Home > Zpravodajství > informujeme vás > Mostecký Hipodrom hostil mistrovství Evropy ve vytrvalosti

Mostecký Hipodrom hostil mistrovství Evropy ve vytrvalosti

V sobotu 14. září hostil mostecký Hipodrom otevřené mistrovství Evropy ve vytrvalosti. Tato náročná jezdecká disciplína se zde nekonala zdaleka poprvé, evropský šampionát byl vrcholem několikaletých příprav organizátorů v čele s Antonínem Terberem.

130915 Hipodrom ME 480Ilustrační fotografie: Josef Malinovský.

„Na tuto událost jsme se připravovali v podstatě posledních pět let, co v Mostě vytrvalostní závody pořádáme. Již od samého začátku vznikla myšlenka, že by se tady něco podobného mohlo konat. Postupně jsme testovali, co všechno jsme schopni připravit a každý rok jsme něco přidávali, abychom věděli, zda si můžeme dovolit takto velkou akci realizovat. Hlavní rozhodnutí pak padlo před dvěma roky, kdy jsme o mistrovství požádali,“ vzpomíná Antonín Terber, který je nejen hlavním pořadatelem, ale současně manažerem disciplíny v rámci České jezdecké federace.

„Z hlediska organizace je rozdíl především v tom, že je závodu věnována ze všech stran větší pozornosti a je tak náročnější na přípravu. Jinak samotný závod je stejný, jako každá jiná stošedesátka,“ popisuje. Číslovkou 160 myslel vzdálenost, kterou museli jezdci a hlavně koně absolvovat v šesti etapách na čtyřech okruzích, z nichž nejdelší měřil 35 kilometrů a nejkratší 19 kilometrů.

Na start se postavilo v půl sedmé ráno 88 dvojic, přičemž Česká republika byla zastoupena pěticí reprezentantů. Bohužel postupně naše želízka v ohni odpadávala a nakonec zůstalo jen jedno. Byla jím Magdaléna Prikrilová v sedle Shekela. „Asi nejnáročnější pro mě osobně byla první etapa. Musela jsem se vyrovnat s přílišnou energií mého koně a usměrňovat ho, aby se tak moc nehnal dopředu. Pro něj byla pro změnu hodně náročná třetí etapa. V ní jsme museli překonat velké převýšení přes jeden z místních kopců,“ uvedla Magdaléna Prikrilová. „Musím se přiznat, že si ani moc neuvědomuji důležitost dnešního závodu. V Mostě startujeme každý rok, a tak mi to připadá naprosto stejné, jako v předešlých letech. Náročnější pro nás byla akorát změna počasí, jelikož pár dní před závody bylo poměrně chladno a sobotní den se výrazně oteplilo, což se na koních přece jen projevilo,“ konstatovala. „Moc mě mrzí, že jsme zůstali z České republiky v soutěži jediní, ale zároveň jsem ráda, že se ji alespoň nám podařilo dokončit,“ dodala. Dalšími domácími účastníky byli Antonín Hrdina s Chositou, Petr Jadlovský se Siouxem Dakotou, Tereza Kopecká s Tuzemcem 13 a Silvie Lorenzová s Modemem 29. První dvě uvedené dvojice vypadly ze hry ve třetí etapě, další dvě o etapu později.

Otevřenou soutěž vyhrál s těžko uvěřitelným 18minutovým náskokem Rashid Dalmook Al Maktoum s koněm Yamanah ze Spojených arabských emirátů. Celou trať absolvoval za 7 hodin, 24 minut a 44 sekund – tedy s průměrnou rychlostí 21,72 kilometrů v hodině. Mistrem Evropy se stal Jaume Punti Dachs ze Španělska. Jeho rychlost byla 20,88 kilometrů za hodinu. Startoval s koněm Quran el Ulm a celkově dojel čtvrtý – 21 sekund za druhým reprezentantem Spojených arabských emirátů jménem Ali Khalfan Al Jahouri na koni Farak a 13 vteřin za třetím Nasserem bin Hamad Al Khalifa na koni Dhab z Bahrainu. V soutěži týmů obhájili již poněkolikáté svůj titul jezdci z Francie, jejíž nejlepší dvojice dojela do cíle pátá v pořadí. Tvořil jí Jean Philippe Frances s koněm Qrafik la Majorie.

Kompletní výsledky a další informace najdete na adrese www.enduranceday-most.cz. Třicetiminutový sestřih toho nejdůležitějšího z vytrvalostního mistrovství Evropy v Mostě odvysílá Česká televize na programu ČT Sport premiérově v neděli 22. září od 9.20 hodin. Kromě možnosti zhlédnutí pořadu prostřednictvím internetového vysílání ČT je připravena ještě repríza na čtvrtek 26. září od 11.35 hodin.

Předchozí: 92. Svatováclavská cena: Cut Me Loose na sprinterském trůnu
Následující: Helena Gritzbachová mistryní roku 2013 v reiningu

Olomouc hostí Světový pohár v parkurovém skákání, představí se špičkoví domácí i zahraniční jezdci

Tradičně hvězdné obsazení bude mít Světový pohár v parkurovém skákání J&T BANKA CSI3*-W, který bude od čtvrtka hostit areál Equine Sport Centre v Olomouci. Představí se třeba vítězka z roku 2016 Jörne Spreheová z Německa, obhájce loňského prvenství Aleš Opatrný, nejlepší žena českých kolbišť Zuzana Zelinková a na startu se ...