Home > Zpravodajství > domácí sport > Lucie Strnadlová: obhajoba v Opavě bude těžká

Lucie Strnadlová: obhajoba v Opavě bude těžká

Skokový pohár České pojišťovny 2011 se během následujícího víkendu 24. – 26. června přehoupne do své druhé poloviny. V Opavě Kateřinkách proběhne již jeho šesté kolo z celkových jedenácti. Ačkoliv je hlavním favoritem Velké ceny Opavy domácí Jiří Hruška s koňmi Aristo-Z a Radek, bez šancí nejsou ani ostatní jezdci. O obhajobu loňského vítězství se např. pokusí Lucie Strnadlová…

Té se podařilo v roce 2010 zvítězit s desetiletou klisnou Atlantou plemene slovenský teplokrevník. „Tenkrát to bylo pro mě naprosto nečekané. Finálovou část nešel nikdo bez penalizace. Z těch, co měli po základním kole čisté konto, jsem jednou chybovala jen já a Petra Charvátová s Vigorou. Ostatní buď inkasovali vícekrát, nebo měli penalizaci za čas,“ vzpomíná mladičká jezdkyně, která patří ještě do kategorie juniorů.

Lucie Strnadlová reprezentující Stáj SKL Trojanovice v tomto roce doposud žádnou z Velkých cen v rámci Skokového poháru České pojišťovny neabsolvovala. Minulou sezonu jsme ji mohli vidět nejen v Opavě, ale také v Ostravě a ve Frenštátu, kde s Atlantou obsadila 17., resp. 14. místo. „Letos jsem s Atlantou v Ostravě při Velké ceně startovala jen v sobotu, jelikož jsme měli před zahraničním výjezdem a nechtěla jsem ji příliš přetěžovat,“ zdůvodnila. V zahraničí byla i v termínu posledního kola Skokového poháru České pojišťovny, které proběhlo 10. – 12. června v Litomyšli. Společně s Michaelou Hažmukovou, Lucií Krulichovou a Alžbětou Vojtkovou reprezentovala Českou republiku na oficiálních mezinárodních závodech juniorů v Lamprechtshausenu. V Poháru národů v obou kolech třikrát chybovala, v průměru však nakonec byla naší nejlepší účastnicí. V Grand Prix pak po dvou shozeních skončila na 21. příčce. „Tyto závody byly opravdu velmi technicky i výškově náročné a s běžnými národními závody je vůbec nelze srovnávat. Věřím, že v Opavě předvedeme lepší výsledek, každopádně bych se ráda probojovala do finále pro nejlepších 10 dvojic,“ doufá Lucie Strnadlová. „Z čeho mám trochu obavy je vodní příkop, jelikož na něm Atlanta velmi často chybuje,“ dodává. Kromě ní bude na těchto závodech sedlat v rámcových soutěžích ještě další tři koně, kterými jsou Anoxa, Sokos a Wiedarthe. Jako největší favority označila Jana Zwingera a samozřejmě i Jiřího Hrušku, jenž zvítězil s Aristem-Z již ve dvou Velkých cenách – v Ostravě a v Litomyšli – a ve stejných soutěžích obsadil s Radkem 2. místo.

„Na závody se připravuji tak, že se podílím především na organizační stránce. Budu tak možná v podobné situaci jako Jiří Skřivan v Litomyšli,“ upozorňuje Jiří Hruška na dalšího z úspěšných jezdců se šancí na prvenství. Ten s klisnou Kallisto skončil při Velkých cenách v Martinicích a v Ptýrově třetí, v Brně, resp. v Ostravě se umístil na čtvrté pozici a s klisnou Mercedes přidal v Ostravě třetí a v Ptýrově osmé místo. Na domácím kolbišti v Litomyšli se mu však vůbec nedařilo. S Kallisto pobořil dvě překážky a s Mercedes po chybách vzdal. Jiří Skřivan naposledy při domácí Velké ceně zvítězil v roce 1997 s Naracondo Profistav. V případě Jiřího Hrušky v Opavě je časová prodleva od posledního vítězství devět let.

„Pamatuji se, že jsem doma zvítězil v roce 2002, tedy při prvním ročníku Skokového poháru. Bylo to s klisnou Lorietou, jež byla po tomto úspěchu prodána a já si tenkrát mohl pořídit vlastní bydlení,“ vzpomíná s úsměvem jezdec. „Nemám za sebou žádného silného partnera, a tak úspěšní koně jsou téměř vždy na prodej,“ zdůvodňuje. Může se tak stát, že i některý z jeho současných koňských svěřenců získá časem nového majitele. Současná stájová jednička, plemenný hřebec Aristo-Z, však nyní především dělá čest svému jménu a prezentuje se před případnými zájemci o připuštění klisen. Jeho potomci se přitom dají počítat již na stovky. „Poslední tři sezony působil v Zemském hřebčinci v Tlumačově, a tak jsem s ním startoval většinou jen zkraje a na konci sezony. Ve Velké ceně Opavy tak s ním budu startovat vůbec poprvé,“ konstatuje Hruška. Ačkoliv je tento příslušník plemenné knihy Zangersheide v Opavě doma již od svých tří let, Jiří Hruška nebyl jeho jediným jezdcem. „Do jeho šesti let startoval spíše s mojí sestrou Vladislavou Humplíkovou,“ dozvídáme se.

Diváci Velké ceny Opavy budou moci vidět i jednoho z potomků Arista-Z. V rámci nedělního doprovodného programu totiž proběhne slavnostní křest malého hřebečka z matky Golden Hair, který se bude jmenovat Golden Boy.

Sportovní program odstartuje v pátek od 10.00 hodin, v sobotu a v neděli o hodinu dříve. Na úvodní den si pořadatelé připravili tři dvoufázové soutěže na výškách 110/115 cm, 115/120 cm, resp. 130/135 cm. V sobotu i v neděli se začíná parkurem stupně L** na výšce 120 cm a pokračovat se bude soutěžemi S** a ST** – tedy na výškách 130 a 140 centimetrů. Tečku za sobotním programem udělá tradičně finále kvalifikačního kola Equiservis Amateur Tour pro neprofesionální jezdce. Ti budou soutěžit na parkuru do 110 centimetrů.

Předchozí: XI. den metropolitní sezóny: 91. Fortuna České derby
Následující: Memoriál Jana Papouška 2011

Nové parkoviště na pardubickém závodišti bude hotové do léta

Na dostihovém závodišti začala dlouho očekávána rekonstrukce parkovacích ploch. Pro návštěvníky sobotní kvalifikace to sice přinese nutné změny v režimu parkování, výsledek ale bude stát za to. Zpevněná parkovací plocha vzniká hned za branou dostihového závodiště. Současné parkovací plochy dočasně obsadily stavební stroje a tak pořadatel dostihů – Dostihový spolek připravil ...