Chci zde mít svou reklamu
Home > Zpravodajství > krátké novinky > MČR pony odhalilo jména nejlepších

MČR pony odhalilo jména nejlepších

Šest sad medailí bylo rozděleno mezi nejúspěšnější pony jezdci v drezuře a ve skocích při mistrovství České republiky 2012 pořádaném 16. – 19. srpna ve Zduchovicích. Dvě drezurní jezdkyně obhájily nejvyšší příčky z loňského roku. Na parkurech se o dramatičnost postarala rozeskakování, kterých bylo v nedělní finálový den skutečně plno.

mcr pony2012Nejpřesvědčivější vítězství a zároveň obhajobu předvedla na drezurním obdélníku Tereza Markusková v sedle svého ponyho Limetree Aracorn. Dvojice startovala v kategorii jezdců 8 – 12 let a pony „A“ (do 135 cm kohoutkové výšky hůlkové – dále KVH). Dokončila dvoukolovou soutěž za 71,048 %. To znamenalo náskok více jak sedmi procent na další dvojice.

Druhou obhájkyní zlata byla mezi jezdci ve věku 8 – 12 let na pony „B“ (136 – 148 cm KVH) Alžběta Vyštajnová. S Dollom Moonlight zajela první kolo za stejné procentuelní ohodnocení jako Anna Hrudková. Annina cvalová chyba v závěru druhého kola však usnadnila Alžbětě cestu k dalšímu zlatu. Třetí vítězkou na drezurním obdélníku, který byl tentokrát na nově zvětšeném kolbišti v zadní části areálu, se stala Barbora Kamírová s koněm Lipton Sinaj. „Konečně se jim to podařilo. Jako jedni z mála jsme byli z přesunutí drezurních soutěží na spodní kolbiště nadšeni. Lipton Sinaj se dobře soustředil a nevyrušovalo ho okolí, proto předvedl to, co umí,“ prozradila šťastná matka Marcela Kamírová.
Zatímco drezurní dvoukolové soutěže se odjely v pátek a sobotu, na skokové jezdce čekaly tři kola od pátku do neděle. Všichni zlatí medailisté zajeli daná tři kola bezchybně, rozdílné byly pouze počty rozeskakujících se o medaile. Nejvíce se pořadí zamíchalo v nejstarší kategorii 13 – 16 let. Po dvou kolech stupně SPB (100 cm) se finálové kolo odjelo na úrovni STPB (110 cm) a rozdíl 10 cm byl pro některé dvojice příliš velkým oříškem. Z původní šestice bezchybných zbyli pouze dva, kteří se utkali o zlato v rozeskakování. Marie Hrudková v sedle Pegase 12 měla nevýhodnou první startovní pozici do rozeskakování. Nakonec ho však zajela nejen bezchybně, ale také v lepším čase než druhý dokončivší Petr Dajbych s Top Deja Vue. Ten je však stejně jako čtvrtá umístěná Kateřina Kučerová nováčkem starší kategorie a oba mají ještě tři roky na zlepšení. „Jsem z toho moc nadšená. V rozeskakování jsem Pegasovi věřila a on mě nezklamal. Všechny dny šel moc dobře, i závěrečný techničtější parkur stupně STPB,“ zhodnotila vítězka Marie Hrudková.

Čtěte také:  Večerní záchrana pomocí speciální sítě

I v mladší věkové kategorii jezdců 8 – 12 let se rozeskakovalo o medaile. Mezi pony A zvítězil Tomáš Plšek v sedle Samary 1. Ten měl vůbec nejjednodušší rozeskakování, protože Barbora Vídeňská byla po pádu vyloučena a stačilo tak parkur dokončit. Mnohem napínavější bylo rozeskakování Michaely Klugarové a Anny Julie Skřivánkové s pony výškové kategorie B. První jedoucí Michaela v sedle Leona 16 zvolila rychlejší jízdu a dokončila bezchybně. Naopak druhá jezdkyně více zkracovala nájezdy a obraty. Až chyba na jednom skoku rozhodla o konečné stříbrné medaili a zlatu pro Michaelu.

V rámci mistrovského podniku se uskutečnilo i poslední kolo Styl šampionátu, v němž německý rozhodčí Friedrich Rudofl Hagendorn společně s českým rozhodčím hodnotil vedení, působení a sed jezdce společně s celkovým dojmem. Druhou stylovou soutěží byla nemistrovská soutěž Šampionát nadějí pro jezdce 8 – 12 let na pony kategorie „S“ (do 125 cm). Zde se jednalo o kombinovanou drezurní a skokovou zkoušku.

„S průběhem závodů jsem spokojený. Děkuji všem zúčastněným i příchozím a budu doufat, že se zde opět příští rok uvidíme,“ zhodnotil mistrovský podnik ředitel závodů Ladislav Krulich. Jednalo se celkově již o dvanácté mistrovství České republiky pro pony jezdce a čtvrté v řadě konající se ve Zduchovicích.

Předchozí: Ptýrovské kolbiště ovládl Ludvík Jandourek
Následující: Longines FEI Mistrovství světa seniorů ve vytrvalosti 2012
x

Mohlo by vás zajímat

Mezinárodní turnaj koňského póla TAXIS SNOW POLO míří do Pardubic

Jen devět dní zbývá do startu unikátní sportovní události. První březnový víkend odehrají týmy z České republiky i zahraničí turnaj koňského póla na sněhu TAXIS SNOW POLO. Zázemí mu poskytne nejen dostihové závodiště, ale také ledová plocha Zimního sportovního parku Nadace pro rozvoj města Pardubic. Právě ta se totiž stane centrálním ...