Home > Zpravodajství > domácí sport > Na programu je odveta za Velkou pardubickou

Na programu je odveta za Velkou pardubickou

Před dvěma týdny jsme se mohli na pardubickém závodišti rozkoukat, co je nového po zimní přestávce, a nyní nás čeká skok do rozbouřené řeky, doslova a do písmene. Jak jinak pojmenovat XXIV. ročník Velké ceny města Pardubic alias první kvalifikace na Velkou pardubickou? Stačí letmý pohled na startovní listinu, a pokud jsme za sedm měsíců neztratili paměť, tak vám mnohá jména přijdou velmi dobře známá. Není divu, čtrnáct z devatenácti účastníků hlavního dostihu se loni postavilo na startu 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou.

Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová

Ilustrační fotografie: Sandra Schulzová

Loni druhou říjnovou neděli proběhlo okolo cílového sloupku jedenáct koní a devět z nich uvidíme v kvalifikaci, chybí jen třetí Universe of Gracie a devátý Francouz Pasquini Rouge. Jinak je seznam dokončivších kompletní, navíc jej doplňuje kvintet neúspěšných Al Jaz (druhý ve Velké 2014), Amaragon (dvakrát na startu Velké, ale v obou případech padl a nedokončil), Sherardo (devátý z roku 2014), Pareto (desátý v roce 2014) a Ter Mill (dvakrát v dostihu ztratil jezdce). Pokud by vám někdo ukázal pouze startovní listinu bez hlavičky dostihu, nebude mu trvat příliš dlouho, aby vás přesvědčil, že je to startovní listina Velké pardubické a nikoliv jen kvalifikace.

Papírově nejslabším koněm na startovní listině je Eldorado, který se zatím dokázal prosazovat spíše ve slabších dostizích. Lingarry se o účast ve Velké snaží dlouhodobě, v kvalifikaci startovala třikrát, ale dokončila pouze jednou, loni byla osmá v Ceně Labe. Trojice zastupuje mladou krev, nejmladším na startovní listině je Reaper, syn legendární Registany. Kvalifikaci zatím nešel, talent už několikrát ukázal. Osmiletí jsou Hegnus a Vandual. Prvně jmenovaný loni vyhrál čtvrtou kvalifikaci a následně Cenu Labe. Vandual byl v den Velké, v Ceně Labe, na třetím místě a o rok dříve byl třetí v Poplerově memoriálu. Zatím sice nešel dostih delší než 5200 metrů, ale podcenění rozhodně není na místě.

Čtěte také:  Cena zimní královny uzavře jubilejní 120. karlovarskou dostihovou sezónu

Minulý týden byla uzávěrka přihlášek do letošní Velké pardubické. Najdeme tam 38 jmen připravovaných českými trenéry, ptáte se, které hvězdy chybí v první kvalifikaci? Již zmiňovaný Universe of Gracie, protagonisté z Úvodní cross country Koroka, Power Zar a Charme Look. Nechci další tuzemské přihlášené urazit, ale to nejlepší bude k vidění již nyní. Dokážete si představit třaskavější souboj než mezi Nikasem a Ribelinem? Po pravdě asi nikoliv. Realizační tým okolo Nikase zažil velmi krušnou zimu díky dopingovému nálezu, Ribelino se stal z prince králem, ale letošní debut v Brně byl nešťastný.

Kvalifikace je o 1100 metrů kratší než Velká pardubická, tento fakt může výrazně změnit ambice koní a druhým faktem je skutečnost, že je důležité dokončit a splnit kvalifikační podmínky. Samozřejmě každý kůň nastupuje na start s cílem vyhrát, ale pro většinu účastníků je důležité přejít kurz dostihu v klidu a v pohodě.

Rozhodovat se bude až za dlouhých dvacet týdnů, a to se může mnohé změnit. Loni vyhráli kvalifikace také Zarif a Rabbit Well, i s nimi se musí počítat. Zapomínat se nevyplatí ani na Kasima, Loraina či Modenu, ostříleného Klause nebo polokrevného Templáře, loni doběhl v první kvalifikaci třetí.

Už loni byla první kvalifikace nabitá, z osmnácti startujících se jich v říjnu představilo dvanáct. Letos můžeme čekat i vyšší počet ve 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Čtveřici koní posílá do dostihu trenér Čestmír Olehla. Jak řešil jezdecké obsazení? „Nikdo si nemohl vybrat, všechno jsem určil sám, podle toho, kdo by komu mohl nejlépe vyhovovat. Zbytečně jsem si situaci zkomplikoval. Mladý Angličan mi to včera zrušil, tak jsem zvolil náhradníka, ale nejsem s tím moc spokojen. Pareta povede Švéd Niklas Lovén a to je něco jiného. Pro něj je to splnění životního snu, a tak se chová. S Janem Kratochvílem jsme se dohodli na Hegnuse a dostal svolení od Josefa Váni.“

Čtěte také:  Motygin je prvním i posledním vítězem ČSP 2019. Známe jména finalistů

Nezapomínejte ani na rámcový program, „předkrm“ revanši za Velkou pardubickou obstará ostrý test na Zlatý pohár, klasická steeplechase na 3900 metrů. Mustamirovi je teprve pět let, zvládl zatím čtyři překážkové dostihy a třikrát vyhrál.

Tipy na dostihy:

  1. Thirteen Diamonds – Illuminati – Cheeky Chappie
  2. Luk – Gotscha – Sekret Ecosse
  3. Step Dancer – Dran – Marl Bora
  4. Rendez Vous – Loire – Oldfieldroad
  5. Mustamir – Gejzir – Manifestation
  6. Rabbit Well – Zarif – Ribelino
  7. Moulin Rouge – Laurian – Dangerous Gleam
  8. Buonarroti – Mr Louise – Pudřík
Agrofert park Dostihový spolek a.s. dostihy kvalifikace Pardubice Velká pardubická
Předchozí: Němčice budou podruhé hostit Velkou cenu ČSP
Následující: V. den metropolitní sezóny: Dostihový den s Kooperativou netradičně ve čtvrtek

Zanechte komentář

x

Mohlo by vás zajímat

Kočárová jízda pozve na Velkou pardubickou

Pozvánkou na 129. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou bude Spanilá jízda kočárů ulicemi Pardubic. Jejím cílem bude Pernštýnské náměstí, které je centrem dění Podzimních městských slavností. To vše ve čtvrtek 10. října. Kočárová jízda je každoroční součástí oslav dostihového svátku, tedy legendární Velké pardubické. Letošní ročník svou pozornost zaměřuje na ...