již letos startovala a to na pre-ride, tudíž má trať prohlédnutou velmi dobře a může podat cenné informace ostatním našim jezdcům. Z veterinárního hlediska se o koně budou starat MVDr. Mojmír Dvořák a MVDr. Lucie Ottová. Šéfem české ekipy je manažer vytrvalosti, Antonín Terber.

Čtěte také:  Tým Shangai Swans zvítězil v GCL Super Cupu, obhájci skončili třetí

Závod je rozdělen na 6 etap, a to v pěti různých okruzích Suffolkským venkovem. Jezdce čekají vřesoviště, lesní cesty, brodění řek a říční koryta nebo louky a pole, vše s velkou podporou místních farmářů a Správy lesů. Část trasy vede místy, kde se běhala nejstarší britská vytrvalostní trať – 120 mílová Icknield Way. Autoři trati, Steve Hulse a Gary Honeywill, řekli, že se snažili postavit takovou trať, aby jezdci okusili zajímavý a pestrý terén a přesto byl závod opravdovým šampionátem. Ač je trasa relativně rovinatá, je obtížná a vyžaduje dobré vedení, aby se jezdec a kůň dostali úspěšně až do cíle. Také přechod tří řek je opravdovým zážitkem.

Euston Park mapaEuston Park mapa

 

Obtížnost trati potvrzuje test z loňského července. Ze 71 startujících dvojic závod úspěšně dokončilo pouhých 21. Na letošní pre-ride startovalo 23 dvojic a dokončilo jich 8.

Ve čtvrtek 23.8.2012 v 19:30 bude šampionát slavnostně zahájen, v pátek od dvou hodin čekají koně vstupní veterinární kontroly. Závod odstartuje v sobotu v sedm hodin ráno (pozn. vzhledem k časovému posunu je to 8 hodin našeho času). Kolem 17:00 by mohl být znám vítěz šampionátu (pozn. počítá se s prům. rychlostí 21 km/hod). V 21:35 je uzávěrka veterin, tj. všechny jezdecké dvojice už musí být v cíli, jinak budou diskvalifikovány. V neděli v 9:00 hodin ráno se uskuteční hodnocení pro cenu kondice. Od desíti by mělo začít slavnostní vyhlášení výsledků a závěrečný ceremoniál.

Čtěte také:  Pražští lvi jdou do semifinále PlayOffs. Nejlepší byli Miami Celtics

Budeme se snažit přinášet aktuální informace přímo z místa dění a samozřejmě také nějaký obrazový materiál.

 

Předchozí: MČR pony odhalilo jména nejlepších
Následující: Film VÁŇA doběhne do kin 6. září
x

Mohlo by vás zajímat

Tým žokejů v zápolení gladiátorů vybojoval třetí místo

Hned dva týmy hájily barvy Dostihového spolku v třetím ročníku překážkového běhu TAXIS GLADIATOR RACE. A na trati závodu inspirovaného Velkou pardubickou se rozhodně neztratily. Kvartet vedený vítězem Velké pardubické 2017 Janem Kratochvílem vybojoval třetí místo, jen o dvě pozice níže doběhl tým kapitánky Veroniky Olehlové. Oba týmy startovaly v závodě ORIGINAL ...