Home > Zpravodajství > informujeme vás > Mostecký Hipodrom hostil mistrovství Evropy ve vytrvalosti

Mostecký Hipodrom hostil mistrovství Evropy ve vytrvalosti

V sobotu 14. září hostil mostecký Hipodrom otevřené mistrovství Evropy ve vytrvalosti. Tato náročná jezdecká disciplína se zde nekonala zdaleka poprvé, evropský šampionát byl vrcholem několikaletých příprav organizátorů v čele s Antonínem Terberem.

130915 Hipodrom ME 480Ilustrační fotografie: Josef Malinovský.

„Na tuto událost jsme se připravovali v podstatě posledních pět let, co v Mostě vytrvalostní závody pořádáme. Již od samého začátku vznikla myšlenka, že by se tady něco podobného mohlo konat. Postupně jsme testovali, co všechno jsme schopni připravit a každý rok jsme něco přidávali, abychom věděli, zda si můžeme dovolit takto velkou akci realizovat. Hlavní rozhodnutí pak padlo před dvěma roky, kdy jsme o mistrovství požádali,“ vzpomíná Antonín Terber, který je nejen hlavním pořadatelem, ale současně manažerem disciplíny v rámci České jezdecké federace.

„Z hlediska organizace je rozdíl především v tom, že je závodu věnována ze všech stran větší pozornosti a je tak náročnější na přípravu. Jinak samotný závod je stejný, jako každá jiná stošedesátka,“ popisuje. Číslovkou 160 myslel vzdálenost, kterou museli jezdci a hlavně koně absolvovat v šesti etapách na čtyřech okruzích, z nichž nejdelší měřil 35 kilometrů a nejkratší 19 kilometrů.

Na start se postavilo v půl sedmé ráno 88 dvojic, přičemž Česká republika byla zastoupena pěticí reprezentantů. Bohužel postupně naše želízka v ohni odpadávala a nakonec zůstalo jen jedno. Byla jím Magdaléna Prikrilová v sedle Shekela. „Asi nejnáročnější pro mě osobně byla první etapa. Musela jsem se vyrovnat s přílišnou energií mého koně a usměrňovat ho, aby se tak moc nehnal dopředu. Pro něj byla pro změnu hodně náročná třetí etapa. V ní jsme museli překonat velké převýšení přes jeden z místních kopců,“ uvedla Magdaléna Prikrilová. „Musím se přiznat, že si ani moc neuvědomuji důležitost dnešního závodu. V Mostě startujeme každý rok, a tak mi to připadá naprosto stejné, jako v předešlých letech. Náročnější pro nás byla akorát změna počasí, jelikož pár dní před závody bylo poměrně chladno a sobotní den se výrazně oteplilo, což se na koních přece jen projevilo,“ konstatovala. „Moc mě mrzí, že jsme zůstali z České republiky v soutěži jediní, ale zároveň jsem ráda, že se ji alespoň nám podařilo dokončit,“ dodala. Dalšími domácími účastníky byli Antonín Hrdina s Chositou, Petr Jadlovský se Siouxem Dakotou, Tereza Kopecká s Tuzemcem 13 a Silvie Lorenzová s Modemem 29. První dvě uvedené dvojice vypadly ze hry ve třetí etapě, další dvě o etapu později.

Otevřenou soutěž vyhrál s těžko uvěřitelným 18minutovým náskokem Rashid Dalmook Al Maktoum s koněm Yamanah ze Spojených arabských emirátů. Celou trať absolvoval za 7 hodin, 24 minut a 44 sekund – tedy s průměrnou rychlostí 21,72 kilometrů v hodině. Mistrem Evropy se stal Jaume Punti Dachs ze Španělska. Jeho rychlost byla 20,88 kilometrů za hodinu. Startoval s koněm Quran el Ulm a celkově dojel čtvrtý – 21 sekund za druhým reprezentantem Spojených arabských emirátů jménem Ali Khalfan Al Jahouri na koni Farak a 13 vteřin za třetím Nasserem bin Hamad Al Khalifa na koni Dhab z Bahrainu. V soutěži týmů obhájili již poněkolikáté svůj titul jezdci z Francie, jejíž nejlepší dvojice dojela do cíle pátá v pořadí. Tvořil jí Jean Philippe Frances s koněm Qrafik la Majorie.

Kompletní výsledky a další informace najdete na adrese www.enduranceday-most.cz. Třicetiminutový sestřih toho nejdůležitějšího z vytrvalostního mistrovství Evropy v Mostě odvysílá Česká televize na programu ČT Sport premiérově v neděli 22. září od 9.20 hodin. Kromě možnosti zhlédnutí pořadu prostřednictvím internetového vysílání ČT je připravena ještě repríza na čtvrtek 26. září od 11.35 hodin.

Předchozí: 92. Svatováclavská cena: Cut Me Loose na sprinterském trůnu
Následující: Helena Gritzbachová mistryní roku 2013 v reiningu

Mezinárodní turnaj koňského póla TAXIS SNOW POLO míří do Pardubic

Jen devět dní zbývá do startu unikátní sportovní události. První březnový víkend odehrají týmy z České republiky i zahraničí turnaj koňského póla na sněhu TAXIS SNOW POLO. Zázemí mu poskytne nejen dostihové závodiště, ale také ledová plocha Zimního sportovního parku Nadace pro rozvoj města Pardubic. Právě ta se totiž stane centrálním ...