Home > Zpravodajství > domácí sport > Ludvík Jandourek pokračuje v Plzni na vítězné vlně z Ptýrova

Ludvík Jandourek pokračuje v Plzni na vítězné vlně z Ptýrova

Generálku na Velkou cenu Plzně se vším všudy zažilo kolbiště Jezdeckého klubu Slavia VŠ Plzeň. Nebývá totiž zvykem, že je i sobotní vrcholná soutěž vypsána s finále pro nejlepší účastníky základního parkuru. Diváci tak mohli sledovat stejně napínavou podívanou, jako při extraligových soutěžích.

Ludvík Jandourek pokračuje v Plzni na vítězné vlně z PtýrovaLudvík Jandourek pokračuje v Plzni na vítězné vlně z Ptýrova

Ze 41 startujících postoupilo díky bezchybnému výkonu do finálové části čtrnáct dvojic. Hned dvakrát se to podařilo Jiřímu Hruškovi a Janu Štětinovi. Shodou okolností je však potkal podobný osud. S jedním z koní po chybách pokračování vzdali a s druhým jednou chybovali. Pro Jana Štětinu chyba s Very Easy-S byla o to nepříjemnější, že přišla až na posledním skoku.

Bez jediného zaváhání absolvovala finále pětice účastníků a jediným, kdo pokořil hranici 50 sekund, byl vítěz poslední pohárové Velké ceny na Ptýrově Ludvík Jandourek s Vigem 1. Má tak nakročeno k dalšímu vítězství ve Skokovém poháru, které by ho mohlo výrazně posunout směrem k velkému finále. „S Vigem jsem záměrně včera nestartoval, aby měl dostatek sil pro dvě hlavní soutěže. Jsem rád, že potvrdil svoji formu z Ptýrova a pevně doufám v zítřejší prolomení smůly sobotních vítězů. Těm se totiž v nedělní Velké ceně doposud nedařilo stejný výsledek zopakovat,“ podotkl Ludvík Jandourek. Sám ovšem moc dobře ví, jak je sportovní štěstěna vrtkavá a pro prvenství se musí i hodně riskovat. „Dnes jsem měl výhodu v tom, že jsme dokončili základní parkur nejen bezchybně, ale také s druhým nejlepším časem. Ve finále jsme tak startovali jako předposlední a mohl jsem vidět jízdy svých hlavních konkurentů. Bedlivě jsem sledoval např. výkon Hany Pokorné s Chanellem, která předvedla vynikající výsledek. Věděl jsem, že oproti ní mohu výrazněji ušetřit čas pouze v prudkém obratu o více jak 200 stupňů z překážky číslo šest na sedmičku. Riskantní zkrácení trasy se mi naštěstí podařilo. Navíc jsem měl po tomto skoku dobrý výhled na světelnou tabuli s časomírou, a tak jsem věděl, že poslední dvě překážky mohu absolvovat více v klidu. Na nich totiž celá řada koní chybovala a opatrnost byla na místě. Nám se to povedlo a i díky tomu jsme vyhráli,“ spokojeně konstatoval Jandourek. Právě pro něj bude hodně důležité, pokud by vyhrál i další Velkou cenu. Při zisku 18 bodů by totiž vyrovnal současné skóre Jana Studničky, jenž je prozatím na čtvrté postupové příčce. Ten navíc již šestkrát bodoval, což znamená, že se mu při každém dalším zisku bodů bude nejhorší z bodových přídělů škrtat. Ohrozit jej na finálové pozici mohou navíc ještě další čtyři jezdci. „Bude to ještě hodně napínavé. Pochopitelně bych moc rád do finále postoupil, nechyběl jsem v něm poslední čtyři ročníky. Letos to však budu mít asi nejobtížnější, neboť první polovinu seriálu jsem měl smůlu při výběru pohárového koně. Dokud ovšem bude alespoň teoretická šance, tak o ni budu bojovat,“ dodal Ludvík Jandourek.

Čtěte také:  ČJF ocenila jezdce a koně roku 2019. Uspěli potenciální olympionici

Ludvík Jandourek a Vigo 1Ludvík Jandourek a Vigo 1

Druhé místo v sobotní Ceně Plzeňského kraje na stupni ST** (140 cm) vybojovala zmíněná Hana Pokorná s Chanellem, jež na Jandourka ztrácela více jak tři sekundy. Bezmála o dalších pět sekund byla pomalejší třetí umístěná Lucie Poláková s Carosem a za ní skončili zbývající dva bezchybní – Rudolf Fiala s Cassini´s Son-T a Ondřej Nágr s Normanem 1. Šesté místo patřilo Jiřímu Hruškovi s koněm Espri 2, s nímž dokázal zvítězit v předešlé soutěži s výškou překážek o 10 centimetrů nižší. Ještě před tím vyhráli na stupni L** (120 cm) Jiří Luža s Benitem-S a Sabina Šůchová s Ebel. Ta rozdíl od Jiřího Luži musela předvést s klisnou Ebel nejen bezchybný, ale i pohledný výkon. Startovala totiž v rámci Kolowrat Junior Cupu v samostatném oddělení, které bylo hodnoceno na styl jezdce. Od stylových komisařů Aloise Starosty a Luboše Kozáka obdržela známku 8,8, což nikdo z 19 soupeřů nepřekonal.

O závěr sobotního dne se tradičně postaralo kvalifikační finále Equiservis Amateur Tour. I když do něj nastoupilo tentokrát jen osm dvojic, o kvalitní výkony nouze nebyla. Hned šest z nich postoupilo do rozeskakování a čtyři bezchybný výsledek zopakovaly. Díky nejrychlejšímu času zvítězila Markéta Váňová s osmiletým valachem Cesium. Kompletní výsledky najdete zde.

Předchozí: Úvod VC Plzně vyšel Plzeňákům
Následující: Váňova premiéra v Pardubicích nabídla i autogramiádu
x

Mohlo by vás zajímat

První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

Prvním naším narozeným hříbětem v letošním roce je klisnička Regencia – 32. Narodila se v úterý 11. 2. 2020 v hřebčíně Slatiňany. Její matka je desetiletá klisna 519 ROCIANA a otcem je hřebec Siglavi Pakra Montilla XI. Regencia je třetím hříbětem plemenné klisny Rociany (narozeny celkem 3 klisny), v případě ...