Home > Zpravodajství > domácí sport > Martin Gössl: Snad již závěrečný parkur nepokazím

Martin Gössl: Snad již závěrečný parkur nepokazím

V loňském roce byl překvapivě po dvou ze tří zkoušek mezinárodních závodů spřežení v Nebanicích druhý a našlápnuto měl na příčku nejvyšší. Závěrečný parkur mu však vůbec nevyšel a namísto toho se propadl na čtvrtou pozici. Letos bude Martin Gössl za jednoho z hlavních domácích favoritů. Vždyť zvítězil mezinárodně nejen při jarní Polici nad Metují, ale také mezi mnohem silnější konkurencí v rakouském Altenfeldenu.

Martin Gössl Martin Gössl

Během uvedeného červnového klání se svými klisnami Pluto Peppolina a Pluto Aquila dokázal vítězit v tzv. maratonu. V drezuře i pakruru sice získal shodně třetí místa, přesto to v konečném součtu znamenalo prvenství. „Maraton je pro nás určitě nejsilnější stránkou. Nejslabší býval parkur, ale snažili jsme se na tuto část zaměřit a pevně věřím, že to jde již znát. Vlastním cílům a představám se začíná přibližovat i drezura. Pilně pracujeme na odstranění všech nedostatků,“ svěřil se Martin Gössl a trochu pověrčivě svá slova nezapomněl zaklepat.

Před domácím publikem jistě může zapůsobit o něco více tréma a právě Gössl je v Nebanicích oficiálně doma. Na národních závodech totiž startuje za jezdecký oddíl TJ Agro Cheb Nebanice, i když ve skutečnosti má koně ustájené ve svém areálu asi 35 kilometrů odtud. „Do Nebanic jezdím občas trénovat, a jakožto plnohodnotný člen klubu chodím také pomáhat, když je potřeba,“ prozradil.

Martin Gössl Martin Gössl

Teprve jednadvacetiletý Martin Gössl začal jezdit s kočáry již před deseti lety: „Tehdy jsme si od pana Šimáčka koupili v Nebanicích prvního koně. Od té doby jsme začali jezdit na hobby soutěže. A jelikož mě to začalo bavit, tak se počet koní rozšiřoval a s párem starokladrubských vraníků jsem se začal účastnit i oficiálních závodů.“ Na mezinárodní scénu se vypracoval až se svými novými koňskými svěřenci, resp. svěřenkyněmi – jedná se totiž výhradně o klisny. „Byla to tenkrát náhoda, když jsme na ně narazili. Jeli jsme se totiž podívat na jiné koně. Bylo to těsně po Velikonocích před pěti lety, kdy jsme si přivezli tříletou lipicánku Pluto Peppolina – 1 a stejně starou Pluto Aquila – 1. Za pár měsíců k nim přibyla ještě o rok mladší kladrubačka Pluto Peppolina – 2,“ vzpomíná Gössl.

Čtěte také:  Pardubice představily své letošní plány České asociaci steeplechase

Martin GösslMartin Gössl

Dnes již pravidelně objíždí nejen všechny významné závody u nás, ale i v zahraničí. Každoročně cestujeme např. do Rakouska nebo Maďarska. Vloni jsme startovali dokonce na mistrovství světa, kde jsme dokončili čtyřicátí. Přitom je to jen dva roky, kdy jsem v Kladrubech nad Labem absolvoval svůj první mezinárodní start,“ svěřuje se a dodává: „Jsem rád, že se již začínají dostavovat výraznější úspěchy a naše práce tak je více vidět. I když se letošní sezona vyvíjí pro nás doposud nejúspěšněji, jsme teprve v její polovině a ty nejdůležitější závody máme stále před sebou. Budou jimi nejen ty nebanické, ale také o dva týdny později mistrovství České republiky v Kladrubech nad Labem a následně Dunajsko-alpský pohár, jenž je považován za neoficiální mistrovství Evropy. Pravidelně se totiž při něm setkává konkurence ze zemí, jejichž reprezentace ve spřežení patří ke světové špičce.“

Předchozí: Do Nebanic míří na 80 kočárů z 9 evropských zemí
Následující: Dvacátý ročník mezinárodních spřežení v Nebanicích zahájila jednospřeží
x

Mohlo by vás zajímat

Tiumen byl postřelen

Trojnásobný vítěz Velké pardubické Tiumen si již několik let užíval dostihový důchod v Domově pro koně v Leštině na Táborsku. Až do začátku prosince, kdy ho neznámý člověk střelil do krku. Informaci dnes zveřejnil deník Blesk. Svého svěřence našla na pastvině Patricie Pitříková, která se spolu se svým partnerem stará celkem o ...