Home > Zpravodajství > informujeme vás > Manželé z Itálie zachraňují koně z jatek

Manželé z Itálie zachraňují koně z jatek

Každoročně jsou z Francie do Itálie převáženy tisíce koní, kteří zde končí na jatkách. Na severu Itálie je totiž koňské maso stále velmi oblíbené. Alespoň některým z těchto koní se snaží pomoci manželé z městečka Vigone, které se nachází nedaleko Turína. Tony Gerardi a Miky Daidoneová za čtyři roky zachránili na ranči Estancia před porážkou čtyřicet mladých a zcela zdravých koní.

Kůň plemene Comtois

Kůň plemene Comtois, které Tony a Miky nejčastěji zachraňují

Pro zachráněné koně hledají nové uplatnění. Nejprve vždy najdou někoho, kdo si chce koně koupit. Poté s ním vyberou koně, kterého zachrání. Zachránit však mohou vždy jen jednoho koně, ostatní jdou na jatka. Ne všichni koně totiž mají fyzické nebo psychické předpoklady proto stát se terapeutickými koňmi. Manželé se snaží ukázat, že koně jsou užiteční i jinak, než pouze na maso, jak si mnozí Italové myslí. Vybraní koně jsou většinou plemene Comtois a pocházejí z francouzského regionu Franche-Comté. Jedná se o učenlivé koně menšího vzrůstu, kteří se v poslední době chovají na maso.

Vybraní koně dostanou na ranči zpočátku dostatek času, aby se vzpamatovali z traumatických zážitků, které prožili. Poté Tony začíná s tréninkem. Většina těchto koní je divoká, mohou proto být neklidní a nebezpeční. Po čase mu s tréninkem pomáhá i Miky. Nakonec se připojí i nový majitel koně, aby se naučil, jak s koněm pracovat. Většinou to všechno zhruba tři týdny, ale je to samozřejmě individuální. Koně jsou po výcviku využíváni jako koně jezdečtí či tažní. Využívají se i jako koně pro terapii – ať už u lidí trpícími úzkostmi, posttraumatickým stresem nebo u hyperaktivních dětí. Setkat se s nimi můžete třeba i na farmách, kam jezdí lidé na dovolenou. Jeden z místních zemědělců začal koně zachráněné z jatek používat na svých bio vinicích. Při obdělávání půdy nahradili traktory.

záchrana koně
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Olomouc bude hostit olympijskou kvalifikaci v parkurech
Následující: Na Blanensku se našel rozřezaný kůň

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Od vážné dopravní nehody hasiči spěchali k záchraně koně

Úterý 20. srpna bylo pro hasiče z Libereckého kraje náročné. Nejprve zasahovali u dopravní nehody, následně se hasiči okamžitě přesunuli k další události. Jednalo se o záchranu koně, který v obci Luka na Českolipsku uvízl v jímce hluboké 2–3 m. Při příjezdu hasičů se kůň nacházel na boku skoro celý v ...