Home > Zpravodajství > krátké novinky > MČR pony odhalilo jména nejlepších

MČR pony odhalilo jména nejlepších

Šest sad medailí bylo rozděleno mezi nejúspěšnější pony jezdci v drezuře a ve skocích při mistrovství České republiky 2012 pořádaném 16. – 19. srpna ve Zduchovicích. Dvě drezurní jezdkyně obhájily nejvyšší příčky z loňského roku. Na parkurech se o dramatičnost postarala rozeskakování, kterých bylo v nedělní finálový den skutečně plno.

mcr pony2012Nejpřesvědčivější vítězství a zároveň obhajobu předvedla na drezurním obdélníku Tereza Markusková v sedle svého ponyho Limetree Aracorn. Dvojice startovala v kategorii jezdců 8 – 12 let a pony „A“ (do 135 cm kohoutkové výšky hůlkové – dále KVH). Dokončila dvoukolovou soutěž za 71,048 %. To znamenalo náskok více jak sedmi procent na další dvojice.

Druhou obhájkyní zlata byla mezi jezdci ve věku 8 – 12 let na pony „B“ (136 – 148 cm KVH) Alžběta Vyštajnová. S Dollom Moonlight zajela první kolo za stejné procentuelní ohodnocení jako Anna Hrudková. Annina cvalová chyba v závěru druhého kola však usnadnila Alžbětě cestu k dalšímu zlatu. Třetí vítězkou na drezurním obdélníku, který byl tentokrát na nově zvětšeném kolbišti v zadní části areálu, se stala Barbora Kamírová s koněm Lipton Sinaj. „Konečně se jim to podařilo. Jako jedni z mála jsme byli z přesunutí drezurních soutěží na spodní kolbiště nadšeni. Lipton Sinaj se dobře soustředil a nevyrušovalo ho okolí, proto předvedl to, co umí,“ prozradila šťastná matka Marcela Kamírová.
Zatímco drezurní dvoukolové soutěže se odjely v pátek a sobotu, na skokové jezdce čekaly tři kola od pátku do neděle. Všichni zlatí medailisté zajeli daná tři kola bezchybně, rozdílné byly pouze počty rozeskakujících se o medaile. Nejvíce se pořadí zamíchalo v nejstarší kategorii 13 – 16 let. Po dvou kolech stupně SPB (100 cm) se finálové kolo odjelo na úrovni STPB (110 cm) a rozdíl 10 cm byl pro některé dvojice příliš velkým oříškem. Z původní šestice bezchybných zbyli pouze dva, kteří se utkali o zlato v rozeskakování. Marie Hrudková v sedle Pegase 12 měla nevýhodnou první startovní pozici do rozeskakování. Nakonec ho však zajela nejen bezchybně, ale také v lepším čase než druhý dokončivší Petr Dajbych s Top Deja Vue. Ten je však stejně jako čtvrtá umístěná Kateřina Kučerová nováčkem starší kategorie a oba mají ještě tři roky na zlepšení. „Jsem z toho moc nadšená. V rozeskakování jsem Pegasovi věřila a on mě nezklamal. Všechny dny šel moc dobře, i závěrečný techničtější parkur stupně STPB,“ zhodnotila vítězka Marie Hrudková.

Čtěte také:  První hříbě narozené v roce 2020 v Národním hřebčíně

I v mladší věkové kategorii jezdců 8 – 12 let se rozeskakovalo o medaile. Mezi pony A zvítězil Tomáš Plšek v sedle Samary 1. Ten měl vůbec nejjednodušší rozeskakování, protože Barbora Vídeňská byla po pádu vyloučena a stačilo tak parkur dokončit. Mnohem napínavější bylo rozeskakování Michaely Klugarové a Anny Julie Skřivánkové s pony výškové kategorie B. První jedoucí Michaela v sedle Leona 16 zvolila rychlejší jízdu a dokončila bezchybně. Naopak druhá jezdkyně více zkracovala nájezdy a obraty. Až chyba na jednom skoku rozhodla o konečné stříbrné medaili a zlatu pro Michaelu.

V rámci mistrovského podniku se uskutečnilo i poslední kolo Styl šampionátu, v němž německý rozhodčí Friedrich Rudofl Hagendorn společně s českým rozhodčím hodnotil vedení, působení a sed jezdce společně s celkovým dojmem. Druhou stylovou soutěží byla nemistrovská soutěž Šampionát nadějí pro jezdce 8 – 12 let na pony kategorie „S“ (do 125 cm). Zde se jednalo o kombinovanou drezurní a skokovou zkoušku.

„S průběhem závodů jsem spokojený. Děkuji všem zúčastněným i příchozím a budu doufat, že se zde opět příští rok uvidíme,“ zhodnotil mistrovský podnik ředitel závodů Ladislav Krulich. Jednalo se celkově již o dvanácté mistrovství České republiky pro pony jezdce a čtvrté v řadě konající se ve Zduchovicích.

Předchozí: Ptýrovské kolbiště ovládl Ludvík Jandourek
Následující: Longines FEI Mistrovství světa seniorů ve vytrvalosti 2012
x

Mohlo by vás zajímat

Zuzana Zelinková: OH v Tokiu vynechám!

Parkurová jezdkyně Zuzana Zelinková na svém facebookovém profilu zveřejnila informaci, že se nezúčastní olympijských her v Tokiu. „Rok 2020 je prý magický a já tomu věřím, protože mi už začátkem roku přinesl hned tři úžasné zprávy. První byla, že jsme se s českým národním teamem po 84 letech kvalifikovali na OH ...