Home > Zpravodajství > domácí sport > Mistrovské tituly 2012 ve spřežení rozdali v Kladrubech nad Labem

Mistrovské tituly 2012 ve spřežení rozdali v Kladrubech nad Labem

Pořadatelství Mistrovství republiky ve spřežení je prestižní záležitostí a rok co rok o ně usiluje hned několik závodišť a pořadatelů. Letošního ročníku se tentokrát ujali v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem a termín padl na 3.- 5. 8. 2012. Svou účast potvrdilo do uzávěrky 38 závodníků ve všech kategoriích – tedy pony páry, jednospřeží, dvoj- a čtyřspřeží velkých koní, do závodu nastoupilo startovní pole posíleno ještě o jednoho jezdce. Monika Pospišilová

Letošních mistrovských soutěží v Kladrubech nad Labem se zúčastnilo z celkového počtu 39 spřežení pouze 33, neboť zbývajících šest závodníků kategorie jednospřežní absolvovalo sice kompletní soutěž, nicméně na letošní mistrovství se nekvalifikovalo.

Po prvním dni, tedy po absolvování drezurních úloh, vzdal po uvážení všech okolností svou účast na dalším zápolení Karel Marek reprezentující TJ Hřebčín Slatiňany s vlastním koněm Sacramoso Rosaria XLV-48. Do maratonu tak nastoupilo nakonec 38 jezdců. V průběhu maratonu, definitivní rozhodnutí přišlo po čtvrté absolvované překážce v pořadí, odstoupil k velkému překvapení diváků Radek Nesvačil, reprezentant NH Kladruby n. L. s.p.o. zapřahající opět černobílé spřežení. Už v této překážce řešil velké „komunikační“ potíže svých svěřenců v páru, což mu zabránilo úspěšně dokončit celou soutěž. Otazník tak visí především nad jeho další mezinárodní reprezentací.

František ŠtamfestFrantišek Štamfest Foto: Běla Fialová

 

Po prvních dvou disciplínách, tedy po pátečních drezurách a sobotním maratonu se vykrystalizovalo velmi zajímavé pořadí, a tak se o celkovém pořadí rozhodovalo až v parkuru.

V kategorii dvojspřeží pony, která do jednotlivých disciplín vstupovala jako první, se ve vedení po drezurách usadila Mgr. Monika Pospíšilová (JK Boharyně) s klisnami Sára 25 a Sibela a do parkuru nastupovala sice s náskokem, ale chtěla-li si vítězství udržet, nesměla chybovat. Její bodový zisk byl totiž o pouhých 2,69 tr.b. nižší než utržil do té doby na druhém místě figurující Tomáš Palán (JK Moravský Krumlov) v zápřeži s Karlem 5 a Šimonem 4. Od průběžně třetího Maxmiliána Baiera ml. (TJ Equus Kinsky) jej dělilo klid zajišťujících bezmála 17 tr.b. Monika Pospíšilová však nenechala nic náhodě a jako jediná s čistým parkurem dosáhla na celkové vítězství v kategorii. Ani nepříliš vydařený parkur Tomáše Palána už pořadí na dalších  místech nezměnilo.

Čtěte také:  Třikrát double při Závěrečném dostihovém dni

Monika PospišilováMonika Pospišilová Foto: Běla Fialová

Mezi jezdci kategorie jednospřežní si velmi dobrý základ do dalšího dění už páteční drezurní úlohou vybudoval Jan Exnar (JK Hřebčín FAVORY) a i po sobotním maratonu, který rovněž vyhrál, se usadil s uklidňujícím náskokem více než 16 tr.b. na první příčce. Průběžně druhý čekal na jeho zaváhání Jan Minarčík (JK Minarčík, Nový Jičín – Loučky) a velmi těsně třetí Jiří Koníř (Stáj Koníř Hrádek). Za touto trojicí se utvořila skupina šesti jezdců, jejichž šance dosáhnout na celkový bronz nebyly nikterak nereálné.

Jiří KonířJiří Koníř Foto: Běla Fialová

Těžký parkur však poměrně výrazně poznamenal i výsledky konečné. Jan Exnar si přes čtyři chyby na překážkách celkové vítězství udržel. Jako jediný tak předvedl bezchybný výkon Jiří Koníř s Generalissimem Regia XXXVIII-75, což mu ve výsledku vyneslo posun na druhou příčku celkově. V konečném účtování tedy jediná chyba na parkuru odsunula Jana Minarčíka na celkovou třetí příčku. Se stejným výsledkem, tedy s pouhou jedinou chybou na překážkách, dokončili poslední disciplínu rovněž Alena Brixová s Aprílem Oseckým (JK Sobotka), Libor Kurka s Dennym 7 (SK o.s. Stáj 3K Přední Lhota) a Pavel Drbohlav s Radanem 3 (JK Pamela Bylany), což bylo ve výsledku pořadí na dalších pozicích, ovšem už bez pomyslných medailí.

Jan ExnarJan Exnar Foto: Běla Fialová

 

 

Největší souboj se už po celý letošní rok odehrává v kategorii dvojspřeží, a tak tuzemský vrchol venkovní sezóny spřežení sliboval výtečnou podívanou. Už první den zajeli hned tři jezdci své drezurní úlohy s počtem trestných bodů nepřevyšujících 50 tr.b. a jen nepatrné rozdíly mezi průběžně prvním Jiřím Nesvačilem ml. (NH Kladruby n. L. s.p.o.), druhým Ladislavem Jirgalou (JK Hubička Telnice) a třetím Martinem Gösslem (JO TJ Agro Cheb – Nebanice) slibovaly na dálku vedený velmi tvrdý boj. Zmíněná trojice, doplněna Erikem Zuvačem (JK Steally Opava), který zejména průběžně třetímu Ladislavu Jirgalovi doslova šlapal na paty.

Čtěte také:  Dusigrosz a Peintre Elusif poprvé zamíří do pardubického krosu

Jiří NesvačilJiří Nesvačil Foto: Běla Fialová

Zatímco Erik Zuvač si poradil s nástrahami parkuru bez nejmenšího zaváhání, což mu v konečném účtování vyneslo pomyslný bronz, Ladislav Jirgala „díky“ naopak nepříliš vydařenému výkonu mezi kužely klesl až na konečnou pátou příčku.  Jiří Nesvačil po drezurách vedoucí jezdec kategorie dvojspřeží po třetím místě v maratonu a pátém v parkuru klesl na celkově druhou příčku. Skvělým výkonem v maratonu ovšem Martin Gössl potvrdil, že našim dvojspřežím letos skutečně vládne a bezpochyby mu letošní mistrovský titul právem náleží.Martin GösslMartin Gössl Foto: Běla Fialová

I letos jsme se v mistrovské soutěži dočkali kategorie čtyřspřeží, do níž však nastoupili pouze tři zástupci – Josef Hrouda (SK Stáj Afrodita Němčice), Zdeněk Jirásek (JK Robousy) a Jan Jelínek (JK Stáj Accos). V této kategorii ovšem byly karty rozdány tak, jak napověděly páteční drezury a jen potvrdil sobotní maraton i nedělní parkur. Mistrem ČR pro rok 2012 ve spřežení v kategorii čtyřspřeží se stal Josef Hrouda, pomyslné stříbro si z Kladrub n. L. odvezl Zdeněk Jirásek a bronz patřil Janu Jelínkovi.

Josef HroudaJosef Hrouda Foto: Běla Fialová

Ovšem mimo mistrovské soutěžení absolvovalo šest jednospřeží kompletní soutěž spřežení. V tomto závodě se ovšem představilo zástupců vlastně pouze pět, neboť vítěz Libor Kurka (SK o.s. Stáj 3K Přední Lhota) zapřahal Oktávu 1 a také Carolans 2. Vítězství si však připsal s prvně jmenovanou Oktávou. Celkové druhé místo bral Karel Valášek (NH Kladruby n. L. o.p.s.), třetí místo pro sebe získal Josef Bašus reprezentující JK Robousy.

Čtěte také:  Poslední dostihová šance tohoto roku

Co říci závěrem? Organizace mistrovských soutěží spřežení měla svou standardní úroveň, vcelku počasí venkovním závodům přálo. Přesto bohužel ani účast těch nejlepších jezdců, ani místo konání v areálu národní hřebčína nedokázalo přilákat tolik diváků, kolik bychom rádi na podobných akcích vídali. Snad divácké nepřízni přispěl i termín, který pro tentokrát připadl přesně na polovinu prázdnin a tudíž nejpreferovanější čas dovolených. Věřme tedy, že neubývá příznivců spřežení a bilance se opět zlepší. Všem zúčastněným se sluší za skvělé sportovní výkony poděkovat, díky patří i organizátorovi a samozřejmě pogratulovat novým mistrům republiky!

 

Nejbližší závody spřežení: Hobby závody v Čakovičkách – 18. srpna 2012

Více fotografií najdete v KLUBOVNĚ >>ZDE<<

Předchozí: Cena města Karlovy Vary bez překvapení
Následující: Česká drezurní špička jede do Těšánek
x

Mohlo by vás zajímat

Hasiči opět pomáhali koním

V sobotu 26. října vyjížděli hasiči na pomoc dvěma koním – nejprve v Karlovarském a poté v Pardubickém kraji. Zvednout koně zpět na nohy pomáhali hasiči dopoledne u Březové na Sokolovsku. Kůň spadl do terénní prohlubně a nedokázal sám vstát. Zvíře se podařilo s použitím techniky postavit, na místě ho zkontroloval veterinář. ...