Home > Zpravodajství > domácí sport > Na Mistrovství České republiky spřežení se o vítězství bojovalo až do konce

Na Mistrovství České republiky spřežení se o vítězství bojovalo až do konce

Velké množství diváků si našlo cestu na Mistrovství České republiky spřežení, které poprvé pořádalo dostihového závodiště. Premiéra to byla úspěšná. Dobrá nálada vládla po celé tři dny mezi návštěvníky i jezdci, kteří často neskrývali své emoce a naplno bojovali o prvenství. Vítězi se nakonec stali ostřílení vozatajové, ale také jeden nováček…

MCR_terenni jizdy3

Mistrovství České republiky bylo vypsáno pro jednospřeží, dvojspřeží a dvojspřeží pony a navíc tyto závody doplnila ještě otevřená soutěž čtyřspřeží. V ní kraloval zkušený Zdeněk Jirásek z JK Robousy, který své soupeře porazil o téměř čtyřicet bodů.

Mistrovskou soutěž ovšem zahájila kategorie dvojspřeží pony. Do ní se přihlásilo šest votazajů, včetně vítěze nedávného červencového klání v Pardubicích Michala Kořínka z JK Sobotka. Už tehdy se mistrovství nemohl dočkat. Nakonec se dočkal a své čekání proměnil i tentokrát v první místo. Porazil trojnásobnou mistryni republiky a držitelku několika stříbrných a bronzových medailí Moniku Pospíšilovou z Jezdeckého klubu Boharyně. „Splnil jsem si cíl, splnil se mi sen. Je to vrchol mé dosavadní kariéry, takže naprostá spokojenost,“ přiznal Michal Kořínek a prozradil, že jeho nejbližší další metou je uspět na finále Zlaté podkovy v Humpolci a také vyhrát oblastní soutěž. Michal Kořínek zajel nejlepší výkon v drezuře a maratonu, v parkurech byl ale „až“ třetí. „Byl jsem z toho trošičku zklamaný, že až třetí. Ale ten cik-cak byl hodně náročný, byl postavený na malý koně. Já je mám oproti konkurenci větší… Vjel jsem tam hodně rychle a už jsem to nestačil utočit,“ popsal své zaváhání Michal. Vzápětí se ale rozzářil při vzpomínkách na maraton. „Byla to bomba! Opravdu to bylo Mistroství České republiky tak, jak to má být. Složitá navigace, složité překážky, některé byly silové jako třeba vodní překážka, jiné technické jako třeba diamant. Opravdu republika jak má být,“ pochvaloval si Michal, který v soutěži dvojspřeží pony startoval teprve potřetí. Svůj díl na jeho úspěchu mají i jeho trenéři – zkušení vozatajové Petr Vozáb a Ladislav Jirgala. „Pan Vozáb vždycky přijede, řekne mi co a jak. Ale pomáhá mi taky Láďa Jirgala, který mě trénoval i v jedničkách a předal mi spoustu zkušeností,“ chválil si spolupráci Michal Kořínek.

Čtěte také:  Miloslav Příhoda: Díky Prague PlayOffs se nám otevírá úplně jiný svět

A právě jméno Ladislava Jirgaly nejčastěji zaznívalo v soutěži dvojspřeží. Vítěz soutěží na národní i mezinárodní úrovni reprezentuje JK Hubička Hejnice. V rámci letošního Mistrovství České republiky si připsal další prvenství, a to po těsném třídenním souboji s Josefem Hroudou. Například v drezurách oba jezdce dělilo pouhých šest setin bodu. Josef Hrouda z SK Stáj Afrodita Němčice ale bohužel zajel druhý nejhorší parkur a své průběžné první místo po dvou dnech soutěže musel přepustit Jirgalovi.

Nejvíce obsazenou soutěží byla jednospřeží a také v ní rozhodovali závěrečné parkury. Rozdíl mezi v průběžném pořadí prvním Jaroslavem Petřekem a druhým Jiřím Křížem byl před závěrečným parkurem necelé tři body. Jiří Kříž navíc zajel bezchybný parkur s nejrychlejším časem a diváci s napětím čekali na výkon Jaroslava Petřeka. Ten měl spočítáno, že si může dovolit jednu chybu – a tu si také dovolil. Ale žádné další zaváhání nepřišlo a Jaroslav Petřek z JK Zubří zvítězil.

Vozatajské klání mezi diváky sledoval i nestor jezdeckého sportu, držitel stříbrného a zlatého odznaku mezinárodní federace vozatajů, ale také dvojnásobný účastník Velké pardubické Jiří Kocman. A tvářil se spokojeně. „Podmínky pro konání takto vrcholné soutěže jsou na pardubickém závodišti výborné, vše je navíc ozvláštněno duchem Velké pardubické při terénních jízdách. Jen škoda, že tu není více jezdců. Ale to je tím, že mnozí z nich momentálně reprezentují Českou republiku na zahraničních závodech,“ uvažoval Jiří Kocman, který se také přiznal, že při pohledu na soutěže ho trochu „svrběj ruce“. Láska ke koním je u Kocmanů rodinnou tradicí. Už dědeček Jiřího Kocmana byl vozkou v pražském klášteře premonstrátů. Lásku ke koním zdědili i synové Jiřího Kocmana, Luboš byl dokonce členem sboru rozhodčích letošního Mistrovství České republiky. A fanoušci dostihů pak jistě znají jméno Kocmanova vnuka Jakuba.

Čtěte také:  Zimní jezdecký pohár ČJF přichází s novinkami. Pojede se již posedmé

Kompletní výsledkové listiny jsou zveřejněny na webových stránkách dostihového závodiště www.pardubice-racecourse.cz, odkaz Mistrovství České republiky spřežení.

Autor: Dostihový spolek, a.s.

Agrofert park Dostihový spolek a.s. mistrovství čr spřežení
Chci zde mít svou reklamu
Předchozí: Velkou cenu Zduchovic získal Opatrný se Zandirem
Následující: Snažila se vyhnat koně ze zahrady, ten ji pokopal

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Zájem o Taxis Gladiator Race roste, na startu bude i vítěz Velké pardubické

Počet startujících v letošním ročníku TAXIS GLADIATOR RACE oproti loňskému roku vzrostl. Na trase atraktivního závodu na účastníky čeká řada zajímavých překážek včetně několika novinek. Vyzkouší si je i vítěz Velké pardubické Jan Kratochvíl a s ním další hvězdy dostihového sportu. V kategorii KIDS na Pardubickém závodišti poběží o sto dětí více než ...